Entity reference (7.x-1.1) - en to id translation catalogue (34 entries)

en: Content
id: Konten

en: Default
id: Bawaan

en: Display links
id: Tampilkan tautan

en: View arguments
id: Argumen view

en: Fields
id: Bidang isian

en: Contains
id: Mengandung

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Search fields
id: Bidang pencarian

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
id: Tambahkan daftar argumen yang dipisahkan oleh koma untuk dikirimkan ke view.

en: Sort direction
id: Arah sortir

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Displays the fields with an optional template.
id: Tampilkan data dengan sebuah template opsional.

en: Inline fields
id: Bidang inline

en: Show links
id: Tampilkan tautan

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Display the label of the referenced entities.
id: Tampilkan label entitas rujukan.

en: Rendered entity
id: Entitas yang dihasilkan

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
id: Tampilkan referensi entitas yang telah diberikan oleh entity_view().

en: Link label to the referenced entity
id: Tautkan label pada entitas yang menjadi acuan

en: Link to the referenced entity
id: Tautan ke entitas rujukan

en: Rendered as @mode
id: Ditampilkan sebagai @mode

en: Change handler
id: Ubah handler

en: Autocomplete (Tags style)
id: Pelengkapan otomatis (bergaya Tag)

en: The selected selection handler is broken.
id: Penangan pilihan yang dipilih rusak.

en: Entity Reference Source
id: Sumber referensi entitas

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
id: <strong>Note:</strong> Pada tampilan 'Refernsi Entitas', semua bidang akan ditampilkan berjajar kecuali pemilihan eksplisit atas bidang yang berjajar di buat di sini.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
id: Pilih bidang yang akan di cari ketika menggunakan widget pelengkap otomatis.

en: - Restricted access -
id: - Akses terbatas -
