Easy booking (7.x-2.11) - en to id translation catalogue (195 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Article
id: Artikel

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Tags
id: Tag

en: Home page
id: Beranda

en: Categories
id: Kategori

en: Go
id: Cari

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: Daily
id: Harian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Types
id: Jenis-jenis

en: none
id: tidak ada

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: up
id: ke atas

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Font
id: fonta

en: Move
id: Pindah

en: Update
id: Perbarui

en: Icon
id: Ikon

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Display
id: Tampilan

en: Theme
id: Tema

en: Layout
id: Tata letak

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: type
id: tipe

en: User
id: Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: Separator
id: Pemisah

en: All
id: Semua

en: Date format
id: Format tanggal

en: Event type
id: Jenis acara

en: Extensions
id: Ekstensi

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Custom
id: Tersuai

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Log message
id: Pesan log

en: %time ago
id: %time lalu

en: Updated:
id: Di-update:

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Owner
id: Pemilik

en: Calendar
id: Kalender

en: Events
id: Acara

en: Mon
id: Sen

en: Tue
id: Sel

en: Wed
id: Rab

en: Thu
id: Kam

en: Fri
id: Jum

en: Sat
id: Sab

en: Sun
id: Min

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: November
id: Nopember

en: December
id: Desember

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Color
id: Warna

en: User login
id: Login pengguna

en: Link text
id: Teks tautan

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Case
id: Kasus

en: Leaderboard
id: Papan peringkat

en: Anonymous
id: Anonim

en: Optional
id: Pilihan

en: Operation
id: Operasi

en: Duration
id: Durasi

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Features
id: Fitur

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Middle
id: Tengah

en: body
id: isi

en: Alignment
id: Perataan

en: Revert
id: Kembali

en: Add state
id: Tambah status

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: White
id: Putih

en: !date by !username
id: !date oleh !username

en: revert
id: kembalikan

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: News
id: Berita

en: You are here
id: Anda di sini

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
id: Buat bentuk baru atau kuesioner diakses oleh pengguna. Penyampaian hasil dan statistik dicatat dan dapat diakses oleh pemakai yang berhak.

en: Bold
id: Tebal

en: Information
id: Informasi

en: Menus
id: Menu

en: Page width
id: Lebar halaman

en: Float
id: Pecahan

en: Permalink
id: Link permanen

en: Hide
id: Sembunyikan

en: file system
id: sistem file

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Left above
id: Kiri atas

en: Right above
id: Kanan atas

en: Left below
id: Kanan bawah

en: Right below
id: Kanan bawah

en: Machine name
id: Nama mesin

en: types
id: jenis

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: clone
id: Klon

en: Main Content
id: Konten Utama

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: User account
id: Keanggotaan

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Edit Link
id: Sunting tautan

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Bundle
id: Bundel

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: Main menu
id: Menu utama

en: Secondary
id: Sekunder

en: Upper case
id: Huruf Kapital

en: Lower case
id: Huruf kecil

en: exposed
id: terekspos

en: Styles
id: Gaya

en: manage fields
id: kelola field

en: Main content
id: Konten utama

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Submitted by !username on !datetime
id: Ditulis oleh !username pada !datetime

en: Column 3
id: Kolom 3

en: Column 4
id: Kolom 4

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Status message
id: Pesan status

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: manage display
id: kelola tampilan

en: Public files
id: File untuk umum

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
id: Direktori %directory tidak ada dan tidak dapat dibuat.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Menu Bar
id: Bilah menu

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
id: Format: %time. Format tanggal adalah YYYY-MM-DD dan %timezone adalah zona waktu yang dikompensasikan dari UTC. Biarkan kosong untuk menggunakan waktu pengiriman formulir.

en: Aside
id: di samping

en: Tertiary
id: Tersier

en: %time hence
id: %time lalu

en: AT Subtheme Custom Page Layout
id: Susunan laman kustom AT Subtema

en: grouped
id: terkelompok

en: Revision user
id: Revisi pengguna

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
id: Sertakan parameter "tujuan" pada tautan untuk mengembalikan pengguna ke tampilan asli ketika menyelesaikan aksi dari tautan.

en: events
id: acara
