Entity API (7.x-1.2) - en to fa translation catalogue (198 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Operations
fa: عملیات

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: Author
fa: نویسنده

en: yes
fa: بله

en: Subject
fa: موضوع

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Home page
fa: صفحه خانگی

en: Weight
fa: وزن

en: Parent
fa: والد

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Import
fa: ورود

en: Book
fa: کتاب

en: Export
fa: استخراج

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Label
fa: برچسب

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Summary
fa: خلاصه

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Display
fa: نمایش

en: Text
fa: متن

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: no
fa: خیر

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Node
fa: محتوا

en: Active
fa: فعال

en: Taxonomy terms
fa: واژه‌های طبقه‌بندی

en: Custom
fa: سفارشی

en: Revision ID
fa: شناسه بازبینی

en: Comment ID
fa: شناسه دیدگاه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Poll duration
fa: مدت استمرار نظرسنجی

en: Poll votes
fa: نتایج نظرسنجی

en: File ID
fa: شناسه فایل

en: File name
fa: نام فایل

en: File size
fa: اندازه فایل

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Vocabulary ID
fa: شناسه واژگان

en: Term ID
fa: شناسه واژه

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Last login
fa: آخرین ورود

en: Overridden
fa: رونویسی

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Owner
fa: مالک

en: List type
fa: نوع فهرست

en: Users
fa: کاربران

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: IP Address
fa: آدرس IP

en: Granularity
fa: تدریجی

en: Entity
fa: عنصر

en: None.
fa: هیچکدام.

en: Fixed
fa: ثابت

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Parent terms
fa: واژه‌های والد

en: revert
fa: بازگشت

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Slogan
fa: شعار

en: Language neutral
fa: زبان نا‌مشخص

en: Interface language
fa: زبان رابط

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Node count
fa: تعداد گره‌ها

en: Number of views
fa: تعداد مشاهده‌ها

en: Default theme
fa: پوسته پیش‌فرض

en: Content language
fa: زبان محتوا

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: User roles
fa: نقش‌های کاربری

en: export
fa: صدور

en: translate
fa: ترجمه

en: Users who have created accounts on your site.
fa: کاربرانی که در سایت شما حساب ایجاد کرده‌اند.

en: MIME type
fa: نوع فایل

en: The MIME type of the file.
fa: نوع فایل

en: Logged in user
fa: کاربر وارد شده

en: Current date
fa: تاریخ کنونی

en: Comment count
fa: تعداد دیدگاه‌ها

en: The title of the node.
fa: عنوان محتوا

en: The date the node was posted.
fa: تاریخی که محتوا ارسال شده است.

en: Views today
fa: مشاهدات امروز

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
fa: زبان پیش فرض حساب برای ایمیل‎ها، و زبان ترجیح داده شده برای نمایش سایت.

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: The name of the site.
fa: نام سایت.

en: manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: The unique ID of the comment.
fa: شناسه منحصر‌به‌فرد دیدگاه

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fa: آدرس IP کامپیوتری که دیدگاه از آن ارسال شده است.

en: The name left by the comment author.
fa: نامی که توسط نویسنده دیدگاه ثبت شده است.

en: The email address left by the comment author.
fa: نشانی پست الکترونیکی داده شده توسط نویسنده دیدگاه.

en: The home page URL left by the comment author.
fa: آدرس صفحه خانگی که توسط نویسنده دیدگاه داده شده است.

en: The URL of the comment.
fa: آدرس دیدگاه.

en: Edit URL
fa: ویرایش آدرس

en: The URL of the comment's edit page.
fa: آدرس صفحه ویرایش دیدگاه.

en: The date the comment was posted.
fa: تاریخی که دیدگاه ثبت شده است.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fa: والد دیدگاه‌، اگر دیدگاه‌ دنباله‌دار فعال باشد.

en: The node the comment was posted to.
fa: محتوایی که دیدگاه برای آن ثبت شده است.

en: The number of comments posted on a node.
fa: تعداد دیدگاه‌های ارسال‌ شده برای یک محتوا.

en: New comment count
fa: تعداد دیدگاه‌های جدید

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fa: تعداد دیدگاه‌های ارسال‌شده برای یک محتوا پس از آخرین مشاهده‌ی خواننده.

en: The type of the node.
fa: نوع محتوا.

en: The language the node is written in.
fa: زبانی که محتوا در آن نوشته شده است.

en: The URL of the node.
fa: آدرس محتوا.

en: The URL of the node's edit page.
fa: آدرس صفحه ویرایش محتوا.

en: Date changed
fa: تاریخ تغییر

en: The date the node was most recently updated.
fa: تاریخ آخرین باری که محتوا به‌روز شده است.

en: The author of the node.
fa: نویسنده محتوا.

en: Poll winner
fa: برنده نظرسنجی

en: The winning poll answer.
fa: پاسخ برنده نظرسنجی

en: Poll winner votes
fa: آراء پاسخ برنده

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fa: تعداد آراء داده شده به پاسخ برنده نظر سنجی.

en: Poll winner percent
fa: درصد پاسخ برنده

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fa: درصد آراء داده شده به  پاسخ برنده یک نظر سنجی.

en: The number of visitors who have read the node.
fa: تعداد بازدیدکنندگانی که محتوا را خوانده‌اند.

en: The number of visitors who have read the node today.
fa: تعداد بازدیدکنندگانی که امروز محتوا را خوانده‌اند.

