Entity Collection (7.x-2.0-alpha4) - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Pesquisar

en: None
pt: Nenhum

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Save
pt: Guardar

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: View
pt: Mostrar

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Position
pt: Posição

en: Entity
pt: Entidade

en: Info
pt: Informações

en: Style
pt: Estilo

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Bold
pt: Negrito

en: Contexts
pt: Contextos

en: Mini panels
pt: Mini painéis

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Row
pt: Linha

en: Bundles
pt: Pacotes

en: Default style
pt: Estilo padrão

en: Create new
pt: Criar novo

en: The author of the referenced node.
pt: O autor nó de referência.

en: Style settings
pt: Definições de estilo

en: Alert
pt: Alerta

en: Delete content
pt: Apagar conteúdo

en: Flat list
pt: lista não hierárquica

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Display a specified number of items
pt: Mostrar um número específico de itens

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
pt: O número de itens a serem ignorados. Por exemplo, se este campo for 3, os primeiros 3 itens serão ignorados e não exibidos.

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: updated @entity
pt: atualizado @entity

en: Add existing content
pt: Adicionar conteúdo existente.

en: The entity type
pt: O tipo de entidade
