Elasticsearch Connector (7.x-1.0-alpha3) - en to ar translation catalogue (93 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Disabled
ar: معطل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل.

en: Save
ar: حفظ

en: Core
ar: النواة

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: Access log settings
ar: إعدادات سجل الوصول

en: Enable access log
ar: فعّل سجل الوصول

en: Total
ar: المجموع

en: Unknown
ar: غير معروف

en: User
ar: المستخدم

en: Active
ar: نشط

en: Page
ar: الصفحة

en: Url
ar: المسار

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Score
ar: الدرجة

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Severity
ar: الحدة

en: Count
ar: العدد

en: OK
ar: موافق

en: %time ago
ar: منذ %time

en: Nodes
ar: العقد

en: Details
ar: التفاصيل

en: Domain
ar: النطاق

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Referrer
ar: أحال إليه

en: Top pages
ar: أشهر الصفحات

en: Recent hits
ar: الطلبات الحديثة

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: هل أنت متأكد من حذف %name ؟

en: How many content items to display in "day" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "اليوم".

en: Number of day's top views to display
ar: عدد أشهر ما عرض اليوم

en: Number of all time views to display
ar: عدد أشهر ما عرض في عمر الموقع

en: Info
ar: معلومات

en: Not available
ar: غير متاح

en: No statistics available.
ar: لا توجد إحصائيات متوفرة.

en: Visitor
ar: الزائر

en: details
ar: تفاصيل

en: Hits
ar: الطلبات

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: About
ar: حول

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Filter log messages
ar: ترشيح رسائل السجل

en: You must select something to filter by.
ar: يجب أن تختار مرشح.

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: View events that have recently been logged.
ar: مشاهدة الأحداث التي تم تسجيلها حديثا.

en: View 'page not found' errors (404s).
ar: عرض أخطاء 'الصفحة غير موجودة' (404).

en: View 'access denied' errors (403s).
ar: يعرض أخطاء 'الوصول ممنوع' (403).

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
ar: سجل الوصول إلى كل صفحة. ضروري لإحصاء من يربط إلى الموقع.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
ar: إعدادات المعلومات الإحصائية التي سيقوم دروبال بحفظها عن الموقع.طالع <a href="@statistics"> إحصائيات الموقع</a> للمعلومات الفعلية.

en: This page displays the site's most recent hits.
ar: تظهر هذه الصفحة أحدث الزيارات للموقع.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
ar: تظهر هذه الصفحة الروابط الواردة التي يصل منها الزوار لموقعك أو المواقع التي تذكر موقعك.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
ar: عندما تحجب زائرا، فأنت تمنع أي وصول إلى موقعك من عنوان IP الخاص به. بعكس إيقاف مستخدم ما فإن حجب زائر يعمل حتى وإن كان مستخدما مجهولا. الاستخدام الأكثر شيوعا لهذه الميزة هو في حجب آليات محركات البحث التي تستنفذ موارد النظام.

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: How many content items to display in "all time" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "في عمر الموقع".

en: Today's:
ar: اليوم:

en: All time:
ar: في عمر الموقع:

en: View pages that have recently been visited.
ar: اعرض الصفحات التي طلبت مؤخرا.

en: View pages that have been hit frequently.
ar: اعرض الصفحات التي تطلب كثيرا.

en: Top visitors
ar: أهم الزوار

en: View visitors that hit many pages.
ar: اعرض الزوار الذين يطلبون صفحات كثيرة.

en: Top referrers
ar: أصحاب الروابط الواردة

en: View top referrers.
ar: اعرض أكثر من يربط إلى الموقع

en: View access log.
ar: اعرض سجل الوصول.

en: %name has been deleted.
ar: تم حذف %name.

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: Clear log messages
ar: حذف رسائل السجل

en: block IP address
ar: حظر عنوان IP

en: Managing logs
ar: إدارة السجلات

en: Viewing site usage
ar: عرض استخدام الموقع

en: View content hits
ar: عرض طلبات المحتوى

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل
