ERPAL for Service Providers (7.x-2.0-alpha1) - en to da translation catalogue (315 entries)

en: list
da: liste

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Next
da: Næste

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Groups
da: Grupper

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: more
da: mere

en: Access control
da: Adgangsbegrænsning

en: Comments
da: Kommentarer

en: Currency
da: Valuta

en: Priority
da: Prioritet

en: More
da: Mere

en: Default currency
da: Standardvaluta

en: Quantity
da: Mængde

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Home page
da: Forside

en: Projects
da: Projekter

en: Project
da: Projekt

en: Categories
da: Kategorier

en: Go
da: Skift

en: view
da: vis

en: My projects
da: Mine projekter

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Break
da: Linjeskift

en: Center
da: Centreret

en: Types
da: Typer

en: Parent
da: Overordnet element

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: up
da: op

en: Go to parent page
da: Gå til overordnet side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Book
da: Bog

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Font
da: Skrift

en: Summary
da: Resumé

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Time
da: Tid

en: remove
da: fjern

en: Main
da: Primær

en: View
da: Vis

en: History
da: Historik

en: Filename
da: Filnavn

en: Notes
da: Noter

en: Updated
da: Opdateret

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Total
da: I alt

en: Assigned
da: Tildelt

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Titles
da: Titler

en: Mail
da: E-mail

en: User
da: Bruger

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: User ID
da: Bruger ID

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Separator
da: Skilletegn

en: All
da: Alle

en: hours
da: timer

en: days
da: dage

en: Active
da: Aktiv

en: Submitted
da: Indsendt

en: Year
da: År

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Host
da: Værtsnavn

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Welcome
da: Velkommen

en: To
da: Til

en: Contacts
da: Kontakter

en: From
da: Fra

en: Custom
da: Tilpasset

en: Comment
da: Kommentar

en: Revisions
da: Versioner

en: Message text
da: Besked tekst

en: Fields
da: Felter

en: Count
da: Antal

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Updated:
da: Opdateret:

en: Advanced
da: Avanceret

en: Volume
da: Mængde

en: Month
da: Måned

en: Details
da: Detaljer

en: Price
da: Pris

en: Load
da: Indlæs

en: Customer
da: Kunde

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Invoice
da: Faktura

en: Invoices
da: Fakturaer

en: Calendar
da: Kalender

en: Day
da: Dag

en: Note
da: Bemærk

en: User login
da: Log ind

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: Users
da: Brugere

en: Anonymous
da: Anonym

en: Clone
da: Klon

en: Task
da: Opgave

en: Add group
da: Tilføj gruppe

en: Operation
da: Handling

en: Duration
da: Varighed

en: Street
da: Gade

en: City
da: By

en: Protocol
da: Protokol

en: Logout
da: Log ud

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: show
da: vis

en: Gender
da: Køn

en: Birthday
da: Fødselsdato

en: Attachments
da: Bilag

en: Paid
da: Betalt

en: Upload file
da: Upload fil

en: Commands
da: Kommandoer

en: Allowed HTML tags
da: Tilladte HTML-tags

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Source
da: Kilde

en: Request new password
da: Bestil ny adgangskode

en: Languages
da: Sprog

en: Activity
da: Aktivitet

en: Middle
da: Midt

en: Period
da: Periode

en: Alignment
da: Justering

en: author
da: forfatter

en: Unit
da: Enhed

en: Log out
da: Log ud

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Create new account
da: Opret konto

en: White
da: Hvid

en: Contact information
da: Kontaktinformation

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Books
da: Bøger

en: Track
da: Følg

en: Unset
da: Fjern

en: Changed
da: Ændret

en: My bookmarks
da: Mine bogmærker

en: Templates
da: Skabeloner

en: Document
da: Dokument

en: Documents
da: Dokumenter

en: Tree
da: Træ

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: You are here
da: Du er her

en: Removed
da: Fjernet

en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Bold
da: Fed

en: Lifetime
da: Levetid

en: Tasks
da: Opgaver

en: My tasks
da: Mine opgaver

en: Menus
da: Menuer

en: Float
da: Kommatal

en: Inset
da: Forsænket

en: Participants
da: Deltagere

en: file system
da: filsystem

en: <None>
da: -Ingen-

en: Available
da: Tilgængelig

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Addresses
da: Adresser

en: Devel
da: Udvikling

en: Execute
da: Kør

en: Attached files
da: Vedhæftede filer

en: Offset
da: Forskydning

en: Greek
da: Græsk

en: Machine name
da: Internt navn

en: Print
da: Udskriv

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: ZIP Code
da: Postnummer

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholder sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholder ingen af ordene

en: Custom CSS
da: Tilrettet CSS

en: Company name
da: Firmanavn

en: VAT number
da: CVR nummer

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Notification
da: Underretning

