Elasticsearch Connector (7.x-1.0-alpha9) - en to tr translation catalogue (106 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: Cancel
tr: İptal

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Administration
tr: Yönetim

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: No log messages available.
tr: Kayıt mesajı yok.

en: Password
tr: Parola

en: Save
tr: Kaydet

en: Update
tr: Güncelle

en: Core
tr: Çekirdek

en: Path
tr: Yol

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Access log settings
tr: Erişim günlüğü ayarları

en: Enable access log
tr: Erişim günlüğünü etkinleştir

en: Total
tr: Toplam

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: User
tr: Kullanıcı

en: Active
tr: Etkin

en: Page
tr: Sayfa

en: Always
tr: Her zaman

en: Never
tr: Asla

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Score
tr: Puan

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Severity
tr: Önem derecesi

en: Count
tr: Sayaç

en: OK
tr: Tamam

en: %time ago
tr: %time önce

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Domain
tr: Etki alanı

en: Inactive
tr: Devre dışı

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Basic
tr: Temel

en: Referrer
tr: Yönlendiren

en: Top pages
tr: En çok ilgi görenler

en: Override
tr: Varsayılanı değiştir

en: Recent hits
tr: Son ziyaretler

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: How many content items to display in "day" list.
tr: "Gün" listesinde kaç içerik maddesi gösterileceği.

en: Number of day's top views to display
tr: Gösterilecek günün en çok görüntülenenleri sayısı

en: Number of all time views to display
tr: Gösterilecek tüm zamanlarda görüntülenenler sayısı

en: Info
tr: Bilgi

en: Not available
tr: Mevcut değil

en: No statistics available.
tr: İstatistik bilgi bulunmuyor.

en: Visitor
tr: Ziyaretçi

en: Documents
tr: Belgeler

en: details
tr: ayrıntılar

en: Hits
tr: Ziyaretler

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: Number of views
tr: Gösterim sayısı

en: About
tr: Hakkında

en: Uses
tr: Kullanım

en: Digest
tr: Özet

en: Filter log messages
tr: Günlük iletilerini süz

en: You must select something to filter by.
tr: Süzülecek bir şey seçmeniz gerekiyor.

en: Views today
tr: Bügünkü görüntüleme

en: View events that have recently been logged.
tr: Yakın zamanda kaydedilmiş olayları göster.

en: View 'page not found' errors (404s).
tr: 'Sayfa bulunamadı' hatalarını (404) göster.

en: View 'access denied' errors (403s).
tr: 'Erişim engellendi' hatalarını (403) görüntüle

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
tr: Her sayfa görüntülenmesini kaydet. Yönlendirici istatistikleri için gereklidir.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
tr: <p>Drupal'ın siteyle ilgili tutacağı istatistik bilgilerine yönelik ayarlar. Güncel bilgi için <a href="@statistics">site istatistikleri</a>ne bakın.</p>

en: This page displays the site's most recent hits.
tr: Bu sayfa siteye yapılan son ziyaretleri gösterir.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
tr: Bu sayfa sitenize yönlendirme yapan tüm site ve sayfaları gösterir.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
tr: Bir ziyaretçiyi yasakladığınızda, sitenize onun IP adresinden erişimi engellersiniz. Bir kullanıcıyı engellemekten farklı olarak, ziyaretçi yasaklama isimsiz ziyaretçiler için bile çalışır. En çok aşırı kaynak tüketen botlar/web crawler'lar için kullanılır.

en: Popular content
tr: Gözde içerik

en: How many content items to display in "all time" list.
tr: "Tüm zamanlar" listesinde kaç içerik öğesi gösterileceği.

en: Today's:
tr: Bugün:

en: All time:
tr: Tüm zamanlar:

en: View pages that have recently been visited.
tr: Yakın zamanda ziyaret edilen sayfaları görüntüle.

en: View pages that have been hit frequently.
tr: Sıkça ziyaret edilen sayfaları görüntüle.

en: Top visitors
tr: En çok ziyaret edenler

en: View visitors that hit many pages.
tr: Fazla sayfa ziyaret eden kullanıcıları görüntüle.

en: Top referrers
tr: En çok yönlendirenler

en: View top referrers.
tr: En çok yönlendiren siteleri görüntüle.

en: View access log.
tr: Erişim günlüğünü görüntüle.

en: %name has been deleted.
tr: %name silindi.

en: The number of visitors who have read the node.
tr: Düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: The number of visitors who have read the node today.
tr: Bugün düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: Last view
tr: Son görüntüleme

en: The date on which a visitor last read the node.
tr: Düğümün son okunma tarih.

en: Clear log messages
tr: Günlük iletilerini temizle

en: block IP address
tr: IP adresi engelle

en: Managing logs
tr: Günlük yönetimi

en: Viewing site usage
tr: Site kullanımı görüntüleniyor

en: <a href="@recent-hits">Recent hits</a> displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page that was accessed, the user name (if available) and the IP address of the viewer.
tr: <a href="@recent-hits">Son ziyaretler</a> sitenizdeki yakın geçmişteki etkinliği görüntüler ve erişilen sayfanın URL'si ve başlığı, kullanıcı adı ve izleyenin IP'si gibi bilgiler içerir.

en: <a href="@top-referrers">Top referrers</a> displays where visitors came from (referrer URL).
tr: <a href="@top-referrers">En fazla başvuranlar</a>, ziyaretçilerin nerelerden (referrer URL) geldiklerini gösterir.

en: <a href="@top-pages">Top pages</a> displays a list of pages ordered by how often they were viewed.
tr: <a href="@top-pages">En gözde sayfalar</a>, gösterilme sıklıkları sıralamasıyla sayfaları gösteren bir listedir.

en: <a href="@top-visitors">Top visitors</a> shows you the most active visitors for your site and allows you to ban abusive visitors.
tr: <a href="@top-visitors">En çok gelen ziyaretçiler</a> sitenizdeki en etkin konukları gösterir ve rahatsız edici konukları engellemenizi sağlar.

en: View content hits
tr: İçerik görüntüleme sayaçlarını göster

en: Recent log messages
tr: Son günlük iletileri

en: %time hence
tr: %time zamanından itibaren
