Editor (7.x-1.0-alpha7) - en to sv translation catalogue (100 entries)

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Operations
sv: Funktioner

en: Language
sv: Språk

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: None
sv: Ingen

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: Name
sv: Namn

en: Save
sv: Spara

en: Anchor
sv: Ankare

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Roles
sv: Roller

en: configure
sv: konfigurera

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Table
sv: Tabell

en: Align
sv: Justera

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Add group
sv: Lägg till grupp

en: Allowed HTML tags
sv: Tillåtna HTML-taggar

en: Undo
sv: Ångra

en: Caption
sv: Bildtext

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Enabled filters
sv: Aktiverade filter

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Loading...
sv: Laddar...

en: disable
sv: inaktivera

en: Show blocks
sv: Visa block

en: Bold
sv: Fet

en: Copy
sv: Kopiera

en: Redo
sv: Upprepa

en: Italic
sv: Kursiv

en: Editor
sv: Redaktör

en: Source code
sv: Källkod

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Unlink
sv: Ta bort länk

en: Bullet list
sv: Punktlista

en: Blockquote
sv: Blockcitat

en: Underline
sv: Understruken

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: Add row
sv: Lägg till rad

en: Insert Image
sv: Infoga bild

en: Add Link
sv: Lägg till länk

en: Edit Link
sv: Redigera länk

en: Filter settings
sv: Filterinställningar

en: Numbered list
sv: Numrerad lista

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: Strike-through
sv: Genomstruken

en: Align left
sv: Vänsterjustera

en: Align center
sv: Centrera

en: Align right
sv: Högerjustera

en: Justify
sv: Justera

en: Horizontal rule
sv: Horisontell linje

en: Paste Text
sv: Klistra in text

en: Paste from Word
sv: Klistra in från Word

en: Remove format
sv: Ta bort format

en: Character map
sv: Teckenkarta

en: HTML block format
sv: Blockformat för HTML

en: Font style
sv: Fontstil

en: No roles may use this format
sv: Inga roller får använda detta format

en: Language list
sv: Språklista

en: Styles
sv: Stilmallar

en: Remove row
sv: Tag bort rad

en: Maximum file size
sv: Största filstorlek

en: Alternative text
sv: Alternativ text

en: All roles may use this format
sv: Alla roller får använda detta format

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
sv: Alla roller för detta textformat måste vara aktiverade och kan inte ändras.

en: Filter processing order
sv: Ordning för filterbehandling

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
sv: Namn på textformat måste vara unika. Ett format med namnet %name finns redan.

en: Added text format %format.
sv: Lade till textformat %format.

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
sv: En lista av HTML-taggar som kan användas. händelseattribut för JavaScript, URL:er för JavaScript och CSS tas alltid bort.

en: Display basic HTML help in long filter tips
sv: Visa grundläggande HTML-hjälp i de omfattande filtreringstipsen

en: Add rel="nofollow" to all links
sv: Lägg till rel="nofollow" på alla länkar

en: Image uploading
sv: Bilduppladdning

en: Maximize
sv: Maximera

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Maximum dimensions
sv: Största mått

en: Insert link
sv: Infoga länk

en: Upload directory
sv: Uppladdningskatalog

en: File storage
sv: Fillagring

en: Toolbar configuration
sv: Verktygskonfiguration

en: Available buttons
sv: Tillgängliga knappar

en: Active toolbar
sv: Aktiv verktygsrad

en: Button separator
sv: Avskiljare för knapp

en: Text editor
sv: Textredigerare

en: Edit Image
sv: Redigera bild

en: Enable image uploads
sv: Aktivera bilduppladdningar

en: Storage: @name
sv: Lager: @name

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
sv: En katalog i förhållande till Drupals filkatalog där uppladdade bilder kommer lagras.

en: 
            <p>You can align images, videos, blockquotes and so on to the left, right or center. Examples:</p>
            <ul>
              <li>Align an image to the left: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the center: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the right: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>… and you can apply this to other elements as well: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>
sv: 
            <p>Du kan justera bilder, videor, blockcitat och så vidare åt vänster, höger eller till mitten. Exempel:</p>
            <ul>
              <li>Justera en bild till vänster: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>Justera en bild till mitten: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>Justera en bild till höger: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>… och du kan också använda detta med andra element: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>

en: 
            <p>You can caption images, videos, blockquotes, and so on. Examples:</p>
            <ul>
                <li><code>&lt;img src="" data-caption="This is a caption" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;video src="" data-caption="The Drupal Dance" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;blockquote data-caption="Dries Buytaert"&gt;Drupal is awesome!&lt;/blockquote&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;code data-caption="Hello world in JavaScript."&gt;alert("Hello world!");&lt;/code&gt;</code></li>
            </ul>
sv: 
            <p>Du kan lägga till text till bilder, videos, blockcitat och så vidare. Exempel:</p>
            <ul>
                <li><code>&lt;img src="" data-caption="Det här är en bildtext" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;video src="" data-caption="Drupals dans" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;blockquote data-caption="Dries Buytaert"&gt;Drupal är häftigt!&lt;/blockquote&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;code data-caption="Hello world i JavaScript."&gt;alert("Hello world!");&lt;/code&gt;</code></li>
            </ul>

en: You can caption images (<code>data-caption="Text"</code>), but also videos, blockquotes, and so on.
sv: Du kan lägga till text till bilder (<code>data-caption="Text"</code>), men också videos, blockcitat och så vidare.

en: United Nations' official languages
sv: Förenta Nationernas officiella språk

en: All @count languages
sv: Alla @count språk
