Easy booking (7.x-2.7) - en to da translation catalogue (218 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Article
da: Artikel

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: Quantity
da: Mængde

en: Home page
da: Forside

en: Categories
da: Kategorier

en: Go
da: Skift

en: view
da: vis

en: Edit
da: Redigér

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Hourly
da: En gang i timen

en: Daily
da: Dagligt

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Types
da: Typer

en: none
da: ingen

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: up
da: op

en: Go to parent page
da: Gå til overordnet side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Label
da: Etiket

en: Help
da: Hjælp

en: Font
da: Skrift

en: Move
da: Flyt

en: Update
da: Opdatér

en: Icon
da: Ikon

en: Main
da: Primær

en: Theme
da: Tema

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Titles
da: Titler

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: Separator
da: Skilletegn

en: All
da: Alle

en: Date format
da: Datoformat

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Custom
da: Tilpasset

en: Published
da: Udgivet

en: Type name
da: Typenavn

en: %time ago
da: %time siden

en: Updated:
da: Opdateret:

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Start Date
da: Startdato

en: End Date
da: Slutdato

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Owner
da: Ejer

en: Calendar
da: Kalender

en: Events
da: Begivenheder

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Color
da: Farve

en: User login
da: Log ind

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: Anonymous
da: Anonym

en: Optional
da: Valgfrit

en: Operation
da: Handling

en: Duration
da: Varighed

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Request new password
da: Bestil ny adgangskode

en: Check-out date
da: Reservationsdato

en: Languages
da: Sprog

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Middle
da: Midt

en: body
da: indhold

en: Alignment
da: Justering

en: Unit
da: Enhed

en: Add state
da: Tilføj tilstand

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Create new account
da: Opret konto

en: White
da: Hvid

en: unit
da: enhed

en: Units
da: Enheder

en: units
da: enheder

en: Global Settings
da: Globale indstillinger

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: News
da: Nyheder

en: You are here
da: Du er her

en: Webform
da: Webformular

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
da: Opret en ny formular eller et nyt spørgeskema. Resultater og statistik gemmes og er tilgængelige for priviligerede brugere.

en: Mandatory
da: Påkrævet

en: Bold
da: Fed

en: Menus
da: Menuer

en: Autocomplete text field
da: Tekstfelt med autofuldførelse

en: Float
da: Kommatal

en: Inset
da: Forsænket

en: Hide
da: Skjul

en: file system
da: filsystem

en: Greek
da: Græsk

en: Machine name
da: Internt navn

en: types
da: typer

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholder sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholder ingen af ordene

en: Custom CSS
da: Tilrettet CSS

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Regions
da: Regioner

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Main Content
da: Hoved-indhold

en: Landscape
da: Landskab

en: Portrait
da: Portræt

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: event
da: begivenhed

en: User account
da: Brugerkonto

en: Warning message
da: Advarselsmeddelelse

en: Edit Link
da: Redigér link

en: Light
da: Lyst

en: First sidebar
da: Første sidepanel

en: Second sidebar
da: Andet sidepanel

en: Created on
da: Oprettet den

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Secondary
da: Sekundær

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: exposed
da: blotlagt

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
da: %name: misforhold i titel. Kontroller venligst dit valg.

en: %name: invalid input.
da: %name: ugyldigt input.

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Page top
da: Sidehovede

en: Page bottom
da: Sidefod

en: Sidebar first
da: Første sidebar

en: User information
da: Brugerinformation

en: Custom path
da: Tilpasset sti

en: Submitted by !username on !datetime
da: Indsendt af !username den !datetime

en: Secondary menu
da: Sekundær menu

en: Operations links
da: Redigeringslinks

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
da: Menuen <em>Main</em> bruges på mange sites til at vise sitets overordnede sektioner, typisk i en navigationsbjælke i toppen af siden.

en: Public files
da: Offentlige filer

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
da: Mappen %directory eksisterer ikke og kunne ikke oprettes.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
da: Indtast en kommasepareret list af ord som beskriver dit indhold.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Sidebar second
da: Anden sidebar

en: Capitalize
da: Kapitalisér

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
da: Format: %time. Datoformatet er YYYY-MM-DD og %timezone er tidszoneforskydelsen fra UTC. Lad feltet stå tomt for at bruge oprettelsestidspunktet.

en: Dark
da: Mørkt

en: Owned by @name
da: Ejet af @name

en: Created @date
da: Oprettet @date

en: New order
da: Ny ordre

en: Updated @date
da: Opdateret @date

en: Owned by
da: Ejet af

en: One column
da: Én spalte

en: %time hence
da: %time siden

en: The owner's user ID.
da: Ejerens bruger-ID.

en: !label of field %name
da: !lable for felt %name

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
da: Giver brugerne mulighed for at udføre alle handlinger på @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
da: Opret @entity_type af enhver type

en: Edit own @entity_type of any type
da: Redigér egne @entity_type af enhver type

en: Edit any @entity_type of any type
da: Redigér alle @entity_type af enhver type

en: View own @entity_type of any type
da: Vis egne @entity_type af enhver type

en: View any @entity_type of any type
da: Vis alle @entity_type af enhver type

en: Create %bundle @entity_type
da: Opret %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
da: Redigér egne %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
da: Redigér alle %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
da: Vis egne %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
da: Vis alle %bundle @entity_type

en: Event Management
da: Håndtér begivenheder

en: Unit types that can be referenced
da: Enhedstyper som der kan henvises til

en: Please choose dates.
da: Vælg venligst datoer

en: grouped
da: grupperet

en: Add to price
da: Tilføj til pris

en: Subtract from price
da: Træk fra pris

en: Replace price
da: Erstat pris

en: Increase price by % amount
da: Forøg pris med %

en: Decrease price by % amount
da: Reducér pris med %

en: Delete own %bundle @entity_type
da: Slet egne %bundle @entity_type.

en: Delete any %bundle @entity_type
da: Slet alle %bundle @entity_type.

en: Combined text field
da: Kombineret tekst felt

en: events
da: begivenheder

en: Could not load the FullCalendar Library
da: Kunne ikke indlæse FullCalenadar Biblioteket

en: Bypass access to @entity_type
da: Omgå adgang til @entity_type

en: Delete own @entity_type of any type
da: Slet egne @entity_type af enhver type.

en: Delete any @entity_type of any type
da: Slet alle typer @entity_type.

en: Add to price per night
da: Tilføj til pris pr. nat

en: Subtract from price per night
da: Træk fra pris pr. nat
