Easy booking (7.x-2.6) - en to it translation catalogue (193 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Article
it: Articolo

en: Administration
it: Amministrazione

en: Comments
it: Commenti

en: More
it: Altro

en: Quantity
it: Quantità

en: Tags
it: Etichette

en: Categories
it: Categorie

en: Go
it: Vai

en: view
it: mostra

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Daily
it: Giornalmente

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Types
it: Tipi

en: none
it: nessuno

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: up
it: su

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Label
it: Etichetta

en: Help
it: Aiuto

en: Font
it: Carattere

en: Move
it: Sposta

en: Update
it: Aggiorna

en: Icon
it: Icona

en: Theme
it: Tema

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Titles
it: Titoli

en: type
it: tipo

en: Options
it: Opzioni

en: Contact
it: Contatto

en: Separator
it: Separatore

en: All
it: Tutti

en: Date format
it: Formato data

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Published
it: Pubblicato

en: Type name
it: Nome del tipo

en: Normal
it: Normale

en: %time ago
it: %time fa

en: Updated:
it: Aggiornato:

en: Authored by
it: Creato da

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: End Date
it: Data inizio

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Owner
it: Proprietario

en: Calendar
it: Calendario

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Fri
it: Ven

en: Sat
it: Sab

en: Sun
it: Dom

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Mag

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Configuration
it: Configurazione

en: Color
it: Colore

en: User login
it: Accesso utente

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Optional
it: Opzionale

en: Operation
it: Operazione

en: Duration
it: Durata

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Authored on
it: Creato il

en: Leave blank for %anonymous.
it: Lasciare in bianco per %anonymous.

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: Languages
it: Lingue

en: Features
it: Funzionalità

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: body
it: corpo

en: Alignment
it: Allineamento

en: Unit
it: Unità

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Add state
it: Aggiungi stato

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: White
it: Bianco

en: Units
it: Unità

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: You are here
it: Tu sei qui

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
it: Crea un nuovo form o questionario accessibile agli utenti. I risultati e le statistiche sono registrati e consultabili dagli utenti in possesso dei permessi opportuni.

en: Mandatory
it: Obbligatorio

en: Bold
it: Grassetto

en: Menus
it: Menù

en: Autocomplete text field
it: Campo di testo con autocompletamento

en: Float
it: Virgola mobile

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: Hide
it: Nascondi

en: Greek
it: Greco

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: types
it: tipi

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Containing any of the words
it: Contenente una qualsiasi delle parole

en: Containing the phrase
it: Contenente la frase

en: Containing none of the words
it: Contenente nessuna delle parole

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Fonts
it: Caratteri

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: User account
it: Profilo utente

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Edit Link
it: Modifica link

en: Light
it: Chiaro

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Second sidebar
it: Seconda barra laterale

en: Created on
it: Creato il

en: Main menu
it: Menu principale

en: Secondary
it: Secondario

en: Upper case
it: Maiuscole

en: Lower case
it: Minuscole

en: exposed
it: esposto

en: Latin
it: Latino

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
it: %name: titolo non combacia. Controllare la propria selezione.

en: Styles
it: Stili

en: %name: invalid input.
it: %name: inserimento non valido.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Max width
it: Larghezza massima

en: User information
it: Informazioni sull'utente

en: Submitted by !username on !datetime
it: Inviato da !username il !datetime

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: Operations links
it: Link operativi

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Public files
it: File pubblici

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
it: La cartella %directory non esiste e non può essere creata.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
it: Formato: %time. Il formato data è AAAA-MM-GG e %timezone è la differenza di fuso orario da quello UTC. Lascia vuoto per usare l'ora di invio del form.

en: Dark
it: Scuro

en: Owned by @name
it: Di proprietà di @name

en: Created @date
it: Creato @date

en: New order
it: Nuovo ordine

en: Updated @date
it: Aggiornato @date

en: Owned by
it: Di proprietà di

en: One column
it: Una colonna

en: %time hence
it: %time da adesso

en: The owner's user ID.
it: L'identificativo del proprietario.

en: !label of field %name
it: !label del campo %name

en: Headings
it: Intestazioni

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
it: Consente agli utenti di effettuare qualsiasi operazione riguardante @entity_type

en: Create @entity_type of any type
it: Crea @entity_type di qualsiasi tipo

en: Edit own @entity_type of any type
it: Modifica propri @entity_type di qualsiasi tipo

en: Edit any @entity_type of any type
it: Modifica qualsiasi @entity_type di qualsiasi tipo

en: View own @entity_type of any type
it: Visualizza propri @entity_type di qualsiasi tipo

en: View any @entity_type of any type
it: Visualizza qualsiasi @entity_type di qualsiasi tipo

en: Create %bundle @entity_type
it: Crea @entity_type in %bundle

en: Edit own %bundle @entity_type
it: Modifica propri @entity_type in %bundle

en: Edit any %bundle @entity_type
it: Modifica qualsiasi @entity_type in %bundle

en: View own %bundle @entity_type
it: Visualizza propri @entity_type in %bundle

en: View any %bundle @entity_type
it: Visualizza qualsiasi @entity_type in %bundle

en: grouped
it: raggruppati
