Entity API (7.x-1.1) - en to id translation catalogue (157 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Email address
id: Alamat email

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Comments
id: Komentar

en: Home page
id: Beranda

en: Weight
id: Bobot

en: Parent
id: Induk

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: Node ID
id: ID Node

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Path
id: Jalur

en: Display
id: Tampilan

en: Text
id: Teks

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Content type
id: Jenis konten

en: Files
id: Berkas

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Active
id: Aktif

en: Taxonomy terms
id: Istilah taksonomi

en: Custom
id: Tersuai

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Comment ID
id: ID komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Poll duration
id: Durasi poling

en: Poll votes
id: Suara poling

en: File ID
id: ID berkas

en: File name
id: Nama berkas

en: File size
id: Ukuran berkas

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Vocabulary ID
id: ID kosakata

en: Term ID
id: ID istilah

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Last login
id: Login terakhir

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Nodes
id: Node

en: Owner
id: Pemilik

en: List type
id: Jenis daftar

en: Users
id: Pengguna

en: Anonymous
id: Anonim

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Granularity
id: Granuralitas

en: Entity
id: Entitas

en: None.
id: Tidak ada.

en: Fixed
id: Tetap

en: Blocked
id: Diblokir

en: Parent terms
id: Istilah-istilah induk

en: revert
id: kembalikan

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Interface language
id: Bahasa antarmuka

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Node count
id: Jumlah node

en: Number of views
id: Jumlah ditampilkan

en: Default theme
id: Tema bawaan

en: Content language
id: Bahasa konten

en: clone
id: Klon

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: User roles
id: Peran pengguna

en: Users who have created accounts on your site.
id: Pengguna yang membuat akun di situs Anda.

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: Taxonomy vocabularies
id: Kosakata taksonomi

en: The MIME type of the file.
id: Tipe MIME dari berkas.

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Comment count
id: Jumlah komentar

en: The title of the node.
id: Judul node.

en: The date the node was posted.
id: Tanggal node yang dikirim.

en: Views today
id: Ditonton hari ini

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
id: Bahasa standar anggota ini, digunakan pada email dan sebagai bahasa penyajian situs.

en: Text format
id: Format teks

en: The name of the site.
id: Nama situs.

en: manage fields
id: kelola field

en: The unique ID of the comment.
id: ID unik dari komentar.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
id: Alamat IP komputer dari komentar dimana telah dikirimkan.

en: The name left by the comment author.
id: Nama yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The email address left by the comment author.
id: Alamat email yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The home page URL left by the comment author.
id: URL situs yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The URL of the comment.
id: URL komentar.

en: Edit URL
id: Sunting URL

en: The URL of the comment's edit page.
id: URL dari halaman edit komentar.

en: The date the comment was posted.
id: Tanggal komentar dikirim.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
id: Komentar induk, jika komentar bertopik aktif.

en: The node the comment was posted to.
id: Node tujuan kiriman komentar.

en: The number of comments posted on a node.
id: Jumlah komentar yang dikirim pada sebuah node.

en: New comment count
id: Jumlah komentar baru

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
id: Jumlah komentar yang diposting pada node sejak dilihat pembaca terakhir.

en: The type of the node.
id: Tipe node.

en: The language the node is written in.
id: Bahasa penulisan node.

en: The URL of the node.
id: URL node.

en: The URL of the node's edit page.
id: URL halaman edit node.

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: The date the node was most recently updated.
id: Tanggal node sudah dimutakhirkan terkini.

en: The author of the node.
id: Penulis node.

en: Poll winner
id: Pemenang poling

en: The winning poll answer.
id: Jawaban pemenang poling.

en: Poll winner votes
id: Suara pemenang poling

en: The number of votes received by the winning poll answer.
id: Jumlah suara yang diterima oleh pemenang jawaban poling.

en: Poll winner percent
id: Persentase pemenang poling

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
id: Persentase suara yang diterima pemenang jawaban poling.

en: The number of visitors who have read the node.
id: Jumlah pengunjung yang telah membaca node.

en: The number of visitors who have read the node today.
id: Jumlah pengunjung yang telah membaca node hari ini.

en: Last view
id: Terakhir ditonton

en: The date on which a visitor last read the node.
id: Tanggal terakhir dimana pengunjung membaca node.

en: The slogan of the site.
id: Slogan situs.

en: The administrative email address for the site.
id: Alamat email administrasi untuk situs ini.

en: The URL of the site's front page.
id: URL halaman depan situs ini.

en: Login page
id: Halaman login

en: The URL of the site's login page.
id: URL halaman login situs ini.

en: The unique ID of the uploaded file.
id: ID unik dari unggahan berkas.

en: The name of the file on disk.
id: Nama dari berkas di disk.

en: The web-accessible URL for the file.
id: URL web yang dapat diakses untuk berkas.

en: The date the file was most recently changed.
id: Tanggal terakhir berkas diubah.

en: The user who originally uploaded the file.
id: Pengguna yang semula mengunggah berkas.

en: The unique ID of the taxonomy term.
id: ID unik dari istilah taksonomi.

en: The name of the taxonomy term.
id: Nama istilah taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy term.
id: Uraian opsional dari istilah taksonomi.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
id: Jumlah node yang ditandai dengan istilah taksonomi.

en: The URL of the taxonomy term.
id: URL istilah taksonomi.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
id: Kosakata yang memiliki istilah taksonomi.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
id: ID unik dari kosakata taksonomi.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
id: Nama dari kosakata taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
id: Uraian opsional dari kosakata taksonomi.

en: Term count
id: Jumlah istilah

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
id: Jumlah istilah yang termasuk dalam kosakata taksonomi.

en: The unique ID of the user account.
id: ID unik dari akun pengguna.

en: The login name of the user account.
id: Nama login akun pengguna.

en: The email address of the user account.
id: Alamat email dari akun pengguna.

en: The URL of the account profile page.
id: URL dari halaman profil akun.

en: The date the user last logged in to the site.
id: Tanggal terakhir pengguna login ke situs.

en: The date the user account was created.
id: Tanggal akun pengguna dibuat.

en: manage display
id: kelola tampilan

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Translation source node
id: Terjemahan sumber node

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: View mode
id: Modus tampilan

en: (No information available)
id: (Tidak tersedia informasi)

en: Rendered entity
id: Entitas yang dihasilkan

en: Uploaded file.
id: File terunggah.

en: Remark or note that refers to a node.
id: Keterangan atau catatan yang mengacu pada node.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
id: Istilah taksonomi digunakan untuk mengklasifikasi konten.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
id: Kosakata mengandung istilah taksonomi yang berhubungan, yang digunakan untuk mengklasifikasi konten.

en: Tokens related to the "@name" entities.
id: Token terkait dengan entiti "@name".

en: List of @entities
id: Daftar dari @entities

en: List of @type values
id: Daftar dari nilai @type
