Easy booking (7.x-2.7) - en to ar translation catalogue (161 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: delete
ar: حذف

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Type
ar: النوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Article
ar: مقال

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: Quantity
ar: الكمية

en: Tags
ar: وسوم

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Categories
ar: التصنيفات

en: view
ar: عرض

en: Edit
ar: تحرير

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Hourly
ar: كل ساعة

en: Daily
ar: يوميًا

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Types
ar: الأنواع

en: none
ar: لا شيء

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: ‹
ar: ▸

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: up
ar: فوق

en: Go to parent page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأم

en:  ›
ar:  ◂

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Label
ar: التسمية

en: Help
ar: المساعدة

en: Move
ar: تحريك

en: Update
ar: تحديث

en: Icon
ar: أيقونة

en: Theme
ar: حلة

en: Layout
ar: التنسيق

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: ID
ar: المعرف ID

en: Advanced search
ar: البحث المتقدم

en: type
ar: النوع

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: Separator
ar: فاصل

en: All
ar: الكل

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Custom
ar: مخصص

en: Published
ar: منشور

en: Normal
ar: طبيعي

en: %time ago
ar: منذ %time

en: URL:
ar: المسار:

en: Updated:
ar: آخر تحديث:

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Owner
ar: المالك

en: Calendar
ar: التقويم

en: Events
ar: الفعاليات

en: Mon
ar: اثنين

en: Tue
ar: ثلاثاء

en: Wed
ar: أربعاء

en: Thu
ar: خميس

en: Fri
ar: جمعة

en: Sat
ar: سبت

en: Sun
ar: أحد

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Color
ar: اللون

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Case
ar: شكل الحروف

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Optional
ar: اختياري

en: Operation
ar: عملية

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Leave blank for %anonymous.
ar: دعها فارغة ل%anonymous.

en: Request new password
ar: طلب كلمة مرور جديدة

en: Languages
ar: اللغات

en: Features
ar: الخصائص

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Add state
ar: أضافة حالة

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: White
ar: أبيض

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: You are here
ar: أنت هنا

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ar: أنشئ استمارة جديدة استفتاء يكون متاحا للمستخدمين. يتم حفظ الإرسالات والإحصاءات ويتاح الوصول إليها للمستخدمين المميزين.

en: Mandatory
ar: إجباري

en: Menus
ar: القوائم

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Hide
ar: إخفاء

en: file system
ar: نظام الملفات

en: Greek
ar: يونانية

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: types
ar: أنواع

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Containing any of the words
ar: تحتوي على أي من الكلمات

en: Containing the phrase
ar: تحتوي على العبارة

en: Containing none of the words
ar: لا تحتوي على الكلمات

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Landscape
ar: أفقية

en: Portrait
ar: طولية

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: event
ar: فعالية

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: First sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷول

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Latin
ar: لاتينية

en: Vietnamese
ar: فيتنامية

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: User information
ar: معلومات المستخدم

en: Submitted by !username on !datetime
ar: أضافه !username في !datetime

en: Secondary menu
ar: القائمة الثانوية

en: Operations links
ar: روابط العمليات

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ar: يتم استخدام القائمة <em>الرئيسية</em> لعرض الأقسام الرئيسية في الموقع، وغالباً ما تظهر في ترويسة الصفحة.

en: Public files
ar: الملفات العامة

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ar: الدليل %directory غير موجود وتعذر إنشاؤه.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ar: تنسيق: تنسيق التاريخ هو YYYY-MM-DD و %timezone يمثل المنطقة الزمنية من UTC. اتركه فارغاً لاستخدام تاريخ إرسال الاستمارة.

en: Owned by @name
ar: ملك ل@name

en: Owned by
ar: ملك ل
