Drupal voor Gemeenten (7.x-1.46) - en to sv translation catalogue (195 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: delete
sv: radera

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: content
sv: innehåll

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Description
sv: Beskrivning

en: page
sv: sida

en: more
sv: mer

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: unknown
sv: okänd

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: None
sv: Ingen

en: Use count
sv: Antal använd

en: Message
sv: Meddelande

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Top
sv: Överst

en: Path
sv: Sökväg

en: Menu
sv: Meny

en: Event
sv: Händelse

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Theme
sv: Tema

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: User
sv: Användare

en: Files
sv: Filer

en: Warning!
sv: Varning!

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Page
sv: Sida

en: Url
sv: URL

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Send e-mail
sv: Skicka e-post

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Roles
sv: Roller

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: File name
sv: Filnamn

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: API Key
sv: API-nyckel

en: Timeout value in seconds
sv: Antal sekunder innan timeout

en: Enable logging of automatically logged out users
sv: Aktiverar loggning av automatiskt utloggade användare

en: Amount
sv: Belopp

en: One day
sv: En dag

en: Desc
sv: Fallande

en: Payment
sv: Betalning

en: Colors
sv: Färger

en: Navigation
sv: Navigering

en: Role
sv: Roll

en: Email subject
sv: Ämnesrad för e-post

en: Users
sv: Användare

en: Not installed
sv: Inte installerad.

en: Last
sv: Sista

en: Install
sv: Installera

en: Filters
sv: Filter

en: Profile
sv: Profil

en: Task
sv: Uppgift

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: Paid
sv: Betald

en: Pending
sv: Väntar på

en: second
sv: andra

en: seconds
sv: sekunder

en: minute
sv: minut

en: minutes
sv: minuter

en: English
sv: Engelska

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Member for
sv: Medlem i

en: No users available.
sv: Inga användare tillgängliga.

en: Front page
sv: Startsida

en: Features
sv: Funktioner

en: Add file
sv: Lägg till fil

en: First
sv: Första

en: hour
sv: timme

en: author
sv: författare

en: Buttons
sv: Knappar

en: views
sv: vyer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Three days
sv: Tre dagar

en: Installed
sv: Installerad

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: on
sv: på

en: Content settings
sv: Inställningar för innehåll

en: Webform
sv: Webbformulär

en: Go back to the form
sv: Gå tillbaka till formuläret

en: Apply
sv: Applicera

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Redirect URL at logout
sv: Omdirigera webbadress vid utloggning

en: Menus
sv: Menyer

en: Publish
sv: Publicera

en: Unpublish
sv: Avpublicera

en: Permission
sv: Behörighet

en: Global
sv: Globalt

en: Sections
sv: Sektioner

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Organization
sv: Organisation

en: Context
sv: Sammanhang

en: Offset
sv: Kompensera

en: Dutch
sv: Holländska

en: Password Policy
sv: Lösenords policy

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: About
sv: Om

en: Content bottom
sv: Innehåll längst ned

en: Domains
sv: Domäner

en: Basic Info
sv: Grundläggande information

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Button text
sv: Knapptext

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Frontpage
sv: Startsida

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Next step
sv: Nästa steg

en: Enable watchdog Automated Logout logging
sv: Aktivera loggning i övervakning för automatisk utloggning

en: Meta data
sv: Metadata

en: - Choose an operation -
sv: - Välj en funktion -

en: Not in menu
sv: Ej i meny

en: Two days
sv: Två dagar

en: Four days
sv: Fyra dagar

en: Five days
sv: Fem dagar

en: Thank you, your submission has been received.
sv: Tack, ditt inlägg har tagits emot.

en: Webform submission
sv: Inlägg i Webform

en: Callback
sv: Återanrop

en: View details
sv: Detaljer för vy

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Update translations
sv: Uppdatera översättningar

en: @drupal installation complete
sv: Installationen av @drupal är slutförd

en: Default 403 (access denied) page
sv: Standardsida för 403 (åtkomst nekad)

en: Default 404 (not found) page
sv: Standardsida för 404 (hittades inte)

en: Active status
sv: Aktiv status

en: Footer Bottom
sv: Sidfot Nederst

en: Optional features
sv: Valfria funktioner

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: Previous step
sv: Föregående steg

en: Library
sv: Bibliotek

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
sv: Granska meddelandena ovan innan du besöker <a href="@url">din nya webbplats</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
sv: <a href="@url">Besök din nya webbplats</a>.

en: Cache blocks
sv: Cacha block

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
sv: Menyn <em>Drift</em> innehåller länkar för administrativa uppgifter.

en: Search result
sv: Sökresultat

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
sv: Varning: Ge enbart till betrodda användare. Denna behörighet har konsekvenser för säkerheten.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
sv: Denna sida visas när den aktuella användaren inte har rätt att se det begärda dokumentet. Lämna tomt för att visa en allmän "åtkomst nekad till sidan".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
sv: Denna sida visas när inget innehåll matchar det begärda dokumentet. Lämna tomt för att visa en allmän "sidan hittades inte".

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Secret
sv: Hemlighet

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
sv: Du måste<a href="!login">logga in</a> för att se detta formulär.

en: Footer Top
sv: Sidfot Topp

en: Error pages
sv: Sidor för felmeddelanden

en: Block user
sv: Spärra användare

en: Send users to this internal page when they are logged out.
sv: Skicka användare till denna interna sida när de har loggats ut.

en: You have been logged out due to inactivity.
sv: Du har loggats ut på grund av inaktivitet.

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Cookie name
sv: Namn för cookie

en: User who uploaded
sv: Användare som laddade upp

en: Entity Reference
sv: Objektsreferens

en: Problems detected
sv: Problem som upptäckts

en: Hide description
sv: Dölj beskrivning

en: Development settings
sv: Utvecklarinställningar

en: Installing additional modules
sv: Installerar ytterligare moduler

en: Install additional modules
sv: Installera ytterligare moduler

en: No logs found.
sv: Inga loggar hittade.
