e-Commerce (7.x-4.7-alpha1) - en to ro translation catalogue (245 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: enable
ro: activare

en: delete
ro: șterge

en: title
ro: titlu

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Value
ro: Valoare

en: Email address
ro: Adresă email

en: Gross
ro: Brut

en: Item
ro: Produs

en: Transactions
ro: Tranzacţii

en: Type
ro: Tip

en: List
ro: Listă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Enabled
ro: Activat

en: Currency
ro: Monedă

en: Default currency
ro: Moneda implicită

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Edit
ro: Editați

en: Links
ro: Legături

en: None
ro: Nimic

en: Number
ro: Număr

en: Country
ro: Ţară

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opțiunile de configurare au fost salvate.

en: Types
ro: Tipuri

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: settings
ro: setări

en: Field
ro: Câmp

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afişează

en: Length
ro: Lungime

en: Visible
ro: Vizibil

en: Content Types
ro: Tipuri de Conţinut

en: type
ro: tip

en: User
ro: Utilizator

en: Continue
ro: Continuare

en: Email
ro: email

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Create
ro: Crează

en: Area
ro: Zonă

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: Roles
ro: Roluri

en: Signature
ro: Semnătura

en: Location
ro: Locaţia

en: Fields
ro: Câmpuri

en: N/A
ro: N/D

en: Items
ro: Articole

en: Textfield
ro: Câmp de text

en: Volume
ro: Volum

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Qty
ro: Cantitate

en: Price
ro: Preţ

en: Customer
ro: Client

en: Amount
ro: Suma

en: Add to cart
ro: Adaugă în coş

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Payments
ro: Plăți

en: Store
ro: Magazin

en: Egypt
ro: Egipt

en: Israel
ro: Izrael

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Japan
ro: Japonia

en: Libya
ro: Libia

en: Poland
ro: Polonia

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Turkey
ro: Turcia

en: here
ro: aici

en: Align
ro: Aliniere

en: SKU
ro: Cod

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Class
ro: Clasă

en: Rows
ro: Rânduri

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Checkout
ro: Casă

en: Down
ro: Jos

en: Optional
ro: Opţional

en: fields
ro: câmpuri

en: Street
ro: Strada

en: City
ro: Oraş/Sector

en: State/Province
ro: Judeţ

en: Collapsible
ro: Colapsabil

en: Collapsed
ro: Colapsat

en: Full
ro: Complet

en: Condition
ro: Condiție

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: Belgium
ro: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia şi Herţegovina

en: Cambodia
ro: Cambogia

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Cape Verde
ro: Capul Verde

en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

en: Central African Republic
ro: Republica Central Africană

en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos (Keeling)

en: Colombia
ro: Columbia

en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Czech Republic
ro: Republica Cehă

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: Equatorial Guinea
ro: Guinea Ecuatorială

en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

en: Finland
ro: Finlanda

en: France
ro: Franţa

en: French Guiana
ro: Guiana Franceză

en: French Polynesia
ro: Polinezia Franceză

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Heard Island and McDonald Islands
ro: Insulele Heard şi McDonald

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Iceland
ro: Islanda

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Iraq
ro: Irac

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Italy
ro: Italia

en: Jordan
ro: Iordania

en: Kazakhstan
ro: Kazahstan

en: Latvia
ro: Lituania

en: Lebanon
ro: Liban

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Malaysia
ro: Malaezia

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Martinique
ro: Martinica

en: Mauritania
ro: Mauretania

en: Mexico
ro: Mexic

en: Morocco
ro: Maroc

en: Mozambique
ro: Mozambic

en: Netherlands
ro: Olanda

en: Netherlands Antilles
ro: Antilele Olandeze

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: North Korea
ro: Coreea de Nord

