EntityFieldQuery Views Backend (7.x-1.0-alpha1) - en to de translation catalogue (37 entries)

en: Content
de: Inhalt

en: Label
de: Beschriftung

en: Views
de: Ansichten

en: Node
de: Beitrag

en: Revision ID
de: Revisions-ID

en: Fields
de: Felder

en: Contains
de: Enthält

en: Is less than
de: Ist weniger als

en: Is less than or equal to
de: Ist weniger als oder gleich

en: Is equal to
de: Ist gleich mit

en: Is greater than or equal to
de: Ist größer als oder gleich

en: Is greater than
de: Ist größer als

en: Is not equal to
de: Ist ungleich zu

en: Entity
de: Entität

en: contains
de: enthält

en: Is not one of
de: Ist keines von

en: Starts with
de: Beginnt mit

en: Bundle
de: Subtyp

en: Is one of
de: Ist eines von

en: This will override any other link you have set.
de: Dies wird alle anderen Links übersteuern.

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
de: Ein Datum in einem maschinenlesbaren Format. JJJJ-MM-TT HH:MM:SS ist bevorzugt.

en: not in
de: nicht in

en: Is between
de: Ist zwischen

en: between
de: zwischen

en: begins
de: beginnt

en: Current user's language
de: Aktuelle Sprache des Benutzers

en: Default site language
de: Standardsprache der Website

en: No language
de: Keine Sprache

en: Entity Type
de: Entitätstyp

en: <No value>
de: - kein Wert -

en: Entity ID
de: Entitäts-ID

en: Appears in: @bundles
de: Erscheint in: @bundles

en: Link this field to its entity
de: Dieses Feld mit seiner Entität verlinken.

en: Field Language
de: Feldsprache

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
de: Alle Felder, die Übersetzungen unterstützen, werden in der gewählten Sprache angezeigt.

en: This is an alias of @group: @field.
de: Ein Alias von @group: @field.

en: Also known as: !also.
de: Auch bekannt als: !also.
