EntityFieldQuery Views Backend (7.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (25 entries)

en: Content
id: Konten

en: Views
id: View

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Fields
id: Bidang isian

en: Contains
id: Mengandung

en: Is less than
id: Kurang dari

en: Is less than or equal to
id: Kurang dari atau sama dengan

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is greater than or equal to
id: Lebih besar atau sama dengan

en: Is greater than
id: Lebih besar dari

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: in
id: dalam

en: Entity
id: Entitas

en: contains
id: mengandung

en: Is not one of
id: Bukan salah satu dari

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Bundle
id: Bundel

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
id: Tanggal dalam format yang mudah dibaca mesin. CCYY-MM-DD HH:MM:SS lebih diutamakan.

en: not in
id: tidak termasuk

en: Is between
id: diantara

en: between
id: antara

en: begins
id: mulai

en: Entity ID
id: ID Entitas