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariana de nord

en: Norway
ro: Norvegia

en: Pakistan
ro: Pachistan

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinea

en: Philippines
ro: Filipine

en: Pitcairn Islands
ro: Insulele Pitcairn

en: Romania
ro: România

en: Russia
ro: Rusia

en: Rwanda
ro: Ruanda

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

en: Slovakia
ro: Slovacia

en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ro: Georgia de Sud şi Insulele Sandwich de Sud

en: Suriname
ro: Surinam

en: Sweden
ro: Suedia

en: Syria
ro: Siria

en: Thailand
ro: Thailanda

en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad şi Tobago

en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks şi Caicos

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom
ro: Regatul Unit al Marii Britanii

en: United States
ro: Statele Unite

en: United States Minor Outlying Islands
ro: Statele Unite Insulele înconjurătoare minore

en: Uruguay
ro: Uruguai

en: Vatican City
ro: Vatican

en: Wallis and Futuna
ro: Wallis şi Futuna

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Pending
ro: În așteptare

en: Change
ro: Modificare

en: 1 item | @count items
ro[0]: 1 articol
ro[1]: @count articole
ro[2]: @count de articole

en: Features
ro: Caracteristici

en: Workflow
ro: Fluxul de lucru

en: Greater than
ro: Mai mare

en: Less than
ro: Mai mic

en: Add workflow
ro: Adaugă flux de lucru

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Product type
ro: Tip produs

en: Shopping cart
ro: Coş de cumpărături

en: Cart
ro: Coş

en: Calculation
ro: Calcul

en: Shipping
ro: Transport

en: Reversed
ro: Inverstat

en: Product
ro: Produs

en: Flexible
ro: Flexibil

en: Order Summary
ro: Rezumat comandă

en: Balance
ro: Sold

en: Changed
ro: Schimbat

en: Received
ro: Recepționat

en: Completed
ro: Finalizată

en: Failed
ro: Eșuat

en: Reverse
ro: Inversează

en: Refund
ro: Rambursare

en: Delete product type
ro: Șterge tipul de produs

en: Products
ro: Produse

en: Product types
ro: Tipuri de produse

en: Thousands separator
ro: Separatorul de sute

en: Ascension Island
ro: Insula Ascension

en: Aland Islands
ro: Insulele Aland

en: Brunei Darussalam
ro: Brunei

en: Falkland Islands
ro: Insulele Falkland

en: Saint Kitts and Nevis
ro: Saint Kitts şi Nevis

en: South Korea
ro: Coreea de Sud

en: Sao Tome and Principe
ro: Sao Tome şi Principe

en: French Southern Territories
ro: Teritoriile Franceze de Sud

en: Saint Vincent and the Grenadines
ro: Saint Vincent şi the Grenadines

en: British Virgin Islands
ro: Insulele Virgine Britanice

en: U.S. Virgin Islands
ro: Insulele Virgine U.S.

en: Are you sure you want to delete this transaction?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi această tranzacție?

en: Confirm delete
ro: Confirmați ștergerea

en: !name field is required.
ro: Câmpul !name este obligatoriu.

en: disable
ro: dezactivare

en: Complete
ro: Finalizat

en: product
ro: produs

en: Add address
ro: Adaugă adresă

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ro: Eroare de validare, vă rugăm să reîncercaţi. Dacă eroarea persistă, vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: Default order
ro: Ordinea predefinită

en: Transaction type
ro: Tip de tranzacție

en: Or
ro: Sau

en: Column
ro: Coloană

en: Default sort
ro: Sortare implicită

en: sort by @s
ro: sortare @s

en: - Select -
ro: -Selectaţi-

en: Text to display
ro: Text ce trebuie afişsat

en: field
ro: câmp

en: Select address
ro: Alege adresa

en: Row
ro: Rând

en: In progress
ro: În desfășurare

en: Displays rows in a table.
ro: Afișează rândurile într-un tabel.

en: Add product type
ro: Adăugare tip produs

en: Hide empty column
ro: Ascundeți coloana goală
