Drupal voor Gemeenten (7.x-1.37) - en to pt translation catalogue (197 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: user
pt: usuário

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de usuário

en: content
pt: conteúdo

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Actions
pt: Ações

en: page
pt: página

en: more
pt: mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: unknown
pt: desconhecido

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Daily
pt: Diariamente

en: None
pt: Nenhum

en: Use count
pt: Usar contador

en: Test
pt: Teste

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Top
pt: Superior

en: Path
pt: Caminho

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: Theme
pt: Tema

en: User
pt: Usuário

en: Files
pt: Arquivos

en: Warning!
pt: Aviso!

en: term
pt: termo

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Url
pt: URL

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Send e-mail
pt: Enviar e-mail

en: Welcome
pt: Bem vindo

en: Roles
pt: Papéis

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: File name
pt: Nome do arquivo

en: Last access
pt: Último acesso

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: API Key
pt: Chave de API

en: Demo
pt: Demonstração

en: Introduction
pt: Introdução

en: System
pt: Sistema

en: Amount
pt: Valor

en: One month
pt: Um mês

en: Two months
pt: Dois meses

en: Desc
pt: Decrescente

en: Payment
pt: Pagamento

en: Colors
pt: Cores

en: Navigation
pt: Navegação

en: Role
pt: Papel

en: Users
pt: Usuários

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Last
pt: Último

en: Install
pt: Instalar

en: Filters
pt: Filtros

en: Profile
pt: Perfil

en: Task
pt: Tarefa

en: Search Results
pt: Resultados da Busca

en: Defaults
pt: Padrões

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Paid
pt: Pago

en: Pending
pt: Pendente

en: second
pt: segundo

en: seconds
pt: segundos

en: minute
pt: minuto

en: minutes
pt: minutos

en: Pay
pt: Pagar

en: English
pt: Inglês

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram salvas.

en: Member for
pt: Membro há

en: No users available.
pt: Nenhum usuário disponível.

en: Front page
pt: Página inicial

en: Add file
pt: Adicionar arquivo

en: First
pt: Primeiro

en: Period
pt: Ponto

en: hour
pt: hora

en: author
pt: autor

en: Buttons
pt: Botões

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Installed
pt: Instalado

en: Last modified
pt: Última modificação

en: on
pt: em

en: No results found
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: My files
pt: Meus arquivos

en: Payment status
pt: Estado do pagamento

en: Content settings
pt: Configurações de conteúdo

en: Content top
pt: Topo do conteúdo

en: News
pt: Notícias

en: Go back to the form
pt: Voltar para o formulário

en: Apply
pt: Aplicar

en: Information
pt: Informações

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Permission
pt: Permissão

en: Plan
pt: Plano

en: pending
pt: pendente

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Organization
pt: Organização

en: Context
pt: Contexto

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Dutch
pt: Holandês

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: About
pt: Sobre

en: Content bottom
pt: Base do Conteúdo

en: Domains
pt: Domínios

en: Below content
pt: Abaixo o conteúdo

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Button text
pt: Texto do botão

en: off
pt: desligado

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: No files available.
pt: Nenhum arquivo disponível.

en: Frontpage
pt: Página Inicial

en: Upload date
pt: Data de envio

en: Dashboard
pt: Painel

en: Next step
pt: Próximo passo

en: Meta data
pt: Meta dados

en: - Choose an operation -
pt: - Escolha uma operação -

en: Not in menu
pt: Fora do menu

en: Thank you, your submission has been received.
pt: Obrigado, sua mensagem foi recebida.

en: Webform submission
pt: Envio do webform

en: Callback
pt: Retorno

en: View details
pt: Detalhes da view

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Update translations
pt: Atualizar traduções

en: @drupal installation complete
pt: Instalação do @drupal completa

en: Default 403 (access denied) page
pt: Página padrão de erro 403 (acesso negado)

en: Default 404 (not found) page
pt: Página padrão de erro 404 (página não encontrada)

en: Active status
pt: Status ativo

en: Footer Bottom
pt: Rodapé Inferior

en: Optional features
pt: Features opcionais

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: Library
pt: Biblioteca

en: Sidebar First
pt: Barra Lateral Esquerda

en: Extra options
pt: Opções extras

en: Published status
pt: Status

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
pt: Leia as mensagens acima novamente antes de visitar <a href="@url">seu novo site</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
pt: <a href="@url">Visite seu novo site</a>.

en: Cache blocks
pt: Manter cache de blocos

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
pt: O menu <em>Gerenciamento</em> contém links para as tarefas administrativas.

en: Search result
pt: Resultado da busca

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
pt: Aviso: Dê apenas para papéis de confiança. Esta permissão tem implicações de segurança.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
pt: Esta página será exibida quando o usuário tentar acessar um documento ao qual ele não tem acesso. Deixe em branco para exibir uma página de "acesso negado" genérica.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
pt: Esta página será exibida quando o documento requisitado não for encontrado. Deixe em branco para exibir uma página de "página não encontrada" genérica.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Functionality
pt: Funcionalidade

en: Secret
pt: Segredo

en: no upload
pt: nenhum upload

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
pt: Você precisa <a href="!login">logar-se</a> para ver este formulário.

en: Media browser
pt: Navegador de mídia

en: Footer Top
pt: Topo do Rodapé

en: Error pages
pt: Páginas de erro

en: Block user
pt: Bloquear usuário

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Cookie name
pt: Nome do cookie

en: User who uploaded
pt: Usuário que fez upload

en: Problems detected
pt: Problemas detectados

en: Payment successful.
pt: Pagamento bem-sucedido.

en: Management
pt: Gerenciamento

en: Hide description
pt: Ocultar descrição

en: Basic Page
pt: Página Básica

en: Unpublished content
pt: Conteúdo despublicado

en: Product catalog
pt: Catálogo de produtos

en: Install additional functionality
pt: Instalar funcionalidade adicional

en: Development settings
pt: Configurações de desenvolvimento

en: Change author
pt: Mudar autor
