ERPAL for Service Providers (7.x-2.0-alpha1) - en to ro translation catalogue (564 entries)

en: list
ro: listă

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Next
ro: Următor

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Groups
ro: Grupuri

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: more
ro: mai multe

en: Access control
ro: Control acces

en: Administration
ro: Administrare

en: Comments
ro: Comentarii

en: Currency
ro: Monedă

en: Priority
ro: Prioritate

en: More
ro: Mai multe

en: Default currency
ro: Moneda implicită

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Home page
ro: Acasă

en: Projects
ro: Proiecte

en: Project
ro: Proiect

en: Categories
ro: Categorii

en: Version
ro: Versiune

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afișează

en: My projects
ro: Proiectele mele

en: File
ro: Fișier

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Country
ro: Ţară

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Break
ro: Pauză

en: Center
ro: Centru

en: Types
ro: Tipuri

en: Parent
ro: Părinte

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: up
ro: sus

en: Go to parent page
ro: Mergi la pagina părinte

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Book
ro: Carte

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Summary
ro: Sumar

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: remove
ro: elimină

en: View
ro: Afişează

en: History
ro: Istoric

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Notes
ro: Note

en: Updated
ro: Actualizat

en: Layout
ro: Prezentare

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Assigned
ro: Atribuit

en: task
ro: sarcină

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: Titles
ro: Titluri

en: Mail
ro: E-mail

en: User
ro: Utilizator

en: Email
ro: email

en: Files
ro: Fișiere

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Table of contents
ro: Cuprins

en: All
ro: Toate

en: hours
ro: ore

en: days
ro: zile

en: Active
ro: Activ

en: Submitted
ro: Trimis

en: Year
ro: Anul

en: Host
ro: Gazdă

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Welcome
ro: Bine ați venit

en: To
ro: Către

en: Contacts
ro: Contacte

en: From
ro: De la

en: Custom
ro: Personalizat

en: Comment
ro: Comentariu

en: Filter
ro: Filtru

en: Is default
ro: E implicit

en: Revisions
ro: Revizii

en: Message text
ro: Mesaj text

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Count
ro: Contor

en: Centered
ro: Centrat

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Updated:
ro: Actualizat:

en: Advanced
ro: Avansat

en: Volume
ro: Volum

en: Month
ro: Lună

en: Details
ro: Detalii

en: Price
ro: Preţ

en: Load
ro: Încarcă

en: Customer
ro: Client

en: customer
ro: client

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Desc
ro: Descendent

en: Invoice
ro: Factura

en: Invoices
ro: Facturi

en: Day
ro: Zi

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Case
ro: Caz

en: Users
ro: Utilizatori

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Clone
ro: Clonare

en: Task
ro: Sarcină

en: Add group
ro: Adaugă grup

en: Operation
ro: Operație

en: Duration
ro: Durată

en: Street
ro: Strada

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Street:
ro: Stradă

en: City:
ro: Oraș

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: show
ro: arată

en: Birthday
ro: Data nașterii

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: Paid
ro: Plătit

en: Allowed HTML tags
ro: Taguri HTML permise

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Source
ro: Sursă

en: Request new password
ro: Solicitați parolă nouă

en: Languages
ro: Limbi

en: Features
ro: Caracteristici

en: Activity
ro: Activitate

en: Alignment
ro: Aliniere

en: author
ro: autor

en: Sidebar
ro: Bară laterală

en: Log out
ro: Deconectați-vă

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Create new account
ro: Crează cont nou

en: Contact information
ro: Informații contact

en: Not available
ro: Nu e disponibil

en: Books
ro: Cărţi

en: Track
ro: Urmăreşte

en: Changed
ro: Schimbat

en: My bookmarks
ro: Marcajele mele

en: Templates
ro: Şabloane

en: Documents
ro: Documente

en: flag
ro: marcaj

en: Tree
ro: Arbore

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: You are here
ro: Eşti aici

en: Removed
ro: Eliminat

en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături tastatură

en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: Apply
ro: Aplică

en: Select
ro: Alege

en: Bold
ro: Îngroșat

en: Tasks
ro: Sarcini

en: My tasks
ro: Sarcinile mele

en: Menus
ro: Meniuri

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Permalink
ro: Link permanent

