EMBridge (7.x-2.0-alpha1) - en to ar translation catalogue (62 entries)

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Operations
ar: عمليات

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Enabled
ar: مفعل

en: File information
ar: معلومات الملف

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Weight
ar: الوزن

en: Types
ar: الأنواع

en: Category
ar: التصنيف

en: Name
ar: الاسم

en: Display
ar: العرض

en: Attachment
ar: المرفق

en: Upload
ar: رفع

en: Not found
ar: غير موجود

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Width
ar: العرض

en: Media
ar: ميديا

en: Port
ar: منفذ

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف الذي تم رفعه.

en: Left Blank
ar: متروك فارغا

en: Maximum upload size
ar: أكبر حجم للملف المرفوع

en: The directory %directory does not exist.
ar: المجلد %directory غير موجود.

en: About
ar: حول

en: Not enabled
ar: غير مُفعّل

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ar: لأسباب أمنية تم تغيير اسم الملف المرفوع إلى %filename.

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لأنه يتجاوز %maxsize، الحجم الأقصى المسموح به للملفات المرفوعة.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لأن عملية التحميل لم تكتمل.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لسبب مجهول.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ar: لم يتم تحويل الملف المحدد %name.

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Progress indicator
ar: مؤشر التقدم

en: Bar with progress meter
ar: شريط مع مقياس التقدم

en: Starting upload...
ar: يتم الرفع...

en: Uploading... (@current of @total)
ar: جاري الرفع... (@current من @total)

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
ar: مفعل (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ar: مفعل (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ar: تقدم حالة الرفع

en: User information
ar: معلومات المستخدم

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
ar: هذا الحقل يخزن معرف الملف (ID) على شكل عدد صحيح.

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ar: حدد أين يجب تخزين الملفات النهائية. التخزين الخاص للملف يضع قيودا أكثر من التخزين العام، لكنه يسمح بوصول محدود للملفات لهذا الحقل.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ar: يرجى إدخال قيمة مثل "512" (بايت)، "80 KB" (كيلوبايت) أو "50 MB" (ميغابايت) لتحديد حجم الملف المسموح به. في حالة تركه فارغاً يتم تحديد حجم الملف بالحد الأقصى للرفع من إعدادات PHP (والذي قيمته حالياً <strong>%limit</strong>).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
ar: قائمة اللواحق المسموح بها غير صحيحة. يرجى التأكد من عدم إدخال النقطة التي تسبق اللاحقة وفصل اللواحق بمسافة أو فاصلة.

en: Add a new file
ar: إضافة ملف جديد

en: The description may be used as the label of the link to the file.
ar: يمكن استخدام الوصف كتسمية لرابط الملف.

en: Files must be less than !size.
ar: يجب أن يكون حجم الملفات أقل من !size.

en: Allowed file types: !extensions.
ar: أنواع الملفات المسموح بها: !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
ar: يجب أن تكون الصور بحجم !size بيكسل تماماً.

en: Images must be between !min and !max pixels.
ar: يجب أن يكون حجم الصور بين !min و !max بيكسل.

en: Images must be larger than !min pixels.
ar: يجب أن يكون حجم الصور أكبر من !min بيكسل.

en: Images must be smaller than !max pixels.
ar: يجب أن يكون حجم الصور أقل من !max بيكسل.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
ar: حدث خطأ غير قابل للاسترداد. انتهت مدة صلاحية استخدام هذه الاستمارة. يرجى إعادة محاولة تحميل الصفحة والطلب من جديد.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ar: لا يمكن رفع الملف المحدد %filename. يسمح فقط بالملفات ذات اللواحق التالية: %extensions.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ar: افصل لواحق الملفات بمسافة أو فاصلة ولا تضع النقطة.

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Weight for new file
ar: الوزن للملف الجديد

en: Choose a file
ar: اختر ملفا
