Entity API (7.x-1.8) - en to he translation catalogue (127 entries)

en: Title
he: כותרת

en: delete
he: מחיקה

en: Status
he: מצב

en: Prefix
he: קידומת

en: Suffix
he: סיומת

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Email address
he: כתובת דוא"ל

en: Author
he: מחבר/ת

en: yes
he: סוגים

en: Subject
he: נושא

en: Description
he: תיאור

en: Language
he: שפה

en: Comments
he: תגובות

en: Home page
he: דף הבית

en: Weight
he: משקל

en: Parent
he: אב

en: Name
he: שם

en: edit
he: עריכה

en: Import
he: יבוא

en: Book
he: ספר

en: Export
he: יצוא

en: Node ID
he: מזהה פריט תוכן

en: Label
he: תווית

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Summary
he: תקציר

en: URL
he: כתובת URL

en: Path
he: מיקום

en: Display
he: תצוגה

en: Text
he: טקסט

en: Timestamp
he: חותמת זמן

en: Content type
he: סוג תוכן

en: Email
he: דוא"ל

en: Files
he: קבצים

en: User ID
he: מזהה משתמש

en: no
he: לא

en: Created
he: נוצר

en: Node
he: פריט תוכן

en: Active
he: פעיל

en: Taxonomy terms
he: סיווגים

en: Custom
he: מותאם

en: Revision ID
he: מס' זיהוי גרסה

en: Comment ID
he: מזהה התגובה

en: Published
he: מפורסם

en: Revisions
he: גרסאות

en: Poll duration
he: משך סקר

en: File ID
he: מזהה קובץ

en: File name
he: שם קובץ

en: File size
he: גודל קובץ

en: Vocabulary
he: מילון

en: Vocabulary ID
he: מזהה אוצר מילים

en: Term ID
he: מזהה מושג

en: Last access
he: כניסה אחרונה

en: Last login
he: התחבר לאחרונה

en: Overridden
he: נדרס

en: Nodes
he: פריטי תוכן

en: Owner
he: בעלים

en: List type
he: סוג רשימה

en: Users
he: חברי האתר

en: Anonymous
he: אנונימי

en: IP Address
he: כתובת IP

en: Granularity
he: גרעיניות

en: Entity
he: יישות

en: None.
he: ללא.

en: Fixed
he: קבוע

en: Blocked
he: חסום

en: Parent terms
he: סיווגי אב בהיררכייה

en: revert
he: שחזר

en: Date created
he: נוצר בתאריך

en: Unpublished
he: לא מפורסם

en: Slogan
he: סלוגן

en: Language neutral
he: שפה נייטרלית

en: Machine name
he: שם מכונה

en: Node count
he: ספירת פריטי תוכן (nodes)

en: Number of views
he: מספר הצפיות

en: Default theme
he: עיצוב ברירת המחדל

en: Content language
he: שפת התוכן

en: clone
he: שכפול

en: Entity type
he: סוג ישות

en: User roles
he: תפקידי משתמש

en: export
he: ייצוא

en: translate
he: תרגום

en: Users who have created accounts on your site.
he: משתמשים שיצרו חשבונות באתר שלך.

en: MIME type
he: סוג MIME

en: Current date
he: תאריך נוכחי

en: Comment count
he: מספר התגובות

en: The title of the node.
he: כותרת העמוד

en: The date the node was posted.
he: התאריך בו פורסם פריט התוכן.

en: Views today
he: צפיות היום

en: Machine-readable name
he: שם מכונה

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
he: שפת ברירת המחדל לחשבון זה עבור דוא"ל, והשפה המועדפת לתצוגת האתר.

en: Text format
he: מבנה טקסט

en: manage fields
he: ניהול שדות

en: The unique ID of the comment.
he: המזהה הייחודי של התגובה.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
he: כתובת ה-IP של המחשב ממנו נכתבה התגובה.

en: The name left by the comment author.
he: השם שנכתב ע"י יוצר התגובה.

en: The email address left by the comment author.
he: כתובת הדואר האלקטרוני שנכתבה ע"י יוצר התגובה.

en: The home page URL left by the comment author.
he: כתובת אתר הבית שנכתבה ע"י יוצר התגובה.

en: The URL of the comment.
he: כתובת ה-URL של התגובה.

en: Edit URL
he: עריכת כתובת URL

en: The URL of the comment's edit page.
he: ה-URL של דף העריכה של התגובה.

en: The date the comment was posted.
he: התאריך בו התגובה נכתבה.

en: The node the comment was posted to.
he: התוכן עבורו התגובה נכתבה.

en: The number of comments posted on a node.
he: מספר התגובות שנכתבו עבור התוכן.

en: New comment count
he: ספירת התגובות החדשות

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
he: מספר התגובות שנכתבו לתוכן מאז הפעם האחרונה שהקורא הציג אותו.

en: Date changed
he: התאריך השתנה

en: Login page
he: דף כניסה

en: The email address of the user account.
he: כתובת הדואר האלקטרוני של חשבון המשתמש.

en: manage display
he: ניהול תצוגה

en: Revision log message
he: הודעת יומן לגרסאות

en: Translation source node
he: הנוד שהוא מקור התרגום

en: Current page
he: דף נוכחי

en: Creates revision
he: יוצר גירסאות

en: View mode
he: מצב תצוגה

en: After saving a new @entity
he: אחרי שמירת @entity חדש

en: created @entity
he: @entity נוצר

en: After updating an existing @entity
he: אחרי עדכון @entity קיים

en: updated @entity
he: @entity מעודכן

en: Before saving a @entity
he: לפני שמירת @entity

en: saved @entity
he: @entity שמור

en: After deleting a @entity
he: אחרי מחיקת @entity

en: deleted @entity
he: @entity נמחק

en: (No information available)
he: (אין מידע זמין)

en: The file.
he: הקובץ.

en: Rendered entity
he: ישות מרונדרת

en: viewed @entity
he: @entity נצפה

en: Link to entity
he: קישור לישות
