Editor (7.x-1.0-alpha6) - en to he translation catalogue (71 entries)

en: User interface
he: ממשק משתמש

en: Save configuration
he: שמירת תצורה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: None
he: ללא

en: Weight
he: משקל

en: Link
he: קישור

en: Image
he: תמונה

en: Center
he: מרכז

en: Name
he: שם

en: Save
he: שמירה

en: Format
he: פורמט

en: URL
he: כתובת URL

en: Anchor
he: עוגן

en: Separator
he: מפריד

en: Roles
he: תפקידים

en: configure
he: הגדרות

en: Width
he: רוחב

en: Height
he: גובה

en: Table
he: טבלה

en: Align
he: יישור

en: Save changes
he: שמירת השינויים

en: Add group
he: הוספת קבוצה

en: Allowed HTML tags
he: תגי HTML מותרים

en: Undo
he: ביטול

en: Caption
he: כותרת (Caption)

en: Left
he: שמאל

en: Right
he: ימין

en: Enabled filters
he: פילטרים שהופעלו

en: Superscript
he: כתב עילי

en: Loading...
he: טוען...

en: disable
he: השבתה

en: Show blocks
he: הצגת בלוקים

en: Bold
he: מודגש

en: Copy
he: העתק

en: Redo
he: ביצוע מחדש

en: Italic
he: אלכסון

en: Editor
he: עורך

en: Source code
he: קוד מקור

en: Subscript
he: כתב תחתי

en: Unlink
he: הסרת קישור

en: Bullet list
he: רשימה לא מסודרת

en: Underline
he: קו תחתון

en: Cut
he: גזור

en: Paste
he: הדבקה

en: Edit image
he: ערוך תמונה

en: Add Link
he: הוספת קישור

en: Edit Link
he: עריכת קישור

en: Numbered list
he: רשימה ממוספרת

en: Edit link
he: עריכת קישור

en: Strike-through
he: קו באמצע

en: Align left
he: יישור לשמאל

en: Align center
he: יישור למרכז

en: Align right
he: יישור לימין

en: Justify
he: יישור לשני הצדדים

en: Paste Text
he: הדבקת טקסט

en: Paste from Word
he: הדבקה מוורד

en: Remove format
he: הסרת פורמט

en: Font style
he: סגנון גופן

en: No roles may use this format
he: אין תפקידים שיכולים להשתמש במבנה זה

en: Styles
he: סגנונות

en: All roles may use this format
he: כל התפקידים יכולים להשתמש במבנה זה

en: Display basic HTML help in long filter tips
he: הצגת עזרה עבור HTML בטיפים של פילטר ארוך

en: Weight for @title
he: משקל ל@title

en: Toolbar configuration
he: תצורת סרגל הכלים

en: Active toolbar
he: סרגל הכלים הפעיל

en: Text editor
he: עורך טקסט

en: Edit Image
he: עריכת תמונה

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
he: אם תשאירו ריק, גודל הקובץ יהיה מוגבל ל@size, גודל ההעלאה המרבי של PHP בשרת זה.

en: 
            <p>You can align images, videos, blockquotes and so on to the left, right or center. Examples:</p>
            <ul>
              <li>Align an image to the left: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the center: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the right: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>… and you can apply this to other elements as well: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>
he: 
            <p>ניתן לקבוע יישור לימין, לשמאל או למרכז זעבור תמונות, וידאו וציטוטים. דוגמאות:</p> <ul> <li> יישור תמונה לשמאל: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li> <li>יישור תמונה למרכז: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li> <li>Align an image to the right: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li> <li>… and you can apply this to other elements as well: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li> </ul>
