Entity Operations (7.x-1.9) - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Fields
fr: Champs

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Operation
fr: Opération

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Token replacement
fr: Remplacement par les tokens

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Perform action
fr: Exécuter l'action

en: Show title
fr: Afficher le titre

en: Show the title of the view above the attached view.
fr: Afficher le titre de la vue au-dessus de la vue attachée.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fr: Plus petit sera le poids plus haut/à gauche il apparaitra.

en: No special handling
fr: Pas de prise en charge spécifique

en: @argument title
fr: Titre de @argument

en: @argument input
fr: Saisie de @argument

en: Full content
fr: Contenu complet

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: Example modules
fr: Modules d'exemple

en: Entity id
fr: Id de l'entité

en: Use the ID of the entity the view is attached to
fr: Utiliser l'identifiant de l'entité à laquelle est attachée la vue

en: Use replacement tokens from the first row
fr: Utiliser les jetons (tokens) de remplacement de la première ligne

en: Path component
fr: Composant de chemin

en: Add @label
fr: Ajouter @label

en: Attach this display to the following entity type
fr: Attacher cet affichage au type d'entité suivant

en: Choose the entity type you want to display in the area.
fr: Choisissez le type d'entité que vous souhaitez afficher dans la zone.

en: Choose the entity you want to display in the area.
fr: Choisissez l'entité que vous souhaitez afficher dans la zone.

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer l'entité @entity-type %label ?

en: The @entity-type %label has been deleted.
fr: L'entité @entity-type %label a été supprimée.

en: Edit %label
fr: Modifier %label

en: Add @bundle
fr: Ajouter @bundle