en: Participants
ro: Participanţi

en: file system
ro: sistem de fișiere

en: Available
ro: Disponibil

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: Addresses
ro: Adrese

en: Execute
ro: Execută

en: Full Name
ro: Nume complet

en: Shadow
ro: Umbră

en: Attached files
ro: Fișiere atașate

en: Offset
ro: Decalaj

en: Greek
ro: Greacă

en: Please enter a subject
ro: Introduceți un buget

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Print
ro: Printare

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: ZIP Code
ro: Cod poștal

en: Containing any of the words
ro: Care conţine oricare din cuvintele

en: Containing the phrase
ro: Conţinând fraza

en: Containing none of the words
ro: Care nu conţine nici unul din cuvintele

en: Company name
ro: Nume companie

en: VAT number
ro: Număr TVA

en: Contact name
ro: Nume de contact

en: File system settings
ro: Setări sistem fișiere

en: Text to display
ro: Text ce trebuie afişsat

en: Notification
ro: Notificare

en: Currencies
ro: Valute

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: Activities
ro: Activități

en: Date from
ro: Dată de la

en: VAT
ro: TVA

en: Invoice items
ro: Itemi factură

en: Price mode
ro: Mod preț

en: Parent task
ro: Sarcină părinte

en: billable
ro: facturabil

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Firstname
ro: Prenume

en: Lastname
ro: Nume

en: Invoice number
ro: Numărul facturii

en: quantity
ro: cantitate

en: Relations
ro: Relaţii

en: Warning message
ro: Mesaj avertizare

en: No link
ro: Niciun link

en: Edit Link
ro: Editați legătura

en: Add task
ro: Adaugă sarcină

en:  days
ro:  zile

en: Save and continue
ro: Salvează şi continuă

en: Date settings
ro: Setări dată

en: First sidebar
ro: Prima bară laterală

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Total price
ro: Preț total

en: Delete Link
ro: Legătură de ștergere

en: Price settings
ro: Setările prețului

en: Account number
ro: Număr cont

en: Bank name
ro: Denumire bancă

en: Phone Numbers
ro: Numere de telefon

en: Executed
ro: Executat

en: No tasks available
ro: Nu există sarcini disponibile

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Displays the fields with an optional template.
ro: Afișează câmpurile cu un șablon opțional.

en: Post date
ro: Data postării

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Latin
ro: Latină

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Date and time
ro: Data şi timp

en: Error!
ro: Eroare!

en: Create a new project
ro: Creează un nou proiect

en: Chance
ro: Șansă

en: Styles
ro: Stiluri

en: Deadline
ro: Termen limită

en: Create Date
ro: Creează dată

en: Contact Type
ro: Tip contact

en: Content pane
ro: Panou conținut

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Sidebar first
ro: Bara laterală mai întâi

en: Email Addresses
ro: Adrese de email

en: Progress
ro: Progres

en: Delivery date
ro: Dată livrării

en: Payment type
ro: Tip de plată

en: Billed
ro: Facturat

en: Submitted by !username on !datetime
ro: Trimis de !username la !datetime

en: revision user
ro: revizia utilizatorului

en: User menu
ro: Meniu utilizator

en: Project list
ro: Lista proiectului

en: Permissions settings
ro: Setări permisiuni

en: Operations links
ro: Legături de operare

en: Default country
ro: Ţara implicită

en: (active tab)
ro: (tab activ)

en: Status message
ro: Mesaj de stare

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ro: Meniul <em>Utilizator</em> conține legături către contul utilizatorului, precum și legătura de ieşire din cont.

en: Administer shortcuts
ro: Administrați scurtăturile

en: Add shortcut
ro: Adaugă comandă rapidă

en: Private file system path
ro: Cale pentru sistemul de stocare privat

en: Public files
ro: Fișiere publice

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ro: Directorul %directory nu există și nu a putut fi creat.

en: Total hours
ro: Ore în total

en: Image style
ro: Stil imagine

en: Contracts
ro: Contracte

en: subject
ro: subiect

en: Task categories
ro: Categoriile sarcinilor

en: Budget
ro: Buget

en: Certificate
ro: Diploma

en: save
ro: salvează

en: Highlighted
ro: Evidențiat

en: Site logo
ro: Logo sit

en: Valid from
ro: Valid de la

en: Asc
ro: Ascendent

en: File Usage
ro: Utilizare fișier

en: files
ro: fișiere

en: Add a task
ro: Adăugați o sarcină

en: Master
ro: Expert

en: Get the actual content from a content revision.
ro: Obțineți conținutul actual dintr-o revizie a conținutului.

