Drupal voor Gemeenten (7.x-1.17) - en to ja translation catalogue (191 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: user
ja: ユーザー

en: delete
ja: 削除

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: content
ja: コンテンツ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Actions
ja: アクション

en: page
ja: ページ

en: more
ja: 続き

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Daily
ja: 毎日

en: None
ja: なし

en: Use count
ja: 使用回数

en: Test
ja: テスト

en: Message
ja: メッセージ

en: - None -
ja: - なし -

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Node ID
ja: ノードID

en: Top
ja: トップ

en: Path
ja: パス

en: Menu
ja: メニュー

en: Event
ja: イベント

en: Updated
ja: 更新

en: Theme
ja: テーマ

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: User
ja: ユーザー

en: Files
ja: ファイル

en: term
ja: ターム

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Url
ja: URL

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Send e-mail
ja: メールを送信

en: Welcome
ja: 歓迎

en: Roles
ja: 役割

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: File name
ja: ファイル名

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Id
ja: ID

en: Introduction
ja: 序文

en: System
ja: システム

en: Amount
ja: 量

en: One day
ja: 1日

en: One week
ja: 1週間

en: Desc
ja: 降順

en: Payment
ja: 決済

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Role
ja: 役割

en: Email subject
ja: 件名

en: Users
ja: ユーザー

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Last
ja: 最後

en: Install
ja: インストール

en: Filters
ja: フィルター

en: Profile
ja: プロフィール

en: Close
ja: 閉じる

en: Task
ja: タスク

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Pending
ja: 処理待ち

en: second
ja: 2番目

en: seconds
ja: 秒

en: minute
ja: 分

en: minutes
ja: 分

en: English
ja: 英語

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: No users available.
ja: 該当するユーザーはいません。

en: Front page
ja: フロントページ

en: Features
ja: フィーチャー

en: Add file
ja: ファイルを追加

en: First
ja: 最初

en: Period
ja: 期間

en: hour
ja: 時間

en: author
ja: 投稿者

en: Buttons
ja: ボタン

en: Blocked
ja: ブロック

en: Installed
ja: インストール済み

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: Content settings
ja: コンテンツ設定

en: Content top
ja: トップコンテンツ

en: Ok
ja: OK

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Go back to the form
ja: フォームへ戻る

en: Apply
ja: 適用

en: Information
ja: 情報

en: Tasks
ja: タスク

en: Menus
ja: メニュー

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Permission
ja: 権限

en: Global
ja: グローバル

en: pending
ja: 保留

en: Detail
ja: 詳細

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Organization
ja: 会社

en: Context
ja: コンテキスト

en: Offset
ja: オフセット

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: About
ja: アバウト

en: Content bottom
ja: ボットムコンテンツ

en: Domains
ja: ドメイン

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Below content
ja: コンテンツの下

en: Nid
ja: ノードID

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: off
ja: オフ

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Above content
ja: コンテンツの上

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Next step
ja: 次の段階

en: Meta data
ja: メタデータ

en: - Choose an operation -
ja: - 操作を選択 -

en: Not in menu
ja: メニューには表示されていません。

en: Thank you, your submission has been received.
ja: 送信ありがとうございます。あなたの送信内容を受け付けました。

en: Webform submission
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: Callback
ja: コールバック

en: View details
ja: ビューの詳細

en: Post date
ja: 投稿日

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Update translations
ja: 翻訳を更新

en: @drupal installation complete
ja: @drupalのインストールが完了しました

en: Default 403 (access denied) page
ja: デフォルトの 403 (アクセス拒否) ページ

en: Default 404 (not found) page
ja: デフォルトの 404 (見つかりません) ページ

en: Optional features
ja: オプション機能

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Previous step
ja: 前の段階

en: Library
ja: ライブラリー

en: features
ja: 機能

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
ja: 上記のメッセージを確認してから<a href="@url">あなたの新しいサイト</a> にアクセスしてください。

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
ja: <a href="@url">あなたの新しいサイトにアクセスする</a>.

en: Cache blocks
ja: ブロックをキャッシュする

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
ja: <strong>管理</strong>メニューに管理用タスクのメニューが含まれています。

en: Search result
ja: 検索結果

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ja: 警告: 信頼できる役割のみに与えてください。この権限はセキュリティへの影響があります。

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ja: このページは、ページへのユーザーアクセスが拒否された際に表示されるページです。空白にすると、標準の"アクセスが拒否されました"ページが表示されます。

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ja: このページは、要求された文書に該当する文書がない場合に表示されます。空白にすると、標準の "ページが見つかりませんでした"ページが表示されます。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: no upload
ja: アップロード無し

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ja: このフォームを表示するには<a href="!login">ログイン</a>してください。

en: Media browser
ja: メディアブラウザー

en: Error pages
ja: エラーページ

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: User who uploaded
ja: アップロードしたユーザー

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: Management
ja: 管理

en: Hide description
ja: 説明を非表示

en: Basic Page
ja: 基本ページ

en: Development settings
ja: 開発設定

en: Change author
ja: 投稿者を変更

en: Uninstalled %module module.
ja: %moduleをアンインストールしました。
