Election (7.x-1.5) - en to fr translation catalogue (92 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Value
fr: Valeur

en: Totals
fr: Totaux

en: Closed
fr: Fermé

en: List
fr: Lister

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: unknown
fr: inconnu

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Download
fr: Téléchargement

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Test
fr: Tester

en: Link
fr: Lien

en: Category
fr: Catégorie

en: Name
fr: Nom

en: Export
fr: Exporter

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Open
fr: Ouvert

en: View
fr: Voir

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Teaser
fr: Accroche

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Statistics
fr: Statistiques

en: User
fr: Utilisateur

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: All
fr: Tout

en: Post
fr: Publier

en: Published
fr: Publié

en: Explanation
fr: Explication

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Vote
fr: Voter

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Published?
fr: Publié ?

en: Created date
fr: Date de création

en: Result
fr: Résultat

en: Browser
fr: Navigateur

en: Undo
fr: Annuler

en: Posts
fr: Contributions

en: Results
fr: Résultats

en: Date created
fr: Date de création

en: Failed
fr: Échec

en: Not published
fr: Non publié

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: @type settings
fr: Paramètres de @type

en: Passed
fr: Passé

en: Created time
fr: Date de création

en: Voting status
fr: Statut du vote

en: Machine name
fr: Nom système

en: Rejected
fr: Rejeté

en: Voters
fr: Votants

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Clone of !title
fr: Clone de !title

en: Answers
fr: Réponses

en: Presentation
fr: Présentation

en: Inherit
fr: Hériter

en: Radio buttons
fr: Boutons radio

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Inherited
fr: Hérité

en: Exclusive
fr: Exclusif

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Withdrawn
fr: Retirée

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Clear form
fr: Effacer le formulaire

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Platform
fr: Plate-forme

en: View details
fr: Détails de la vue

en: Published or admin
fr: Publié ou admin

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Preference
fr: Préférence

en: Post ID
fr: Identifiant (ID) de contribution

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fr: Élimine le contenu non-publié si l'utilisateur courant ne peut pas le voir.

en: Post name
fr: Nom de la contribution

en: Candidate
fr: Candidat

en: Candidates
fr: Candidats

en: Add new @type
fr: Ajouter un nouveau @type

en: You must set the opening and closing times when the nominations status is Scheduled.
fr: Vous devez définir des horaires d'ouverture et de fermeture lorsque le statut du dépôt de candidatures est planifié.

en: The @type %title has been deleted.
fr: Le @type %title a été supprimé.

en: Your answer
fr: Votre réponse

en: Eligible
fr: Éligible

en: Vote…
fr: Voter...

en: @ballots (@avg each)
fr: @ballots (@avg chacun)
