Entity Translation (7.x-3.0) - en to ro translation catalogue (60 entries)

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Cancel
ro: Anulare

en: Language
ro: Limba

en: view
ro: afișează

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: edit
ro: modifică

en: Label
ro: Etichetă

en: add
ro: adaugă

en: Created
ro: Creat

en: Node types
ro: Tipuri de noduri

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Authored by
ro: Autor

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Leave blank for %anonymous.
ro: Lăsaţi liber pentru %anonymous.

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Change
ro: Modificare

en: Source
ro: Sursă

en: Entity
ro: Entitate

en: Changed
ro: Schimbat

en: Not published
ro: Nepublicat

en: Translations
ro: Traduceri

en: Not translated
ro: Netradus

en: Translation
ro: Traducere

en: Translation status
ro: Stare traducere

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Text to display
ro: Text ce trebuie afişsat

en: Translate
ro: Traducere

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: outdated
ro: expirat

en: Source language
ro: Limbă sursă

en: Flag translations as outdated
ro: Marcaţi traducerea ca expirată

en: This translation needs to be updated
ro: Această traducere trebuie să fie actualizată

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
ro: Când această opţiune este selectată, această traducere trebuie să fie actualizată deoarece sursa postării s-a schimbat. Debifaţi când traducerea este la zi din nou.

en: Upgrade
ro: Actualizare

en: <em>Edit @type</em> @title
ro: <em>Editare @type</em> @title

en: all languages
ro: toate limbile

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ro: Format: %time. Formatul datei este YYYY-MM-DD, iar %timezone este diferența de fus orar de la UTC. Lăsați necompletat pentru a folosi timpul la care a fost salvat formularul.

en: The entity type.
ro: Tipul entității.

en: Language selection
ro: Selectează limba

en: Delete translation
ro: Șterge traducere

en: No translatable fields
ro: Nici un câmp traductibil

en: Translations of %label
ro: Traduceri pentru %label

en: This translation is published
ro: Această traducere este publicată

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
ro: Sunteți sigur(ă) că vreți să ștergeți traducerea @language pentru %label?

en: Shown
ro: Afișate

en: Translate any entity
ro: Traduceți orice entitate

en: Original language
ro: Limba originală

en: Enable translation
ro: Activare traducere

en: Needs to be updated
ro: Necesită actualizare

en: Does not need to be updated
ro: Nu necesită actualizare

en: Edit comment @subject
ro: Editare comentariu @subject

en: Only this translation is published. You must publish at least one more translation to unpublish this one.
ro: Doar această traducere este publicată. Trebuie să publicați cel puțin încă o traducere pentru a o anula pe aceasta.

en: The translation authoring username %name does not exist.
ro: Numele de utilizator al autorului traducerii %name nu există.

en: You have to specify a valid translation authoring date.
ro: Trebuie să specificați o dată valabilă a creării traducerii.
