Entity Collection (7.x-2.5) - en to fr translation catalogue (49 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Item
fr: Élément

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Save
fr: Enregistrer

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: View
fr: Voir

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Advanced
fr: Avancé

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Entity
fr: Entité

en: Storage
fr: Stockage

en: Bold
fr: Gras

en: Contexts
fr: Contextes

en: Mini panels
fr: Mini-panneaux

en: Required contexts
fr: Contextes obligatoires

en: Items to display
fr: Éléments à afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: Underline
fr: Souligner

en: Row
fr: Ligne

en: Row settings
fr: Paramètres de la ligne

en: Light
fr: Léger

en: Bundles
fr: Types

en: Create new
fr: Créer nouveau

en: The author of the referenced node.
fr: L'auteur du nœud référencé.

en: Style settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Alert
fr: Alerte

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Delete content
fr: Supprimer le contenu

en: Highlight
fr: Surligner

en: Manage content
fr: Gérer le contenu

en: Flat list
fr: Liste à plat

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Display a specified number of items
fr: Afficher un nombre défini d'éléments

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
fr: Le nombre d'éléments à passer. Par exemple, si ce champ est défini à 3, les 3 premiers éléments seront passés et non affichés.

en: Add
fr: Ajouter

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: updated @entity
fr: Entité @entity mise à jour

en: Create new content
fr: Créer du contenu

en:  - None -
fr:  - Aucun(e) -

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
fr: Le nombre d'éléments à afficher. Saisissez 0 pour ne pas limiter.

en: View Mode
fr: Mode d'affichage

en: The entity type
fr: Le type d'entité
