EntityFieldQuery Views Backend (7.x-1.0-alpha5) - en to fr translation catalogue (43 entries)

en: Label
fr: Libellé

en: Views
fr: Vues

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Contains
fr: Contient

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: in
fr: dans

en: Entity
fr: Entité

en: contains
fr: contient

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Starts with
fr: Commence par

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Bundle
fr: Type

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable

en: not in
fr: pas dans

en: Is between
fr: Est compris entre

en: between
fr: entre

en: begins
fr: commence

en: Current user's language
fr: Langue de l'utilisateur actuel

en: Default site language
fr: Langue par défaut du site

en: No language
fr: Pas de langue

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour lequel montrer les termes dans les options normales.

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fr[0]: Impossible de trouver le terme @terms
fr[1]: Impossible de trouver les termes @terms

en: <No value>
fr: -Aucune valeur-

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Link this field to its entity
fr: Lier ce champ à son entité

en: Display error message
fr: Afficher un message d'erreur

en: Field Language
fr: Langue du champ

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
fr: Tous les champs qui prennent en charge les traductions seront affichés dans la langue sélectionnée.

en: Query Tags
fr: Tags de la requête

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
fr: Si défini, ces tags seront ajoutés à la requête et pourront être utilisés pour l'identifier dans un module. Cela peut être utile pour modifier les requêtes.