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Main Content
da: Hoved-indhold

en: Landscape
da: Landskab

en: Portrait
da: Portræt

en: As PDF
da: Som PDF

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Activities
da: Aktiviteter

en: User account
da: Brugerkonto

en: Invoice number
da: Fakturanummer

en: No grouping
da: Ingen gruppering

en: Relations
da: Relationer

en: Message subject
da: Beskedemne

en: Warning message
da: Advarselsmeddelelse

en: No link
da: Intet link

en: Edit Link
da: Redigér link

en:  days
da:  dage

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Date settings
da: Indstillinger for dato

en: Light
da: Lyst

en: First sidebar
da: Første sidepanel

en: Second sidebar
da: Andet sidepanel

en: Start import
da: Begynd import

en: Email:
da: E-mail:

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Start time
da: Start tid

en: Processed @current out of @total.
da: Har importeret @current af @total.

en: Total price
da: Pris i alt

en: Secondary
da: Sekundær

en: Account number
da: Kontonummer

en: No tasks available
da: Ingen opgaver tilgængelige

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Search Terms
da: Søgeord

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Page top
da: Sidehovede

en: Page bottom
da: Sidefod

en: Sidebar first
da: Første sidebar

en: Email Addresses
da: E-mail-adresser

en: Progress
da: Fremdrift

en: Delivery
da: Forsendelse

en: Delivery date
da: Leveringsdato

en: Custom path
da: Tilpasset sti

en: Submitted by !username on !datetime
da: Indsendt af !username den !datetime

en: revision user
da: revision bruger

en: User menu
da: Brugermenu

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
da: Der opstod en fejl ved behandling af %error_operation med argumenterne: @arguments

en: Operations links
da: Redigeringslinks

en: Default country
da: Standard land

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
da: Menuen <em>Bruger</em> indeholder links relateret til brugerens konto samt linket 'Log ud'.

en: Administer shortcuts
da: Administrér genveje

en: Add shortcut
da: Tilføj genvej

en: Edit shortcut
da: Redigér genvej

en: Delete shortcut
da: Slet genvej

en: Private file system path
da: Privat filsystemsti

en: Public files
da: Offentlige filer

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
da: Mappen %directory eksisterer ikke og kunne ikke oprettes.

en: Image style
da: Billedformat

en: Clone of
da: Klon af

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Sidebar second
da: Anden sidebar

en: Capitalize
da: Kapitalisér

en: End time
da: Slut tid

en: Dark
da: Mørkt

en: Default VAT rate
da: Standard momssats

en: Asc
da: Stigende

en: File Usage
da: Filbrug

en: files
da: filer

en: One column
da: Én spalte

en: Get the actual content from a content revision.
da: Hent indholdet fra en indholdsversion.

en: Link label to the referenced entity
da: Link label til den refererede entity

en: Link to the referenced entity
da: Link til den refererede entity

en: Created By
da: Oprettet af

en: There are no registrants for %name
da: Der er ingen tilmeldte til %name

en: The selected text format will not allow it to display images. The text format will need to be changed for this image to display properly when saved.
da: Det valgte tekstformat gør det ikke muligt at vise billeder. Tekstformatet skal ændres for at billedet kan vises korrekt når der gemmes.

en: Task title
da: Opgavetitel

en: How long did you work?
da: Hvor lang tid arbejdede du?

en: Project team
da: Projektteam

en: A Project in ERPAL
da: Et projekt i ERPAL

en: ERPAL Project
da: ERPAL Projekt

en: Valid till
da: Gyldig indtil

en: No projects found
da: Ingen projekter fundet

en: Project starts
da: Projekt begynder

en: Project ends
da: Projekt slutter

en: Projects pane
da: Projektpanel

en: Belongs to project team
da: Tilhører projektteam

en: Consumed time
da: Brugt tid
