Display Suite (7.x-2.7) - en to id translation catalogue (116 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Markup
id: Penanda

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Language
id: Bahasa

en: Read more
id: Selengkapnya

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Parent
id: Induk

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Add
id: Tambah

en: Refresh
id: Segarkan

en: Region
id: Wilayah

en: Layout
id: Tata letak

en: Select a layout
id: Pilih sebuah tata letak

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Separator
id: Pemisah

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Submitted
id: Dikirim

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: User picture
id: Foto anggota

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Inline
id: Sebaris

en: Custom
id: Tersuai

en: Fields
id: Bidang isian

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Widget
id: Piranti

en: General
id: Umum

en: Other
id: Lainnya

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: Anonymous
id: Anonim

en: Empty text
id: Teks kosong

en: Uncategorized
id: Tidak dikategorikan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Show
id: Tampilkan

en: Link to content
id: Tautan ke konten

en: Tokens
id: Token

en: User search
id: Pencarian pengguna

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: First
id: Pertama

en: Middle
id: Tengah

en: Second
id: Detik

en: Revert
id: Kembali

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Last modified
id: Terakhir diubah

en: <Hidden>
id: <Tersembunyi>

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Above
id: Di atas

en: Add field
id: Tambah bidang

en: Permalink
id: Link permanen

en: Hide
id: Sembunyikan

en: @user's picture
id: Avatar @user

en: Edit content
id: Sunting konten

en: Book navigation
id: Navigasi buku

en: Pager
id: Pembuat halaman

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Time ago
id: Waktu lalu

en: Element
id: Elemen

en: Drupal core
id: Inti Drupal

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Add link
id: Tambah tautan

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Configure search settings.
id: Konfigurasi pengaturan pencarian.

en: Entities
id: Entitas

en: Manage display
id: Kelola tampilan

en: Attachment before
id: Lampiran sebelumnya

en: Attachment after
id: Lampiran sesudahnya

en: Feed icon
id: Ikon umpan

en: Format settings:
id: Pengaturan format:

en: View mode
id: Modus tampilan

en: User signature
id: Tanda tangan anggota

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Add default classes
id: Tambahkan kelas default

en: Administer fields
id: Mengelola field

en: Custom classes
id: Kelas tersuai

en: Field item
id: Item bidang

en: Manage view modes
id: Kelola mode tampilan

en: Add a code field
id: Tambah field kode

en: Add a dynamic field
id: Tambah field dinamis

en: Add a block field
id: Tambah field blok

en: Add a preprocess field
id: Tambah field pra-proses

en: Add a view mode
id: Tambah sebuah model view

en: Separated (localized)
id: Dipisahkan (dilokalkan)
