Easy booking (7.x-2.11) - en to tr translation catalogue (236 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Article
tr: Makale

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: Quantity
tr: Miktar

en: Tags
tr: Etiketler

en: Home page
tr: Anasayfa

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Go
tr: Devam et

en: view
tr: görüntüle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Hourly
tr: Her saat

en: Daily
tr: Günlük

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Types
tr: Tipler

en: none
tr: hiçbiri

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: up
tr: yukarı

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Label
tr: Etiket

en: Help
tr: Yardım

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Move
tr: Taşı

en: Update
tr: Güncelle

en: Icon
tr: Simge

en: Add
tr: Ekle

en: Main
tr: Ana

en: View
tr: Görüntüle

en: Display
tr: Gösterim

en: Theme
tr: Tema

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Titles
tr: Başlıklar

en: type
tr: tür

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: Separator
tr: Ayraç

en: All
tr: Tümü

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Custom
tr: Özel

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Published
tr: Yayında

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: %time ago
tr: %time önce

en: Updated:
tr: Güncellendi:

en: Authored by
tr: Yazan

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Owner
tr: Sahibi

en: Calendar
tr: Takvim

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Mon
tr: Pzt

en: Tue
tr: Sa

en: Wed
tr: Çar

en: Thu
tr: Per

en: Fri
tr: Cu

en: Sat
tr: Ct

en: Sun
tr: Paz

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Color
tr: Renk

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Leaderboard
tr: Ana pano

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Operation
tr: İşlem

en: Duration
tr: Süre

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Leave blank for %anonymous.
tr: %anonymous için boş bırakın.

en: Request new password
tr: Yeni parola iste

en: Languages
tr: Diller

en: Features
tr: Özellikler

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Middle
tr: Orta

en: body
tr: gövde

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Revert
tr: Geri al

en: Unit
tr: Birim

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: Add state
tr: Durum ekle

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Create new account
tr: Yeni hesap oluştur

en: White
tr: Beyaz

en: Units
tr: Birimler

en: !date by !username
tr: !date !username

en: revert
tr: geri al

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: You are here
tr: Buradasınız

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
tr: Kullanıcılarınızın erişebileceği yeni bir form veya anket oluşturun. Gönderilerin sonuçları, istatistikleri ayrıcalıklı kullanıcılar için erişilebilir halde olacaktır.

en: Mandatory
tr: Zorunlu

en: Bold
tr: Koyu

en: Information
tr: Bilgi

en: Menus
tr: Menüler

en: Autocomplete text field
tr: Otomatik Tamamlama metin alanı

en: Float
tr: Kesirli

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Hide
tr: Gizle

en: file system
tr: dosya sistemi

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihindeki sürümüne geri dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Left above
tr: Sol üst

en: Right above
tr: Sağ üst

en: Left below
tr: Sol alt

en: Right below
tr: Sağ alt

en: Greek
tr: Yunanca

en: Machine name
tr: Makine adı

en: types
tr: tipler

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Containing any of the words
tr: Bu kelimelerden herhangi birini içeren

en: Containing the phrase
tr: Bu ibareyi içeren

en: Containing none of the words
tr: Bu kelimelerin hiçbirini içermeyen

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: Main Content
tr: Ana İçerik

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: export
tr: dışarı ver

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: translate
tr: çeviri

en: Edit Link
tr: Bağlantıyı Düzenle

en: First sidebar
tr: İlk kenar çubuğu

en: Second sidebar
tr: İkinci kenar çubuğu

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Revision information
tr: Sürüm bilgisi

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Secondary
tr: İkincil

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: exposed
tr: açıkça

en: The log message entered when the revision was created.
tr: Sürüm oluşturulduğunda girilen günlük mesajı.

en: Latin
tr: Latince

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
tr: %name: başlık uyumsuzluğu. Lütfen seçiminizi kontrol edin.

en: Styles
tr: Biçemler

en: manage fields
tr: alanları yönet

en: %name: invalid input.
tr: %name: Geçersiz girdi.

en: Main content
tr: Ana içerik

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Submitted by !username on !datetime
tr: !username tarafından !datetime tarihinde gönderildi

en: Column 1
tr: Sütun 1

en: Column 2
tr: Sütun 2

en: Column 3
tr: Sütun 3

en: Column 4
tr: Sütun 4

en: Column 5
tr: Sütun 5

en: Column 6
tr: Sütun 6

en: Secondary menu
tr: İkincil menü

en: AT Admin
tr: AT Yönetim

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
tr: Bir çok sitede kullanılan ve genellikle üst gezinti menüsünde bulunan <em>Ana</em> menü sitenin ana bölümlerini gösterir.

en: manage display
tr: görüntüyü yönet

en: Public files
tr: Ortak dosyalar

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
tr: %directory dizini mevcut değil ve oluşturulamadı.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
tr: İçeriğinizi açıklamak için virgülle ayrılmış bir sözcük listesi girin.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Khmer
tr: Kmerce

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
tr: Biçim: %time. Tarih biçimi YYYY-AA-GG şeklindedir ve %timezone UTC'ye göre ayarlanmıştır. Formun gönderildiği zamanı kullanmak istiyorsan boş bırak.

en: AT Core
tr: AT Çekirdek

en: Aside
tr: Hariç

en: Tertiary
tr: Üçüncül

en: %time hence
tr: %time zamanından itibaren

en: Headings
tr: Başlıklar

en: Include destination
tr: Hedefi ekle

en: AT Responsive Panels - 1 column
tr: AT Responsive Panels - 1 sütun

en: AT Responsive Panels - 3 column
tr: AT Responsive Panels - 3 sütun

en: Top (conditional)
tr: En üst (şartlı)

en: Bottom (conditional)
tr: En sona (isteğe bağlı)

en: AT Responsive Panels - 2 column
tr: AT Responsive Panels - 2 sütun

en: AT Five column 5x20
tr: AT Beş sütun 5x20

en: AT Four column 4x25
tr: AT Dört sütun 4x25

en: AT One column
tr: AT tek sütun

en: AT Two column 66/33
tr: AT İki sütun 66/33

en: AT Two column brick
tr: AT İki sütun tuğlalı

en: AT Three column 3x33
tr: AT Üç sütun 3x33

en: Middle (conditional)
tr: Orta (koşullu)

en: grouped
tr: gruplanmış

en: Revision user
tr: Düzeltme kullanıcısı

en: Add to price
tr: Ücrete ekle

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
tr: Bağlantı eylemini tamamladıktan sonra kullanıcıyı özgün görünüme geri döndürmek için bağlantıya bir "destination" parametresi ekler.

en: Add to price per night
tr: Her gece için ücrete ekle
