Easy booking (7.x-2.11) - en to pt translation catalogue (258 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Article
pt: Artigo

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Home page
pt: Página inicial

en: Categories
pt: Categorias

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Hourly
pt: Por hora

en: Daily
pt: Diariamente

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: Types
pt: Tipos

en: none
pt: nenhum

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: up
pt: acima

en: Go to parent page
pt: Ir para a página superior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Label
pt: Rótulo

en: Help
pt: Ajuda

en: Font
pt: Fonte

en: Move
pt: Mover

en: Update
pt: Atualizar

en: Icon
pt: Ícone

en: Add
pt: Adicionar

en: Main
pt: Principal

en: View
pt: Ver

en: Display
pt: Exibição

en: Theme
pt: Tema

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: Titles
pt: Títulos

en: type
pt: tipo

en: User
pt: Usuário

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contato

en: Separator
pt: Separador

en: All
pt: Tudo

en: Date format
pt: Formato da data

en: Extensions
pt: Extensões

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Custom
pt: Personalizado

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Published
pt: Publicado

en: Log message
pt: Mensagem de registro

en: Type name
pt: Nome do tipo

en: Centered
pt: Centralizado

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Updated:
pt: Atualizado:

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Start Date
pt: Data inicial

en: End Date
pt: Data Final

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Owner
pt: Proprietário

en: Calendar
pt: Calendário

en: Events
pt: Eventos

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Mai

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Configuration
pt: Configurações

en: Color
pt: Cor

en: User login
pt: Login do usuário

en: Link text
pt: Texto do link

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Case
pt: Caixa

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Optional
pt: Opcional

en: Operation
pt: Operação

en: Duration
pt: Duração

en: Authoring information
pt: Informações de autoria

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Time format
pt: Formato de hora

en: Request new password
pt: Recuperar senha

en: Languages
pt: Idiomas

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Middle
pt: Meio

en: body
pt: corpo

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: acting user
pt: usuário atuando

en: Revert
pt: Reverter

en: Unit
pt: Unidade

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Add state
pt: Adicionar estado

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Create new account
pt: Criar nova conta

en: White
pt: Branco

en: Units
pt: Unidades

en: !date by !username
pt: !date por !username

en: revert
pt: reverter

en: Image Settings
pt: Configurações de imagem

en: Global Settings
pt: Configurações globais

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: News
pt: Notícias

en: You are here
pt: Você está aqui

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pt: Criar um novo formulário ou questionário acessível aos usuários. Os envios e as estatísticas são registrados e acessíveis para usuários privilegiados.

en: Mandatory
pt: Obrigatório

en: Bold
pt: Negrito

en: Information
pt: Informações

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto com autocompletar

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Permalink
pt: Link permanente

en: Hide
pt: Ocultar

en: file system
pt: sistema de arquivos

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: Shadow
pt: Sombra

en: Right above
pt: Direita acima

en: Right below
pt: Direita abaixo

en: Greek
pt: Grego

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: types
pt: tipos

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Accessibility
pt: Acessibilidade

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma dessas palavras

en: Containing the phrase
pt: Com a frase

en: Containing none of the words
pt: Sem nenhuma dessas palavras

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: archived
pt: arquivado

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: clone
pt: clonar

en: Regions
pt: Regiões

en: Fonts
pt: Fontes

en: Main Content
pt: Conteúdo Principal

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Portrait
pt: Retrato

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: User account
pt: Conta de usuário

en: export
pt: exportar

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: translate
pt: traduzir

en: Edit Link
pt: Editar Link

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Second sidebar
pt: Segunda barra lateral

en: Bundle
pt: Pacote

en: Created on
pt: Criado em

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Please note there is one revision more recent than the one you are about to edit.
pt: Por favor, note que existe uma versão mais recente que essa que você está querendo editar.

en: current revision (published)
pt: versão atual (publicada)

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Secondary
pt: Secundário

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: exposed
pt: exposto

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log usada quando a revisão foi criada.

en: Compare
pt: Comparar

en: Latin
pt: Latim

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pt: %name: título errado. Por favor confira sua seleção.

en: Styles
pt: Estilos

en: Edit current
pt: Editar a atual

en: in draft/pending publication
pt: pendente de moderação

en: manage fields
pt: gerenciar campos

en: %name: invalid input.
pt: %name: entrada inválida.

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: Max width
pt: Largura máxima

en: User information
pt: Informação do usuário

en: Submitted by !username on !datetime
pt: Enviado por !username em !datetime

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Main Menu
pt: Menu Principal

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em vários sites para apresentar sessões mais importantes do site, frequentemente na barra de navegação no topo.

en: manage display
pt: gerenciar exibição

en: Public files
pt: Arquivos públicos

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
pt: O diretório %directory não existe e não pode ser criado.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: Menu Bar
pt: Barra de Menu

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Khmer
pt: Cambojano

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Capitalize
pt: Caixa-alta

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
pt: Formato: %time. O formato de data é AAAA-MM-DD e o fuso horário em relação ao UTC é %timezone. Deixe em branco para usar a hora de envio do formulário.

en: Dark
pt: Escuro

en: Owned by @name
pt: Propriedade de @name

en: Created @date
pt: Criado em @date

en: New order
pt: Novo pedido

en: Updated @date
pt: Atualizado em @date

en: Update log message
pt: Mensagem para o registro de atualizações

en: Owned by
pt: Pertence a

en: Create new revision on update
pt: Criar nova revisão ao atualizar

en: One column
pt: Uma coluna

en: %time hence
pt: Desde %time

en: The owner's user ID.
pt: A ID do usuário proprietário

en: This is the published revision.
pt: Esta é a revisão publicada.

en: !label of field %name
pt: !label do campo %name

en: Headings
pt: Cabeçalhos

en: Create new revision:
pt: Criar nova revisão:

en: Modify current revision, no moderation
pt: Modificar a versão atual, sem moderação

en: Create new revision, no moderation
pt: Criar nova revisão sem moderação

en: Create new revision and moderate
pt: Criar nova revisão e moderar

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
pt: Permite que usuários possam executar qualquer ação em @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
pt: Criar qualquer tipo de @entity_type

en: Edit own @entity_type of any type
pt: Editar qualquer tipo de @entity_type próprio(a)

en: Edit any @entity_type of any type
pt: Editar qualquer @entity_type de qualquer tipo

en: View own @entity_type of any type
pt: Visualizar qualquer tipo de @entity_type próprio(a)

en: View any @entity_type of any type
pt: Visualizar qualquer tipo de @entity_type

en: Create %bundle @entity_type
pt: Criar %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
pt: Editar o(a) próprio(a) @entity_type %bundle

en: Edit any %bundle @entity_type
pt: Editar qualquer %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
pt: Ver o(a) próprio(a) @entity_type %bundle

en: View any %bundle @entity_type
pt: Visualizar qualquer %bundle @entity_type

en: Remove item callback
pt: Remover chamada de item

en: Creation log message
pt: Mensagem de registro de criação

en: Include destination
pt: Incluir destino

en: Secondary menu title
pt: Título do menu secundário

en: grouped
pt: agrupado

en: Revision user
pt: Usuário da revisão

en: Delete any %bundle @entity_type
pt: Excluir qualquer %bundle @entity_type

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
pt: Inclua um parâmetro "destination" no link para retornar o usuário para a view original após concluir a ação do link.

en: Target Entity Type
pt: Tipo de Entidade de Destino
