Drupal voor Gemeenten (7.x-1.40) - en to fa translation catalogue (121 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: user
fa: کاربر

en: delete
fa: حذف

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: سجل

en: Actions
fa: عملکردها

en: Description
fa: شرح

en: more
fa: بیشتر

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: اعاده

en: Daily
fa: روزانه

en: None
fa: هیچ

en: Use count
fa: تعداد استفاده

en: Test
fa: آزمایش

en: Message
fa: پیغام

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: تدوین

en: Node ID
fa: هویت گره

en: Top
fa: بالا

en: Path
fa: مسیر

en: Menu
fa: قائم

en: Updated
fa: به‌روز

en: Theme
fa: پوسته

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: User
fa: کاربر

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: term
fa: کلمه

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Block
fa: قالبک

en: Page
fa: صفحه

en: Drupal
fa: دروپال

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: صافی

en: File name
fa: نام فایل

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Overridden
fa: رونویسی

en: Id
fa: هویت

en: System
fa: سیستم

en: Desc
fa: نزولی

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Role
fa: نقش

en: Users
fa: کاربران

en: Not installed
fa: نصب نشده است

en: Last
fa: آخرین

en: Install
fa: نصب

en: Filters
fa: صافیها

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: English
fa: انگلیسی

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: The changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: Member for
fa: عضو به مدت

en: Front page
fa: صفحه اول

en: First
fa: اولین

en: Period
fa: دوره

en: author
fa: نویسنده

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Installed
fa: نصب شده

en: Ok
fa: تایید

en: Apply
fa: تایید

en: Information
fa: اطلاعات

en: Tasks
fa: وظایف

en: Menus
fa: قائمها

en: Publish
fa: انتشار

en: Unpublish
fa: لغونشر

en: Permission
fa: مجوز

en: Global
fa: سراسری

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Context
fa: زمینه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: About
fa: درباره

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: No files available.
fa: هیچ فایلی در دسترس نیست.

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: Not in menu
fa: در قائم نیست

en: Post date
fa: تاریخ مطلب

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Update translations
fa: به‌روزرسانی ترجمه‌ها

en: Default 403 (access denied) page
fa: صفحهپیشفرض 403 (دسترسی غیرمجاز)

en: Default 404 (not found) page
fa: صفحهپیشفرض 404 (پیدا نشد)

en: Optional features
fa: امکانات اختیاری

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fa: هشدار: فقط به نقش‌های مورد اعتماد داده شود: این مجوز پیامدهای امنیتی دارد.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fa: این صفحه هنگامی که سند درخواست شده برای کاربر جاری غیر مجاز باشد نمایش داده خواهد شد. برای نمایش صفحه «دسترسی مجاز نیست»پیشفرض خالی بگذارید.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fa: این صفحه هنگامی که سند درخواست شده با هیچ محتوای مطابقت نکند نمایش داده خواهد شد. برای نمایش صفحه «صفحه پیدا نشد»پیشفرض خالی بگذارید.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Error pages
fa: صفحه‌ها خطا

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Entity Reference
fa: مرجع عنصر

en: Hide description
fa: اخفای توضیحات
