Entityform (7.x-2.0-alpha3) - en to id translation catalogue (34 entries)

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: view
id: tampilan

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Name
id: Nama

en: Text
id: Teks

en: User
id: Pengguna

en: Parent item
id: Item induk

en: Roles
id: Peran

en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

en: Change
id: ubah

en: Features
id: Fitur

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Review
id: Periksa

en: Submissions
id: Masukan

en: Menu link title
id: Judul pokok menu

en: There was an error saving the menu link.
id: Ada kesalahan saat menyimpan link menu.

en: URL path settings
id: Pengaturan path URL

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Edit Link
id: Sunting tautan

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Provide a menu link
id: Sediakan tautan menu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
id: Tautan menu yang lebih ringan akan ditampilkan sebelum tautan yang lebih berat.

en: Full content
id: Konten lengkap

en: The alias is already in use.
id: Alias sudah digunakan

en: Redirect path
id: Jalur pengalihan

en: Shown when hovering over the menu link.
id: Ditampilkan ketika kursor mouse lewat diatas tautan menu.

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
id: Sebagai pilihan tentukan URL alternatif yang mana bisa mengakses konten ini. Contohnya, ketikan "tentang" ketika menulis untuk halaman tentang. Gunakan path relatif dan jangan tambahkan tanda slash (garis miring) atau alias URLnya tidak akan bekerja.
