Elasticsearch Connector (7.x-1.0-alpha6) - en to ro translation catalogue (98 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Type
ro: Tip

en: Cancel
ro: Anulare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Administration
ro: Administrare

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Message
ro: Mesaj

en: No log messages available.
ro: Nu este disponibil niciun mesaj log.

en: Password
ro: Parolă

en: Save
ro: Salvare

en: Update
ro: Actualizare

en: Core
ro: Nucleu

en: Path
ro: Cale

en: Timestamp
ro: Timestamp-ul

en: Access log settings
ro: Setările jurnalului de acces

en: Enable access log
ro: Activează jurnalul de acces

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: User
ro: Utilizator

en: Active
ro: Activ

en: Page
ro: Pagina

en: Url
ro: URL

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: Score
ro: Scor

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Severity
ro: Gravitate

en: Count
ro: Contor

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Nodes
ro: Noduri

en: Details
ro: Detalii

en: Domain
ro: Domeniu

en: Inactive
ro: inactiv

en: Configuration
ro: Configurație

en: Basic
ro: Simplu

en: Referrer
ro: Referinţă

en: Top pages
ro: Top pagini

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Recent hits
ro: Vizite recente

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: How many content items to display in "day" list.
ro: Câte elemente să fie afişate în lista "zi".

en: Number of day's top views to display
ro: Numărul de zile la care se afişează cel mai vizitat pe zi

en: Number of all time views to display
ro: Numărul de vizite ale tuturor timpurilor

en: Info
ro: Informație

en: Not available
ro: Nu e disponibil

en: No statistics available.
ro: Nu există statistici disponibile.

en: Visitor
ro: Vizitator

en: Documents
ro: Documente

en: details
ro: detalii

en: Hits
ro: Vizite

en: Number of views
ro: Numărul de afişări

en: About
ro: Despre

en: Uses
ro: Foloseşte

en: Digest
ro: Rezumat

en: More info
ro: Mai multe informații

en: Filter log messages
ro: Filtrare mesaje log

en: You must select something to filter by.
ro: Trebuie selectat ceva după care să se filtreze.

en: Views today
ro: Afişări azi

en: View events that have recently been logged.
ro: Vizualizați evenimentele care au fost înregistrate recent.

en: View 'page not found' errors (404s).
ro: Vizualizați erorile "pagina nu a fost găsită" (404).

en: View 'access denied' errors (403s).
ro: Vizualizați erorile "acces refuzat" (403).

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
ro: Înregistrează accesul fiecărei pagini. Necesar pentru statistici referinţe.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
ro: Configuraţia informaţiilor statistice ale sitului pe care le va păstra Drupal. Pentru informaţii actuale vizitaţi <a href="@statistics">statistici sit</a>.

en: This page displays the site's most recent hits.
ro: Această pagină vă afişează cele mai recente vizite.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
ro: Acestă pagină afişează toate referinţele externe la acest sit.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
ro: Când blocaţi un utilizator preveniţi accesul la sit al IP-ului său. Spre deosebire de blocarea unui utilizator, blocarea IP-ului funcţionează şi în cazul anonimilor. Utilizarea cea mai răspândită este blocarea bots/crawlers care consumă multe resurse.

en: Popular content
ro: Conţinut popular

en: How many content items to display in "all time" list.
ro: Câte lemente conţinut să fie afişate în lista "all time".

en: Today's:
ro: Azi:

en: All time:
ro: De la început:

en: View pages that have recently been visited.
ro: Vizualizează paginile care au fost recent vizitate.

en: View pages that have been hit frequently.
ro: Vizualizează paginile care au fost atinse frecvent.

en: Top visitors
ro: Top vizitatori

en: View visitors that hit many pages.
ro: Vizualizează vizitatorii care au vizitat multe pagini.

en: Top referrers
ro: Top referinţe

en: View top referrers.
ro: Vizualizare top referinţe.

en: View access log.
ro: Vizualizează jurnal acces.

en: %name has been deleted.
ro: %name a fost şters.

en: The number of visitors who have read the node.
ro: Numărul vizitatorilor care au citit nodul.

en: The number of visitors who have read the node today.
ro: Numărul vizitatorilor care au citit nodul astăzi.

en: Last view
ro: Ultima afişare

en: The date on which a visitor last read the node.
ro: Data în care un vizitator a citit ultima dată nodul.

en: Clear log messages
ro: Golire mesaje log

en: block IP address
ro: blochează adresa IP

en: View content hits
ro: Vizualizări conținut

en: Recent log messages
ro: Mesaje recente din jurnal

en: %time hence
ro: %time de aici înainte
