Drupal voor Gemeenten (7.x-1.36) - en to is translation catalogue (114 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Previous
is: Fyrri

en: Next
is: Næsta

en: user
is: notandi

en: delete
is: eyða

en: E-mail
is: Netfang

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Username
is: Notendanafn

en: content
is: innihald

en: Group
is: Hópur

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: List
is: Listi

en: Actions
is: Aðgerðir

en: page
is: síða

en: more
is: meira

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: unknown
is: óþekkt

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: Daily
is: Daglega

en: None
is: Engin

en: Use count
is: Notkun

en: Test
is: Prófa

en: Message
is: Skilaboð

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Node ID
is: Auðkenni nóðu

en: Top
is: Toppur

en: Path
is: Slóð

en: Menu
is: Valmynd

en: Event
is: Viðburður

en: Updated
is: Uppfært

en: Theme
is: Þema

en: Timestamp
is: Tímastimpill

en: User
is: Notandi

en: Files
is: Skrár

en: Warning!
is: Viðvörun!

en: term
is: flokkunarhugtak

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Url
is: Vefslóð

en: Header
is: Haus

en: Footer
is: Fótur

en: Send e-mail
is: Senda tölvupóst

en: Welcome
is: Velkomin(n)

en: Roles
is: Hlutverk

en: Hostname
is: Vélarheiti

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: File name
is: Skráarnafn

en: Overridden
is: Yfirritað

en: API Key
is: API Lykill

en: System
is: Kerfi

en: Amount
is: Upphæð

en: One week
is: Ein vika

en: One month
is: Einn mánuður

en: Payment
is: Greiðslumáti

en: Role
is: Hlutverk

en: Users
is: Notendur

en: Last
is: Síðasta

en: Filters
is: Síur

en: Search Results
is: Leitarniðurstöður

en: Defaults
is: Sjálfgildi

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Updated date
is: Dags. uppfært

en: Pending
is: Í biðstöðu

en: seconds
is: sekúndur

en: English
is: Enska

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: The changes have been saved.
is: Breytingarnar hafa verið vistaðar.

en: Member for
is: Meðlimur í

en: No users available.
is: Engir notendur eru til staðar.

en: Front page
is: Forsíða

en: First
is: Fyrsta

en: Period
is: Punktur

en: hour
is: ár

en: author
is: höfundur

en: Blocked
is: Óvirkur

en: News
is: Fréttir

en: Apply
is: Virkja

en: Information
is: Upplýsingar

en: Menus
is: Valmyndir

en: Permission
is: Réttindi

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: Organization
is: Stofnun

en: Context
is: Samhengi

en: Dutch
is: Hollenska

en: About
is: Um

en: Save and continue
is: Vista og halda áfram

en: - Choose an operation -
is: - Veldu aðgerð -

en: Not in menu
is: Ekki í valmynd

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: @drupal installation complete
is: Uppsetningaferli @drupal lokið

en: Default 403 (access denied) page
is: Sjálfgefin 403 (aðgangi hafnað) síða

en: Default 404 (not found) page
is: Sjálfgefin 404 (finnst ekki) síða

en: Previous step
is: Fyrra skref

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
is: Aðvörun: Veitið aðeins þeim hlutverkum sem þið treystið; þessi heimild hefur öryggisáhrif.
