Easy booking (7.x-2.11) - en to nl translation catalogue (308 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Author
nl: Auteur

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Article
nl: Artikel

en: Administration
nl: Beheer

en: Comments
nl: Reacties

en: More
nl: Meer

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Tags
nl: Labels

en: Home page
nl: Voorpagina

en: Categories
nl: Categorieën

en: Go
nl: Filter

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Hourly
nl: Elk uur

en: Daily
nl: Dagelijks

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Types
nl: Soorten

en: none
nl: geen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Go to previous page
nl: Ga naar vorige pagina

en: up
nl: omhoog

en: Go to parent page
nl: Naar de bovenliggende pagina

en: Go to next page
nl: Ga naar volgende pagina

en: Font
nl: Lettertype

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Update
nl: Bijwerken

en: Icon
nl: Pictogram

en: Add
nl: Toevoegen

en: Main
nl: Hoofd

en: View
nl: Weergeven

en: Display
nl: Weergeven

en: Theme
nl: Thema

en: Layout
nl: Lay-out

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Advanced search
nl: Uitgebreid zoeken

en: Titles
nl: Titels

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Options
nl: Opties

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: All
nl: Alle

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Event type
nl: Evenementtype

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Custom
nl: Aangepast

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Log message
nl: Logbericht

en: Type name
nl: Typenaam

en: Normal
nl: Normaal

en: %time ago
nl: %time geleden

en: Updated:
nl: Bijgewerkt:

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Start Date
nl: Begindatum

en: End Date
nl: Einddatum

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Calendar
nl: Kalender

en: Events
nl: Evenementen

en: Mon
nl: ma

en: Tue
nl: di

en: Wed
nl: wo

en: Thu
nl: do

en: Fri
nl: vr

en: Sat
nl: za

en: Sun
nl: zo

en: January
nl: januari

en: February
nl: februari

en: March
nl: maart

en: April
nl: april

en: May
nl: mei

en: June
nl: juni

en: July
nl: juli

en: August
nl: augustus

en: September
nl: september

en: October
nl: oktober

en: November
nl: november

en: December
nl: december

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Color
nl: Kleur

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Link text
nl: Linktekst

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: Case
nl: Hoofdlettergebruik

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Optional
nl: Optioneel

en: Operation
nl: Bewerking

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Authoring information
nl: Auteursinformatie

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Leave blank for %anonymous.
nl: Leeglaten voor %anonymous.

en: Time format
nl: Tijdformaat

en: Request new password
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen

en: Languages
nl: Talen

en: Publishing options
nl: Publicatie-opties

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Middle
nl: Midden

en: body
nl: berichttekst

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Unit
nl: Eenheid

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Add state
nl: Status toevoegen

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: White
nl: Wit

en: unit
nl: eenheid

en: Units
nl: Eenheden

en: units
nl: eenheden

en: Nights
nl: Aantal nachten

en: !date by !username
nl: !date door !username

en: revert
nl: terugzetten

en: Global Settings
nl: Algemene instellingen

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: News
nl: Nieuws

en: You are here
nl: U bent hier

en: Webform
nl: Formulier

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
nl: Een nieuw formulier of vragenlijst aanmaken. Resultaten en statistieken worden opgeslagen en zijn toegankelijk voor gebruikers met de juiste rechten.

en: Mandatory
nl: Verplicht

en: Bold
nl: Vet

en: Information
nl: Informatie

en: CSS Selectors
nl: CSS-selectors

en: Menus
nl: Menu's

en: Autocomplete text field
nl: Automatisch aanvullend tekstveld

en: Float
nl: Zwevendekommagetal

en: Hide
nl: Verbergen

en: file system
nl: Bestandssysteem

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: Left above
nl: Links boven

en: Right above
nl: Rechts boven

en: Left below
nl: Links onder

en: Right below
nl: Rechts onder

en: Greek
nl: Grieks

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: types
nl: typen

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Accessibility
nl: Toegankelijkheid

