Display Suite (7.x-2.7) - en to pt translation catalogue (157 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Status
pt: Estado

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Ler mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Links
pt: Ligações

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Parent
pt: Pai

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Update
pt: Atualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: Format
pt: Formato

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Select a layout
pt: Selecionar a disposição

en: Submitted by
pt: Submetido por

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Separator
pt: Separador

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Submitted
pt: Submetido

en: Page title
pt: Título da página

en: Two column
pt: Duas colunas

en: Two column stacked
pt: Duas colunas empilhadas

en: User picture
pt: Foto do utilizador

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Em linha

en: Custom
pt: Personalizado

en: Fields
pt: Campos

en: Advanced
pt: Avançado

en: operations
pt: operações

en: General
pt: Geral

en: Other
pt: Outro

en: Attributes
pt: Atributos

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Empty text
pt: Texto vazio

en: Uncategorized
pt: Não categorizado

en: CSS classes
pt: Classes de CSS

en: Flag
pt: Sinalizar

en: Hidden
pt: Oculto

en: Show
pt: Mostrar

en: Link to content
pt: Ligação para o conteúdo

en: User search
pt: Pesquisa de utilizador

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Your search yielded no results
pt: A pesquisa não gerou resultados

en: (disabled)
pt: (desactivado)

en: First
pt: Primeiro

en: Middle
pt: Meio

en: Search engine
pt: Motor de busca

en: Second
pt: Segundo

en: Revert
pt: Reverter

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Last modified
pt: Última modificação

en: 1 result | @count results
pt[0]: 1 resultado
pt[1]: @count results

en: <Hidden>
pt: -Oculto-

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title da data de  %date

en: Above
pt: Acima

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Add field
pt: Adicionar campo

en: Permalink
pt: Ligação permanente

en: Hide
pt: Ocultar

en: Classes
pt: Aulas

en: @user's picture
pt: Retrato de @user

en: Not configured
pt: Não configurado

en: Edit content
pt: Editar conteúdo

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Pager
pt: Paginador

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Disable Drupal blocks/regions
pt: Desativar blocos/regiões do Drupal

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Custom fields
pt: Campos personalizados

en: Time ago
pt: Tempo atrás

en: Element
pt: Elemento

en: Region name
pt: Nome da região

en: Drupal core
pt: Núcleo do Drupal

en: No link
pt: Nenhuma ligação

en: Show title
pt: Mostrar título

en: Add link
pt: Adicionar ligação

en: Post date
pt: Data de entrada

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a serem exibidos por página. Digite 0 para ilimitado.

en: Fieldset
pt: Grupo de campos

en: Substitutions
pt: Substituições

en: Configured
pt: Configurado

en: Author linked to profile
pt: Autor ligado ao perfil

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
pt: As opções de conteúdo são divididas por categoria. Selecione uma categoria da esquerda para prosseguir.

en: Select content
pt: Selecione o conteúdo

en: Configure search settings.
pt: Defina as configurações de pesquisa.

en: Entities
pt: Entidades

en: Manage display
pt: Gerir exibição

en: Minimal
pt: Mínimo

en: Code field
pt: Campo de código

en: Block field
pt: Campo de bloco

en: Field code
pt: Código de campo

en: Toggle this checkbox if you are using tokens in this field.
pt: Alterne esta caixa de seleção se estiver usando tokens neste campo.

en: Show block title + content
pt: Mostrar título do bloco + conteúdo

en: Show only block content
pt: Mostrar apenas o conteúdo do bloco

en: H1 title
pt: Título H1

en: H2 title
pt: título H2

en: Paragraph title
pt: Título do parágrafo

en: Total results
pt: Resultados totais

en: Total results + keywords
pt: Total de resultados + palavras-chave

en: Totals + start to end
pt: Totais + início ao fim

en: Extra variables
pt: Variáveis ​​extras

en: Region to block
pt: Região a bloquear

en: Views header
pt: Cabeçalho das Views

en: Exposed filters
pt: Filtros expostos

en: Attachment before
pt: Anexo antes

en: Views content
pt: Conteúdo das Views

en: Attachment after
pt: Anexo depois

en: Views footer
pt: Rodapé das Views

en: Feed icon
pt: Ícone de feed

en: Format settings:
pt: Definições de formato

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Group label
pt: Etiqueta do grupo

en: Add default classes
pt: Adicionar classes padrão

en: One column
pt: Uma coluna

en: Administer fields
pt: Administrar campos

en: Default view mode
pt: Modo de visualização padrão

en: Manage layout
pt: Gerir disposição

en: dash
pt: pitada

en: View mode: %mode
pt: Modo de visualização: %mode

en: Field item
pt: Item do campo

en: Manage view modes
pt: Gerir modos de visualização

en: View modes
pt: Modos de visualização
