Entity API (7.x-1.0-beta10) - en to ro translation catalogue (120 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Email address
ro: Adresă email

en: Author
ro: Autor

en: Subject
ro: Subiect

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Home page
ro: Acasă

en: Weight
ro: Greutate

en: Parent
ro: Părinte

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Book
ro: Carte

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Label
ro: Etichetă

en: Default
ro: Implicit

en: Summary
ro: Sumar

en: Path
ro: Cale

en: Timestamp
ro: Timestamp-ul

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Email
ro: email

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Custom
ro: Personalizat

en: Revision ID
ro: ID-ul revizuirii

en: Comment ID
ro: Id-ul comentariului

en: Published
ro: Publicat

en: Poll duration
ro: Durata sondajului

en: Poll votes
ro: Voturi sondaj

en: File ID
ro: ID-ul fișierului

en: File name
ro: Numele fișierului

en: File size
ro: Dimensiunea fișierului

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID-ul vocabularului

en: Term ID
ro: ID-ul termenului

en: Last login
ro: Ultima logare

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Owner
ro: Proprietar

en: Anonymous
ro: Anonim

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Entity
ro: Entitate

en: None.
ro: Niciunul.

en: Fixed
ro: Fix

en: Parent terms
ro: Termeni părinte

en: revert
ro: revenire

en: Date created
ro: Dată creată

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Node count
ro: Contor noduri

en: Number of views
ro: Numărul de afişări

en: User roles
ro: Roluri utilizator

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: The MIME type of the file.
ro: Tip MIME al fişierului.

en: Current date
ro: Data curentă

en: Comment count
ro: Contor comentarii

en: The title of the node.
ro: Titlul nodului

en: The date the node was posted.
ro: Data la care a fost publicat nodul

en: Views today
ro: Afişări azi

en: Machine-readable name
ro: Nume care poate fi citit de mașină

en: Text format
ro: Formatare text

en: The name of the site.
ro: Numele sitului.

en: manage fields
ro: gestiune câmpuri

en: The unique ID of the comment.
ro: ID unic al comentariului.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ro: Adresa IP a calculatorului de pe care s-a postat comentariul.

en: The name left by the comment author.
ro: Numele lăsat de către autorul comentariului.

en: The email address left by the comment author.
ro: Adresa de e-mail lăsată de autorul comentariului.

en: The home page URL left by the comment author.
ro: Pagina de URL-ul lăsată de autorul comentariului.

en: The URL of the comment.
ro: Adresa URL a comentariului.

en: Edit URL
ro: Modifică URL

en: The URL of the comment's edit page.
ro: URL-ul paginii de editare a comentariului.

en: The date the comment was posted.
ro: Data când a fost postat comentariul.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ro: Părintele comentariului, dacă grupul de discuții este activ

en: The number of comments posted on a node.
ro: Numărul de comentarii atașate unui nod.

en: New comment count
ro: Noul contor comentarii

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ro: Numărul de comentarii atașate unui nod de când cititorul l-a vizitat ultima dată.

en: The type of the node.
ro: Tipul nodului.

en: The language the node is written in.
ro: Limba în care este scris nodul.

en: The URL of the node.
ro: URL-ul nodului.

en: The URL of the node's edit page.
ro: URL-ul paginii de editare a nodului.

en: Date changed
ro: Dată schimbată

en: The date the node was most recently updated.
ro: Cea mai recentă dată la care nodul a fost modificat.

en: The number of visitors who have read the node.
ro: Numărul vizitatorilor care au citit nodul.

en: The number of visitors who have read the node today.
ro: Numărul vizitatorilor care au citit nodul astăzi.

en: Last view
ro: Ultima afişare

en: The date on which a visitor last read the node.
ro: Data în care un vizitator a citit ultima dată nodul.

en: The slogan of the site.
ro: Sloganul sitului.

en: The administrative email address for the site.
ro: Adresa de e-mail administrativă a sitului.

en: The URL of the site's front page.
ro: URL-ul primei pagini a sitului.

en: Login page
ro: Pagină login

en: The URL of the site's login page.
ro: URL-ul paginii de autentificare a sitului.

en: The unique ID of the uploaded file.
ro: ID unic al fişierului încărcat.

en: The name of the file on disk.
ro: Numele fișierului pe disc.

en: The web-accessible URL for the file.
ro: URL-ul fișierului accesibil de pe web.

en: The date the file was most recently changed.
ro: Data la care fișierul a fost schimbat cel mai recent.

en: The user who originally uploaded the file.
ro: Utilizatorul care a încărcat inițial fișierul.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ro: ID-ul unic al termenului de taxonomie.

en: The name of the taxonomy term.
ro: Numele termenului de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
ro: Descrierea opţională a termenului de taxonomie.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ro: Numărul nodurilor etichetate cu termenul taxonomie.

en: The URL of the taxonomy term.
ro: URL-ul termenului taxonomie.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ro: Vocabularul căruia aparține termenul taxonomie.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ro: ID-ul unic al vocabularului pentru taxonomie.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ro: Numele vocabularului taxonomiei.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ro: Descrierea opţională a vocabularului taxonomiei.

en: Term count
ro: Contor termeni

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ro: Numărul termenilor care aparțin vocabularului taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
ro: ID unic al contului de utilizator.

en: The login name of the user account.
ro: Numele de autentificare a contul utilizatorului.

en: The email address of the user account.
ro: Adresa de email a contului de utilizator.

en: The URL of the account profile page.
ro: URL-ul paginii de profil a contului.

en: The date the user last logged in to the site.
ro: Data ultimei autentificări a utilizatorului pe sit.

en: The date the user account was created.
ro: Data la care a fost creat contul de utilizator.

en: manage display
ro: administrare afişare

en: Revision log message
ro: Mesaj din jurnalul de revizuire

en: Translation source node
ro: Nodul sursă de traducere

en: Current page
ro: Pagina curentă

en: View mode
ro: Mod de vizualizare