en: Containing any of the words
nl: Bevat een van de woorden

en: Containing the phrase
nl: Bevat de woordcombinatie

en: Containing none of the words
nl: Bevat geen van de woorden

en: Attribution
nl: Naamsvermelding

en: Custom CSS
nl: Aangepaste CSS

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: archived
nl: gearchiveerd

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: clone
nl: dupliceren

en: Regions
nl: Gebieden

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: Main Content
nl: Hoofdinhoud

en: Landscape
nl: Landschap

en: Portrait
nl: Portret

en: Error message
nl: Foutmelding

en: event
nl: evenement

en: User account
nl: Gebruikersaccount

en: export
nl: exporteer

en: Warning message
nl: Waarschuwingsbericht

en: translate
nl: vertalen

en: Edit Link
nl: Link bewerken

en: Event Start
nl: Begin van evenement

en: Light
nl: Licht

en: First sidebar
nl: Eerste zijbalk

en: Second sidebar
nl: Tweede zijbalk

en: Bundle
nl: Bundel

en: Created on
nl: Aangemaakt op

en: Revision information
nl: Revisie-informatie

en: Please note there is one revision more recent than the one you are about to edit.
nl: Let op! Er is een nieuwere revisie beschikbaar dan de revisie die u nu hebt geselecteerd.

en: current revision (published)
nl: huidige revisie (gepubliceerd)

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Delete Link
nl: Link verwijderen

en: Secondary
nl: Secundair

en: Upper case
nl: Hoofdletters

en: Lower case
nl: Kleine letters

en: exposed
nl: zichtbaar gemaakt

en: The log message entered when the revision was created.
nl: Het logbericht dat ingevoerd is toen de revisie werd gemaakt.

en: Compare
nl: Vergelijken

en: Booking
nl: Reservering

en: Latin
nl: Latijn

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
nl: %name: titel niet gevonden. Controleer de selectie.

en: Styles
nl: Stijlen

en: Naked
nl: Naakt

en: View current
nl: Huidige weergeven

en: Edit current
nl: Huidige bewerken

en: in draft/pending publication
nl: concept/wacht op publicatie

en: manage fields
nl: velden beheren

en: %name: invalid input.
nl: %name: geen toegestane waarde.

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Main content
nl: Hoofdinhoud

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Sidebar first
nl: Eerste zijbalk

en: Max width
nl: Maximale breedte

en: User information
nl: Gebruikersinformatie

en: Custom path
nl: Aangepast pad

en: Submitted by !username on !datetime
nl: Door !username op !datetime

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: (active tab)
nl: (actieve tabblad)

en: Status message
nl: Statusbericht

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
nl: Het <em>Hoofdmenu</em> wordt vaak gebruikt om de hoofdonderdelen van de website aan te geven bijvoorbeeld in een menu bovenaan de pagina.

en: manage display
nl: weergave beheren

en: Public files
nl: Publieke bestanden

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
nl: De map %directory bestaat niet en kon niet worden aangemaakt.

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
nl: Voer een kommagescheiden lijst van woorden in om de inhoud te beschrijven.

en: Event Type
nl: Type evenement

en: Edit event
nl: Evenement bewerken

en: Event End
nl: Einde van evenement

en: Menu Bar
nl: Menubalk

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
nl: Gebruik <em>artikelen</em> voor tijdsgebonden inhoud zoals nieuws, persberichten of blog-berichten.

en: 1 error | @count errors
nl[0]: Eén fout
nl[1]: @count fouten

en: 1 warning | @count warnings
nl[0]: Eén waarschuwing
nl[1]: @count waarschuwingen

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Sidebar second
nl: Tweede zijbalk

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
nl: Opmaak: %time. De datumnotatie is JJJJ-MM-DD en %timezone is het tijdzoneverschil met de standaardtijd UTC. Laat dit leeg om het tijdstip van het indienen van het formulier te gebruiken.

en: Tertiary
nl: Tertiaire

en: Dark
nl: Donker

en: Owned by @name
nl: Eigendom van @name

en: Created @date
nl: Aangemaakt op @date

en: New order
nl: Nieuwe bestelling

en: Updated @date
nl: Aangepast op @date

en: Owned by
nl: Eigendom van

en: Create new revision on update
nl: Nieuwe revisie aanmaken tijdens het bijwerken

en: One column
nl: Één kolom

en: - Select a field -
nl: - Veld selecteren -

en: %time hence
nl: over %time

en: This is the published revision.
nl: Dit is de gepubliceerde revisie.

