Entity Claim (7.x-1.0-beta2) - en to id translation catalogue (47 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: delete
id: hapus

en: Approve
id: Setujui

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: content
id: konten

en: Cancel
id: Batal

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Link
id: Tautan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: Update options
id: Opsi pembaruan

en: Custom
id: Tersuai

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Anonymous
id: Anonim

en: Operation
id: Operasi

en: Full
id: Penuh

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: Approved
id: Disetujui

en: Pending
id: Tertunda

en: The update has been performed.
id: Pembaruan sudah dilakukan.

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: The settings have not been saved because of the errors.
id: Pengaturan ini belum disimpan karena memiliki kesalahan.

en: %title has been deleted.
id: %title telah dihapus.

en: Processing
id: Memproses

en: Output format
id: Format keluaran

en: Select
id: Pilih

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: The update has encountered an error.
id: Pembaruan mengalami kesalahan.

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Bundle
id: Bundel

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: exposed
id: terekspos

en: An error occurred and processing did not complete.
id: Ada kesalahan terjadi dan proses tidak selesai dilakukan.

en: Manage display
id: Kelola tampilan

en: grouped
id: terkelompok