en: endpoints
ro: puncte de acces

en: Console
ro: Consolă

en: Relation type
ro: Tip de relație

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: Link label to the referenced entity
ro: Legați eticheta către entitatea de referință

en: Link to the referenced entity
ro: Legătură la entitatea de referință

en: Address type
ro: Tip adresă

en: Default font
ro: Font implicit

en: Project title
ro: Titlu proiect

en: Not paid
ro: neplătit

en: Created By
ro: Creat de

en: Billing duration
ro: Durată facturare

en: No files available
ro: Nu există fișiere

en: Hide or Remove
ro: Ascunde sau scoate

en: Title styles
ro: Stilurile titlului

en: delivery date
ro: data livrării

en: Available hours
ro: Ore disponibile

en: Create new contact
ro: Creează contact nou

en: Add new project
ro: Adăugați un nou proiect

en: Invoice PDF
ro: Factură PDF

en: Remove links
ro: Scoateți toate legăturile

en: Hide comment titles
ro: Ascunde titlurile comentariilor

en: Entity label
ro: Eticheta entității

en: Total VAT
ro: TVA total

en: Administer date_item
ro: Administrează itemi dată

en: Create date items
ro: Crează itemi dată

en: Date item type
ro: Tip itemi dată

en: Date item
ro: Item tip dată

en: Date Item
ro: Item dată

en: date item
ro: item dată

en: date items
ro: itemi dată

en: Date for @title
ro: Dată pentru @title

en: Date till
ro: Dată până la

en: Rendered source
ro: Sursa transpusă

en: Settings of the field
ro: Setările câmpului

en: Available till
ro: Valabil până la

en: date_item %id deleted.
ro: item dată %id a fost șters.

en: Update Date
ro: Actualizează dată

en: Content Access View
ro: Vizualizare acces conținut

en: Create a new date
ro: Creează o dată nouă

en: Edit this date
ro: Editează această dată

en: Budget destination
ro: Destinația bugetului

en: Budget hours
ro: Buget de timp

en: Budget period
ro: Perioada bugetului

en: Budgets
ro: Bugete

en: CRM activity
ro: Activitate CRM

en: Contract files
ro: Fișierele contractului

en: Contract payment
ro: Plata contractului

en: Contractor
ro: Contractantul

en: Expire period
ro: Perioadă expirare

en: Price per month
ro: Preț pe lună

en: Service category
ro: Categoria serviciului

en: Create a new contract
ro: Creează un contact nou

en: Contract project
ro: Proiectul contractului

en: The title of the contract
ro: Titlul contractului

en: No budget available
ro: Nu este nici un buget disponibil

en: Budget ID
ro: ID buget

en: Contracts by customer
ro: Contracte per client

en: From tasks
ro: Din sarcini

en: Bank accounts
ro: Conturi bancare

en: Bank number
ro: Număr bancă

en: Categorise this contact
ro: Clasifică acest contact

en: Choose another contact that belongs to this contact (e.g works at this company)
ro: Alege alt contact legat de acest contact (de exemplu: lucrează la această companie)

