Entity Translation (7.x-1.0-beta3) - en to ar translation catalogue (46 entries)

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Language
ar: اللغة

en: view
ar: عرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: edit
ar: تحرير

en: Label
ar: التسمية

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node types
ar: أنواع العقد

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Leave blank for %anonymous.
ar: دعها فارغة ل%anonymous.

en: Hidden
ar: مخفي

en: Change
ar: تغيير

en: Source
ar: المصدر

en: Entity
ar: الكيان

en: Changed
ar: تم التغير

en: Not published
ar: لم ينشر

en: Not translated
ar: غير مترجم

en: Translation
ar: الترجمة

en: Translation status
ar: حالة الترجمة

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Translate
ar: ترجمة

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: translate
ar: ترجمة

en: outdated
ar: قديمة

en: Current language
ar: اللغة الحالية

en: Flag translations as outdated
ar: علّم الترجمات قديمة

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
ar: إذا كنت قد غيّرت كثيرا في الأصل بحيث تحتاج الترجمات إلى تحديث، فيمكنك تعليم كل ترجمات هذا الموضوع على أنها قديمة. لن يغير هذا أي من الخصائص الأخرى لهذه المواضيع كحالة النشر من عدمه.

en: This translation needs to be updated
ar: تحتاج هذه الترجمة إلى تحديث

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
ar: عند تحديد هذا الخيار فستحتاج هذه الترجمة لتحديثها لأن الأصل تغير. ارفع تحديد هذا الخيار بعد تحديث الترجمة.

en: Upgrade
ar: ترقية

en: <em>Edit @type</em> @title
ar: تعديل @title (@type)

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ar: تنسيق: تنسيق التاريخ هو YYYY-MM-DD و %timezone يمثل المنطقة الزمنية من UTC. اتركه فارغاً لاستخدام تاريخ إرسال الاستمارة.

en: No translatable fields
ar: لا يوجد حقول قابلة للترجمة

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف ترجمة @language من %label؟

en: Edit comment @subject
ar: تحرير التعليق @subject

en: After updating an entity translation
ar: بعد تحديث ترجمة كيان
