ERPAL for Service Providers (7.x-2.0-alpha1) - en to id translation catalogue (249 entries)

en: list
id: daftar

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Next
id: Selanjutnya

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Groups
id: Grup-grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Access control
id: Kendali akses

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: Currency
id: Mata uang

en: Priority
id: Prioritas

en: More
id: Selengkapnya

en: Default currency
id: Mata uang bawaan

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Home page
id: Beranda

en: Projects
id: Proyek

en: Project
id: Proyek

en: Categories
id: Kategori

en: Version
id: Versi

en: Go
id: Cari

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Number
id: Angka

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Types
id: Jenis-jenis

en: Parent
id: Induk

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: up
id: ke atas

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Book
id: Buku

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Font
id: fonta

en: Summary
id: Ringkasan

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: remove
id: buang

en: View
id: Lihat

en: History
id: Riwayat

en: Filename
id: Nama berkas

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Layout
id: Tata letak

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: Files
id: Berkas

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: Separator
id: Pemisah

en: Table of contents
id: Daftar isi

en: All
id: Semua

en: days
id: hari

en: Active
id: Aktif

en: Submitted
id: Dikirim

en: Year
id: Tahun

en: Extensions
id: Ekstensi

en: Footer
id: Catatan kaki

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Custom
id: Tersuai

en: Comment
id: Komentar

en: Filter
id: Saring

en: Revisions
id: Revisi

en: Message text
id: Teks pesan

en: Fields
id: Bidang isian

en: Count
id: Jumlah

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Updated:
id: Di-update:

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Month
id: Bulan

en: Details
id: Rincian

en: Price
id: Harga

en: Load
id: Memuat

en: Customer
id: Pelanggan

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Invoices
id: Invoice

en: Calendar
id: Kalender

en: Day
id: Hari

en: Start
id: Mulai

en: User login
id: Login pengguna

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Case
id: Kasus

en: Users
id: Pengguna

en: Leaderboard
id: Papan peringkat

en: Anonymous
id: Anonim

en: Clone
id: Kloning

en: Task
id: Perintah

en: Add group
id: Tambah grup

en: Operation
id: Operasi

en: Duration
id: Durasi

en: Street
id: Jalan

en: City
id: Kota

en: Protocol
id: Protokol

en: Logout
id: Keluar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: show
id: tampilkan

en: Attachments
id: Sisipan

en: Allowed HTML tags
id: Tag HTML yang dibolehkan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Source
id: Sumber

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Features
id: Fitur

en: Activity
id: Aktifitas

en: Middle
id: Tengah

en: Period
id: Periode

en: Alignment
id: Perataan

en: author
id: penulis

en: Log out
id: Keluar

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: White
id: Putih

en: Contact information
id: Informasi kontak

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Books
id: Buku-buku

en: Track
id: Telusuri

en: Changed
id: Berubah

en: My bookmarks
id: Bookmark-ku

en: Templates
id: Templat

en: Document
id: Dokumen

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: You are here
id: Anda di sini

en: Shortcuts
id: Jalan Pintas

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Bold
id: Tebal

en: Tasks
id: Tugas

en: Menus
id: Menu

en: Page width
id: Lebar halaman

en: Float
id: Pecahan

en: Permalink
id: Link permanen

en: file system
id: sistem file

en: Available
id: Ketersediaan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Attached files
id: File terlampir

en: Left above
id: Kiri atas

en: Right above
id: Kanan atas

en: Left below
id: Kanan bawah

en: Right below
id: Kanan bawah

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Print
id: Cetak

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Main Content
id: Konten Utama

en: Currencies
id: Mata uang

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: User account
id: Keanggotaan

en: Invoice number
id: Nomor Invoice

en: Relations
id: Relasi

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Edit Link
id: Sunting tautan

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Date settings
id: Pengaturan tanggal

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Main menu
id: Menu utama

en: Total price
id: Total harga

en: Secondary
id: Sekunder

en: Account number
id: Nomor Rekening

en: Upper case
id: Huruf Kapital

en: Lower case
id: Huruf kecil

en: Displays the fields with an optional template.
id: Tampilkan data dengan sebuah template opsional.

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: Styles
id: Gaya

en: Main content
id: Konten utama

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Submitted by !username on !datetime
id: Ditulis oleh !username pada !datetime

en: revision user
id: Revisi pengguna

en: Column 3
id: Kolom 3

en: Column 4
id: Kolom 4

en: User menu
id: Menu pengguna

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
id: Terjadi kesalahan saat memproses %error_operation dengan argumen: @arguments

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Default country
id: Negara bawaan

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Status message
id: Pesan status

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
id: Menu <em>Pengguna</em> berisi tautan yang terkait pada akun pengguna, seperti tautan 'Keluar'.

en: Administer shortcuts
id: Mengelola shortcut

en: Add shortcut
id: Tambah shortcut

en: Edit shortcut
id: Sunting shortcut

en: Delete shortcut
id: Hapus shortcut

en: Private file system path
id: Path sistem file pribadi

en: Public files
id: File untuk umum

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
id: Direktori %directory tidak ada dan tidak dapat dibuat.

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Menu Bar
id: Bilah menu

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Site logo
id: Logo situs

en: Aside
id: di samping

en: Tertiary
id: Tersier

en: Asc
id: Urutan turun

en: File Usage
id: Penggunaan berkas

en: Link label to the referenced entity
id: Tautkan label pada entitas yang menjadi acuan

en: Link to the referenced entity
id: Tautan ke entitas rujukan

en: AT Subtheme Custom Page Layout
id: Susunan laman kustom AT Subtema