en: !label of field %name
nl: !label van veld %name

en: Headings
nl: Koppen

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
nl: Sta gebruikers toe om elke actie uit te voeren op @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
nl: @entity_type maken van elk type

en: Edit own @entity_type of any type
nl: Bewerk eigen @entity_type van elk type

en: Edit any @entity_type of any type
nl: Bewerk elk @entity_type van elke type

en: View own @entity_type of any type
nl: Bekijk eigen @entity_type van elk type

en: View any @entity_type of any type
nl: Bekijk elk @entity_type van elk type

en: Create %bundle @entity_type
nl: %bundle @entity_type maken

en: Edit own %bundle @entity_type
nl: Bewerk eigen %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
nl: Bewerk elke %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
nl: Bekijk eigen %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
nl: Bekijk elke %bundle @entity_type

en: Event Management
nl: Evenementbeheer

en: Save Booking
nl: Reservering bewaren

en: Delete Booking
nl: Reservering verwijderen

en: Remove item callback
nl: Item-callback verwijderen

en: Creation log message
nl: Aanmaak logbericht

en: Please choose dates.
nl: Kies datums.

en: Include destination
nl: Bestemming toevoegen

en: Apple touch icons
nl: Apple touch-iconen

en: Debuggers
nl: Ontwikkelhulpen

en: Show window size - appears in the bottom right corner
nl: Vensterformaat tonen (verschijnt rechtsonder in de hoek)

en: Append the page title to the breadcrumb trail
nl: Plaats de paginatitel achter het kruimelpad

en: grouped
nl: gegroepeerd

en: Revision user
nl: Versie gebruiker

en: Next difference >
nl: Volgende verschil >

en: < Previous difference
nl: < Vorige verschil

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
nl: Voeg een 'destination' parameter toe aan de link om de gebruiker, nadat de linkactie is voltooid, terug te laten keren naar de oorspronkelijke weergave.

en: events
nl: evenementen

en: Could not load the FullCalendar Library
nl: Kan de FullCalendar bibliotheek niet laden

en: Unable to load event.
nl: Kan het evenement niet laden.

en: New Event state is <strong>@state</strong>.
nl: Nieuwe status van evenement is <strong>@state</strong>.

en: Event dates
nl: Data evenement

en: Administer event types
nl: Evenementtypen beheren

en: End date must be on or after the start date.
nl: Einddatum moet op of na de begindatum liggen.

en: Configure BAT
nl: BAT instellen

en: Administer BAT.
nl: BAT beheren.

en: Configure date format.
nl: Datumformaat instellen

en: Event history
nl: Evenementgeschiedenis

en: Save Event
nl: Gebeurtenis opslaan

en: Delete Event
nl: Gebeurtenis verwijderen

en: The event has been removed
nl: De gebeurtenis is verwijderd

en: Are you sure you want to delete Event ?
nl: Weet u zeker dat u de gebeurtenis wilt verwijderen?

en: The event has been deleted.
nl: De gebeurtenis is verwijderd.

en: Deleted event %event_id.
nl: Verwijderde gebeurtenis %event_id.

en: BAT Event
nl: BAT-gebeurtenis

en: Event owner
nl: Evenementauteur

en: Event deleted
nl: Gebeurtenis verwijderd

en: Update value
nl: Waarde bewerken

en: Fullcalendar
nl: Kalender

en: BAT Fullcalendar
nl: BAT-kalender

en: Add @type_bundle_label type
nl: @type_bundle_label type toevoegen

en: Save Type
nl: Type opslaan

en: Delete Type
nl: Type verwijderen

en: Type @name saved
nl: Type @name opgeslagen

en: Are you sure you want to delete Type %name?
nl: Weet u zeker dat u de type %name wilt verwijderen?

en: The Type %name has been deleted.
nl: Type %name is verwijderd.

en: Deleted Type %name.
nl: Type %name is verwijderd.

en: BAT Date format
nl: BAT datumnotatie
