EntityFieldQuery Views Backend (7.x-1.0-alpha4) - en to nl translation catalogue (40 entries)

en: Views
nl: Overzichten

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Contains
nl: Bevat

en: Is less than
nl: Is kleiner dan

en: Is less than or equal to
nl: Is kleiner dan of gelijk aan

en: Is equal to
nl: Is gelijk aan

en: Is greater than or equal to
nl: Is groter dan of gelijk aan

en: Is greater than
nl: Is groter dan

en: Is not equal to
nl: Is niet gelijk aan

en: Entity
nl: Entiteit

en: contains
nl: bevat

en: Selection type
nl: Selectietype

en: Is not one of
nl: Is niet een van

en: Starts with
nl: Begint met

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Bundle
nl: Bundel

en: Is one of
nl: Is een van

en: This will override any other link you have set.
nl: Dit zal alle bestaande koppelingen overschrijven.

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
nl: Datum in een systeemleesbare notatie. Voorkeur voor CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: not in
nl: niet in

en: Is between
nl: Ligt tussen

en: between
nl: tussen

en: begins
nl: begint

en: Current user's language
nl: Taal van huidige gebruiker

en: Default site language
nl: Standaardtaal van de website

en: No language
nl: Geen taal

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
nl: Selecteer van welke woordenlijst termen worden weergegeven in de reguliere opties.

en: Dropdown
nl: Keuzelijst

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
nl: Er is een ongeldige woordenlijst geselecteerd. Wijzig dit in de opties.

en: Select terms from vocabulary @voc
nl: Selecteer termen uit woordenlijst @voc

en: Select terms
nl: Termen selecteren

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
nl[0]: Kan de volgende term niet vinden: @terms
nl[1]: Kan de volgende termen niet vinden: @terms

en: <No value>
nl: -Geen waarde-

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Display error message
nl: Foutmeldingen weergeven

en: Field Language
nl: Taal van velden

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
nl: Een veld dat vertalingen ondersteunt zal worden weergegeven in de geselecteerde taal.

en: Query Tags
nl: Querytags

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
nl: Indien ingevuld wordt de query voorafgegaan door deze tags en daarmee kan een query in een module worden geïdentificeerd. Dit kan handig zijn om query's te veranderen.
