EntityFieldQuery Views Backend (7.x-1.0-alpha4) - en to ro translation catalogue (35 entries)

en: Label
ro: Etichetă

en: Views
ro: Vizualizări

en: Revision ID
ro: ID-ul revizuirii

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Contains
ro: Conține

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: in
ro: în

en: Entity
ro: Entitate

en: contains
ro: conţine

en: Selection type
ro: Tipul de selecţie

en: Is not one of
ro: Nu este unul dintre

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Bundle
ro: Pachet

en: Is one of
ro: Este unul dintre

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ro: O dată în orice format ligibil de calculator. CCYY-MM-DD HH:MM:SS este preferat.

en: not in
ro: nu este în

en: Is between
ro: Este între

en: between
ro: între

en: begins
ro: începe

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ro: Selectați care vocabular va expune termenii în opțiuni normale.

en: Dropdown
ro: Listă verticală

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ro: Este selectat un vocabular invalid. Vă rugăm să-l modificaţi în opţiuni.

en: Select terms from vocabulary @voc
ro: Selectaţi termenii din vocabularul @voc

en: Select terms
ro: Selectaţi termeni

en: <No value>
ro: <Nici o valoare>

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Display error message
ro: Afișează mesaj de eroare

en: Query Tags
ro: Tag-urile Interogării

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
ro: Dacă este setat, aceste taguri vor fi adăugate la interogare și poat fi utilizate pentru a identifica interogarea într-un modul. Această opțiune poate fi utilă pentru interogările de alterare.
