Drupal voor Gemeenten (7.x-1.0-beta10) - en to fr translation catalogue (177 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: user
fr: utilisateur

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: content
fr: contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Subject
fr: Objet

en: more
fr: plus

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Daily
fr: Quotidien

en: None
fr: Aucun(e)

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Test
fr: Tester

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Top
fr: Haut

en:  and
fr:  et

en: Archive
fr: Archiver

en: Time
fr: Heure

en: Updated
fr: Mis à jour

en: User
fr: Utilisateur

en: Files
fr: Fichiers

en: term
fr: terme

en: Active
fr: Actif

en: Block
fr: Bloc

en: Url
fr: URL

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Send e-mail
fr: Envoyer le courriel

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Demo
fr: Démo

en: System
fr: Système

en: Amount
fr: Montant

en: Payment
fr: Paiement

en: Colors
fr: Couleurs

en: Role
fr: Rôle

en: Email subject
fr: Sujet du courriel

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Not installed
fr: Non installé

en: Last
fr: Dernier

en: Install
fr: Installer

en: Profile
fr: Profil

en: Task
fr: Tâche

en: Search Results
fr: Résultats de recherche

en: Threshold
fr: Seuil

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Paid
fr: Payant

en: Pending
fr: En attente

en: Pay
fr: Payer

en: English
fr: Anglais

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Member for
fr: Membre depuis

en: No users available.
fr: Aucun utilisateur disponible.

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: First
fr: Premier

en: Period
fr: Point

en: author
fr: auteur

en: views
fr: vues

en: unavailable
fr: indisponible

en: Installed
fr: Installé

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Product
fr: Produit

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: My files
fr: Mes fichiers

en: Payment method
fr: Mode de paiement

en: Content top
fr: Haut de contenu

en: News
fr: Nouvelles

en: Go back to the form
fr: Retourner au formulaire

en: Apply
fr: Appliquer

en: Tasks
fr: Tâches

en: Timeout
fr: Temps limite

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: pending
fr: en attente

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Organization
fr: Organisation

en: Context
fr: Contexte

en: Offset
fr: Décalage

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Promote to front page
fr: Placer en page d'accueil

en: Password Policy
fr: Politique de mot de passe

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisée

en: About
fr: À propos

en: Content bottom
fr: Bas de contenu

en: Domains
fr: Domaines

en: Current Domain
fr: Domaine actuel

en: and
fr: et

en: All domains
fr: Tous les domaines

en: Invalid e-mail address.
fr: Adresse de courriel invalide.

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Next Page
fr: Page suivante

en: Select a product
fr: Sélectionner un produit

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: Frontpage
fr: Page d'accueil

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Next step
fr: Étape suivante

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: Thank you, your submission has been received.
fr: Merci, votre soumission a été reçue.

en: Webform submission
fr: Soumissions Webform

en: Callback
fr: Procédure de rappel (callback)

en: Post date
fr: Date de publication

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Update translations
fr: Mettre à jour les traductions

en: @drupal installation complete
fr: Installation de @drupal terminée

en: Demote from front page
fr: Retirer de la page d'accueil

en: available
fr: disponible

en: log out
fr: Se déconnecter

en: Footer Bottom
fr: Bas du pied de page

en: Optional features
fr: Fonctionnalités optionnelles

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: Previous step
fr: Étape précédente

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Sidebar First
fr: Première barre latérale

en: features
fr: fonctionnalités (features)

en: Stick
fr: Épingler

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
fr: Merci de lire les messages suivants avant de visiter <a href="@url">votre nouveau site</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
fr: <a href="@url">Visitez votre nouveau site</a>.

en: Cache blocks
fr: Cache des blocs

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
fr: Le menu <em>Gestion</em> contient les liens des tâches administratives

en: Basic page
fr: Page de base

en: Flood control
fr: Contrôle du bombardement

en: Functionality
fr: Fonctionnalité

en: Context name
fr: Nom du contexte

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
fr: Vous devez être <a href="!login">connecté</a> pour voir ce formulaire.

en: Media browser
fr: Navigateur de médias

en: Search Settings
fr: Paramètres de la recherche

en: Footer Top
fr: Haut du pied de page

en: Block user
fr: Bloquer l'utilisateur

en: Master
fr: Principal

en: Cookie name
fr: Nom du cookie

en: User who uploaded
fr: Utilisateur ayant transféré

en: Unstick
fr: Désépingler

en: Problems detected
fr: Problèmes détectés

en: Management
fr: Gestion

en: Not paid
fr: Non payé

en: Hide description
fr: Masquer la description

en: Heading 1
fr: Titre 1

en: Unpublished content
fr: Contenu dépublié

en: Product catalog
fr: Catalogue de produits

en: Install additional functionality
fr: Installer une fonctionnalité supplémentaire

en: External link
fr: Lien externe

en: Development settings
fr: Paramètres de développement

en: Request URL
fr: URL de la requête

en: Change value
fr: Modifier la valeur

en: Change author
fr: Modifier l'auteur

[ctx: field_file_image_alt_text:image:description]
en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
fr: Le texte alternatif est utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche et lorsque l'image ne peut pas se charger. En ajoutant un texte alternatif, vous améliorez l'accessibilité et l'optimisation pour les moteurs de recherche.
