ERPAL for Service Providers (7.x-2.0-alpha1) - en to ar translation catalogue (233 entries)

en: list
ar: لائحة

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Next
ar: التالي

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Groups
ar: مجموعات

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: more
ar: المزيد

en: Access control
ar: صلاحيات الوصول

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: Priority
ar: الأولوية

en: More
ar: المزيد

en: Default currency
ar: العملة الافتراضية

en: Quantity
ar: الكمية

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Projects
ar: المشاريع

en: Project
ar: المشروع

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Number
ar: رقم

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Types
ar: الأنواع

en: Parent
ar: الأب

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: ‹
ar: ▸

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: up
ar: فوق

en: Go to parent page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأم

en:  ›
ar:  ◂

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Book
ar: الوثيقة

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Summary
ar: الملخص

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: remove
ar: إزالة

en: View
ar: عرض

en: History
ar: الأرشيف

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Notes
ar: ملحوظات

en: Updated
ar: التحديث

en: Layout
ar: التنسيق

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Total
ar: المجموع

en: ID
ar: المعرف ID

en: Advanced search
ar: البحث المتقدم

en: Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: User
ar: المستخدم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Contact
ar: اتصل

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Separator
ar: فاصل

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Year
ar: السنة

en: Host
ar: المستضيف

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Custom
ar: مخصص

en: Comment
ar: التعليق

en: Filter
ar: انتقاء

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Fields
ar: الحقول

en: Count
ar: العدد

en: Normal
ar: طبيعي

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: URL:
ar: المسار:

en: Updated:
ar: آخر تحديث:

en: Advanced
ar: متقدم

en: Month
ar: بالشهر

en: Details
ar: التفاصيل

en: Price
ar: السعر

en: Load
ar: تحميل

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Desc
ar: تنازلي

en: Calendar
ar: التقويم

en: Day
ar: باليوم

en: Start
ar: البداية

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Case
ar: شكل الحروف

en: Users
ar: المستخدمين

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Clone
ar: استنساخ

en: Task
ar: مهمة

en: Add group
ar: إضافة مجموعة

en: Operation
ar: عملية

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Protocol
ar: النظام

en: Logout
ar: خروج

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Updated date
ar: تاريخ التحديث

en: show
ar: إظهار

en: Port
ar: منفذ

en: Attachments
ar: المرفقات

en: Allowed HTML tags
ar: وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Source
ar: المصدر

en: Request new password
ar: طلب كلمة مرور جديدة

en: Languages
ar: اللغات

en: Features
ar: الخصائص

en: Activity
ar: النشاط

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: author
ar: مؤلف

en: Log out
ar: خروج

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: White
ar: أبيض

en: Not available
ar: غير متاح

en: Books
ar: الوثائق

en: Track
ar: تتبع

en: Changed
ar: تم التغير

en: Templates
ar: القوالب

en: Document
ar: وثيقة

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: You are here
ar: أنت هنا

en: Shortcuts
ar: الاختصارات

en: Apply
ar: تطبيق

en: Tasks
ar: المهام

en: Menus
ar: القوائم

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: file system
ar: نظام الملفات

en: Available
ar: متوفّر

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Greek
ar: يونانية

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Print
ar: الطباعة

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Containing any of the words
ar: تحتوي على أي من الكلمات

en: Containing the phrase
ar: تحتوي على العبارة

en: Containing none of the words
ar: لا تحتوي على الكلمات

en: Landscape
ar: أفقية

en: Portrait
ar: طولية

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Ticket
ar: التذكرة

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: start
ar: بداية

en: end
ar: نهاية

en: Relations
ar: العلاقات

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: Date settings
ar: إعدادات التاريخ

en: First sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷول

en: Email:
ar: البريد الإلكتروني:

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Account number
ar: رقم الحساب

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Latin
ar: لاتينية

en: Vietnamese
ar: فيتنامية

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: Submitted by !username on !datetime
ar: أضافه !username في !datetime

en: User menu
ar: قائمة المستخدم

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ar: حدث خطأ اثناء معالجة  %error_operation في وسائط : @arguments

en: Operations links
ar: روابط العمليات

en: Default country
ar: البلد الافتراضي

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ar: تحتوي قائمة <em>المستخدم</em> على الروابط ذات الصلة بحساب المستخدم، كرابط 'تسجيل الخروج'.

en: Administer shortcuts
ar: إدارة الاختصارات

en: Add shortcut
ar: إضافة اختصار

en: Edit shortcut
ar: تعديل اختصار

en: Delete shortcut
ar: حذف اختصار

en: Private file system path
ar: مسار نظام الملفات الخاص.

en: Public files
ar: الملفات العامة

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ar: الدليل %directory غير موجود وتعذر إنشاؤه.

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Asc
ar: تصاعدي

en: files
ar: ملفات

en: Master
ar: الرئيسي

en: Link label to the referenced entity
ar: تسمية الرابط بناء على الكيان المرجعي

en: Entity label
ar: عنوان الوحدة