en: Last view
fa: آخرین مشاهده

en: The date on which a visitor last read the node.
fa: تاریخی که یک بازدیدکننده آخرین بار محتوا را خوانده است.

en: The slogan of the site.
fa: شعار سایت

en: The administrative email address for the site.
fa: نشانی پست الکترونیکی مدیریت سایت.

en: The URL of the site's front page.
fa: آدرس صفحه اول سایت.

en: Login page
fa: صفحه ورود

en: The URL of the site's login page.
fa: آدرس صفحه ورود.

en: The unique ID of the uploaded file.
fa: شناسه انحصاری فایل بارگذاری شده.

en: The name of the file on disk.
fa: نام فایل بر روی دیسک.

en: The web-accessible URL for the file.
fa: آدرس دسترسی فایل از وب.

en: The date the file was most recently changed.
fa: آخرین تاریخی که فایل تغییر یافته است.

en: The user who originally uploaded the file.
fa: کاربر بارگذار کننده فایل.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fa: شناسه‌ی یکتای واژه‌ی رده‌بندی

en: The name of the taxonomy term.
fa: نام واژه طبقه‌بندی.

en: The optional description of the taxonomy term.
fa: شرح اختیاری واژه طبقه‌بندی

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fa: تعداد محتوایی که با این واژه طبقه‌بندی برچسب گذاری شده‌اند

en: The URL of the taxonomy term.
fa: آدرس واژه طبقه‌بندی.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fa: واژگانی که این واژه رده‌بندی به آن متعلق است.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fa: شناسه منحصر به فرد واژگان رده‌بندی.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fa: نام واژگان رده‌بندی

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
fa: نام ماشینی برای واژگان طبقه‌بندی.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fa: شرح اختیاری واژگان رده‌بندی

en: Term count
fa: تعداد واژه‌ها

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fa: تعداد مطالبی که متعلق به واژگان طبقه‌بندی هستند.

en: The unique ID of the user account.
fa: ID منحصر به فرد حساب کاربری.

en: The login name of the user account.
fa: نام ورود حساب کاربری.

en: The email address of the user account.
fa: نشانی پست الکترونیکی حساب کاربری.

en: The URL of the account profile page.
fa: آدرس صفحه پروفایل حساب.

en: The date the user last logged in to the site.
fa: تاریخ آخرین ورود کاربر به سایت.

en: The date the user account was created.
fa: تاریخی که حساب کاربری ایجاد شده است.

en: All parent terms
fa: همه اصطلاحات والد

en: Is new
fa: جدید

en: Promoted to frontpage
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Sticky in lists
fa: موضوع مهم در لیست

en: Comments allowed
fa: ارسال دیدگاه مجاز باشد

en: manage display
fa: اداره نمایش

en: Revision log message
fa: پیغام گزارش بازبینی

en: The currently logged in user.
fa: کاربر وارد شده فعلی.

en: The file description
fa: توضیحات فایل

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
fa: ورودی لاگ توصیف‌کننده تغییرات صورت گرفته در این نسخه، هنگامی که یک بازنویسی جدید صورت گیرد.

en: Creates revision
fa: یک بازنویسی ایجاد می‌کند

en: The current date and time.
fa: تاریخ و ساعت کنونی.

en: view mode
fa: حالت نمایش

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: @entity "@property" property.
fa: @entity "@property" دارایی.

en: @entity ID
fa: شناسه @entity

en: Add @entity_type
fa: افزودن @entity_type

en: The author of the comment.
fa: نویسنده دیدگاه

en: (No information available)
fa: (اطلاعاتی در دست نیست)

en: The original-language version of this node, if one exists.
fa: نسخه زبان اصلی گره، در صورتی که موجود باشد.

en: The file.
fa: فایل

en: The image file.
fa: فایل تصویر

en: The main body text
fa: متن بدنه اصلی

en: Information related to the current page request.
fa: اطلاعات مربوط به صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: The internal Drupal path of the current page request.
fa: مسیر داخلی دروپال برای صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: The full URL of the current page request.
fa: URL کامل صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: Entity id
fa: شناسه عنصر

en: Rendered entity
fa: بخش ارائه شده

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
fa: اجداد اطلاحات ، والد همه سطوح سلسله مراتبی بالا

en: The date the user last accessed the site.
fa: تاریخ آخرین دسترسی کاربر به سایت

en: The URL of the entity.
fa: URL عنصر.

en: The following properties may be appended to the token: @keys
fa: دارایی های زیر به رمز @keys وابسته اند

en: Tokens related to the "@name" entities.
fa: رمز های مربوط به بخش های "@name"

en: List of @entities
fa: فهرست @entities

en: List of @type values
fa: فهرست @type مقادیر

en: Tokens for lists of @type values.
fa: رمز های لیست مقادیر @type

en: @type with delta @delta
fa: @type با دلتا @delta

en: The "Alt" attribute text
fa: متن ویژگی "Alt"

en: The "Title" attribute text
fa: متن ویژگی "Title"

en: Field "@name".
fa: فیلد "@name".

en: The language code of the current user interface language.
fa: کد زبان برای زبان رابط کاربری فعلی.

en: The language code of the current content language.
fa: کد زبان برای زبان محتوای فعلی.

en: Displays a single chosen entity.
fa: یک عنصر انتخاب‌شده را نمایش می‌دهد.
