Editor (7.x-1.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (65 entries)

en: User interface
fa: رابط کاربری

en: Image size
fa: اندازه تصویر

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: None
fa: هیچ

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Name
fa: نام

en: Save
fa: ذخیره

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: URL
fa: نشانی

en: Anchor
fa: لنگر

en: Separator
fa: جداکننده

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Table
fa: جدول

en: Align
fa: تراز

en: Add group
fa: افزودن گروه

en: Allowed HTML tags
fa: برچسب‌های مجاز HTML

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Enabled filters
fa: فیلترهای فعال

en: Superscript
fa: بالانویس

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: Show blocks
fa: نمایش بلوک‌ها

en: Bold
fa: برجسته

en: Copy
fa: کپی

en: Redo
fa: از نو

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Source code
fa: کد منبع

en: Subscript
fa: زیرنویس

en: Unlink
fa: از پیوند خارج کردن

en: Bullet list
fa: لیست بولت

en: Blockquote
fa: نقل قول بلاک شده

en: Underline
fa: زیرخط

en: Cut
fa: برش

en: Paste
fa: چسباندن

en: pixels
fa: پیکسل

en: Filter settings
fa: تنظیمات فیلتر

en: Numbered list
fa: لیست عددی

en: Edit link
fa: پیوند ویرایش

en: Strike-through
fa: خط خورده

en: Align left
fa: چپ‌چین

en: Align center
fa: وسط‌چین

en: Align right
fa: راست‌چین

en: Horizontal rule
fa: خط افقی

en: Paste Text
fa: چسباندن متن

en: Paste from Word
fa: چسباندن از Word

en: Remove format
fa: حذف فرمت

en: Character map
fa: نقشه کاراکتر

en: HTML block format
fa: طرح بلوک  HTML

en: Font style
fa: استایل فونت

en: Styles
fa: استایل ها

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
fa: تمامی نقش‌ها برای این قالب‌بندی متن باید فعال باشند و قابل تغییر نیست.

en: Filter processing order
fa: ترتیب پردازش فیلترها

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
fa: نام قالب‌بندی باید منحصر به فرد باشد. یک قالب‌بندی با نام %name وجود دارد.

en: Added text format %format.
fa: قالب‌بندی متن %format اضافه شد.

en: Display basic HTML help in long filter tips
fa: نمایش راهنمای اولیه HTML در بخش نکات فیلتر

en: Add rel="nofollow" to all links
fa: افزودن rel="nofollow" به تمام پیوندها

en: Maximize
fa: بیشینه سازی

en: Weight for @title
fa: وزن @title
