Entity API (7.x-1.0-beta11) - en to ar translation catalogue (143 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Operations
ar: عمليات

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Author
ar: المؤلف

en: Subject
ar: الموضوع

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Comments
ar: التعليقات

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Weight
ar: الوزن

en: Parent
ar: الأب

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Label
ar: التسمية

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Text
ar: نص

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Active
ar: نشط

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Custom
ar: مخصص

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Poll duration
ar: مدة استطلاع الرأي

en: Poll votes
ar: أصوات الاستبيان

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Nodes
ar: العقد

en: Owner
ar: المالك

en: Users
ar: المستخدمين

en: Anonymous
ar: مجهول

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Entity
ar: الكيان

en: None.
ar: لا شيء.

en: Fixed
ar: ثابت

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: revert
ar: استرجاع

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Slogan
ar: الشعار

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Node count
ar: عدد العقد

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: clone
ar: استنساخ

en: export
ar: تصدير

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: The date the node was posted.
ar: تاريخ نشر العقدة.

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: manage fields
ar: تسيير الحقول

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The name left by the comment author.
ar: الاسم المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: The node the comment was posted to.
ar: العقدة التي تم التعليق عليها.

en: The number of comments posted on a node.
ar: عدد التعليقات المرسلة في عقدة.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المرسلة على مشاركة منذ آخر زيارة للقارئ.

en: The type of the node.
ar: نوع العقدة.

en: The language the node is written in.
ar: اللغة المستخدمة في العقدة

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The author of the node.
ar: مؤلف العقدة.

en: Poll winner
ar: الفائز في الاستبيان

en: The winning poll answer.
ar: الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner votes
ar: أصوات الفائز في الاستبيان

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ar: عدد الأصوات التي حصلت عليها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner percent
ar: النسبة المئوية من الأصوات التي حصل عليها الفائز

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ar: النسبة المئوية للأصوات التي تلقتها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The size of the file, in kilobytes.
ar: حجم الملف، بالكيلوبايت.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلح التصنيف.

en: The URL of the taxonomy term.
ar: العنوان URL لمصطلح التصنيف.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ar: المعرف ID الفريد لمعجم التصنيف.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد المصطلحات التي تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The date the user account was created.
ar: تاريخ إنشاء حساب المستخدم.

en: manage display
ar: إدارة العرض

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: After updating an existing @entity
ar: بعد تحديث @entity موجود

en: Before saving a @entity
ar: قبل حفظ @entity