en: Contact Relations
ro: Relații de contact

en: Contact Tags
ro: Etichete de contact

en: Customer Category
ro: Categorie client

en: Fax numbers
ro: Numere fax

en: Number Type
ro: Tip număr

en: Other legal information
ro: Alte informații legale

en: Show logout Link
ro: Arată legatura de ieșire din sesiune

en: Hello !username_link
ro: Bine ai venit !username_link

en: Administer ERPAL
ro: Administrează ERPAL

en: Access contact view
ro: Accesează vizualizare contacte

en: config settings
ro: setări configurare

en: My Company
ro: Compania mea

en: Main address for correspondence
ro: Adresă principală pentru corespondență

en: Main email address
ro: Adresă de email principală

en: Main phone number
ro: Număr telefon principal

en: Edit country terms
ro: Editează termeni de țară

en: Date only format
ro: Fomat doar dată

en: Date and time format
ro: Format dată și oră

en: date time configuration
ro: configurare dată și timp

en: Please select a valid contact
ro: Vă rugăm alegeți un contact valid

en: In relation with
ro: În relație cu

en: The name of the contact
ro: Numele contactului

en: The firstname of the contact
ro: Nume contact

en: The lastname of the contact
ro: Numele contactului

en: Contact street
ro: Strada contactului

en: Contact ZIP code
ro: Cod poștal contact

en: Contact city
ro: Oraș contact

en: Contact country
ro: Țară contact

en: Custom node content
ro: Conținut personalizat

en: Choose a contact
ro: Alegeți un contact

en: Search a customer for a project
ro: Caută client pentru proiect

en: Task notifications
ro: Notificări sarcină

en: flagged task
ro: sarcină marcată

en: Task title
ro: Denumire sarcina

en: Project notifications
ro: Notificările proiectului

en: Relations by node
ro: Relații la nivel de nod

en: No relations available
ro: Nu există relații disponibile

en: Role in project
ro: Rolul in cadrul proiectului

en: Advanced Left
ro: Stânga avansat

en: Advanced Right
ro: Dreapta avansat

en: First left row
ro: Prima linie din stânga

en: First right row
ro: Prima linie din dreapta

en: Second left row
ro: A doua linie din stânga

en: Second right row
ro: A doua linie din dreapta

en: Erpal template
ro: Șablon erpal

en: Top row
ro: Linia de sus

en: Left row
ro: Linie stânga

en: Right row
ro: Linie dreapta

en: Content row
ro: Linie conținut

en: Third left row
ro: A treia linie din stânga

en: Third right row
ro: A treia linie din dreapta

en: Account Manager
ro: Manager cont

en: Expected date
ro: Dată așteptată

en: Next Contact
ro: Următorul contact

en: Semantic process
ro: Proces semantic

en: When do you expect the order
ro: Când așteptați livrarea

en: Create new activity
ro: Creează activitate nouă

en: Create a new contact
ro: Creează un nou contact

en: Edit this activity
ro: Editează această activitate

en: Create a new project from this activity
ro: Creează un nou proiect din această activitate

en: Edit this contact
ro: Editează acest contact

en: Create a new activity
ro: Creează o nouă activitate

en: Create a new invoice
ro: Creează o factură nouă

en: Create a new relation
ro: Creează o relație nouă

en: Missed
ro: Pierdut(e)

en: Activities involved
ro: Activități implicate

en: No history found
ro: Istoricul nu este disponibil

en: Activity title
ro: Titlul activității

en: Activities by customer
ro: Activități per client

en: Next activities pane
ro: Următorul panou de activități

en: Next activities
ro: Următoarele activități

en: No next activities
ro: Nu mai există activități

en: Missed activities
ro: Activități pierdute

en: No missed activities
ro: Nici o activitate pierdută

en: activities view pane
ro: panou de vizualizare activități

en: Activities by contact
ro: Activități per contact

en: Create new document
ro: Creează document nou

en: Create a new file
ro: Creează un fișier nou

en: Edit this file
ro: Editează acest fișier

en: Documents by project
ro: Documente per proiect

en: Rebuid permissions
ro: Reconstruiește permisiunile

en: Allow grouping
ro: Permite gruparea

en: Budget time billing
ro: Facturarea bugetului de timp

en: Documents footer
ro: Subsolul documentelor

en: Available hours per day
ro: Ore disponibile pe zi

en: Contract data
ro: Date contract

en: Holiday a year
ro: Sărbatori pe an

en: Hours a week
ro: Ore pe saptămână

en: Hours a week the worker has to work
ro: Ore pe săptămână de muncit

en: Member type
ro: Tip membru

en: Price per h
ro: Preț pe oră

en: Project tags
ro: Etichetele proiectului

en: VAT rate
ro: valoare TVA

en: Valid since
ro: Valabil de la

en: erpal_profile
ro: profil erpal

en: Profile functionality for users
ro: Funcționalitatea profilului pentru utilizatori

en: Please enter price field
ro: Vă rugăm adăugați câmpul de preț

en: Validate unique entities
ro: Validează entitățile unice

en: Working time
ro: Timp de lucru

en: Timekeeping
ro: Agendă de timp

en: Ill days
ro: Zile scutite pe caz de boală

en: Holidays used
ro: Sărbatori folosite

en: Holidays available
ro: Sărbători disponibile

en: Total project time
ro: Timpul total al proiectului

en: Holidays last year
ro: Sărbători pe anul trecut

en: Ill
ro: bolnav

en: Project time
ro: Durata proiectului

en: Addition to address
ro: Adăugare la adresă

en: Exported
ro: Exportate

en: Invoice Date
ro: Data facturii

en: Purchase Price
ro: Preț de cumpărare

en: VAT total
ro: Total TVA

en: Preview:
ro: Vizualizare:

en: Invoice date
ro: Data facturii

en: single price
ro: preț individual

en: vat rate
ro: valoare tva

en: Your company
ro: Compania dvs.

en: ERPAL basic settings
ro: Setări de bază ERPAL

en: Billables
ro: Facturabile

en: Mark as copy
ro: Marchează ca o copie

en: The payment date
ro: Data plății

en: The currency
ro: Valuta

en: Next invoice number
ro: Urmatorul număr de factură

en: Price p.P. (%curr)
ro: Preț p.P. (%curr)

en: Customer of the project
ro: Clientul proiectului

en: Estimated time
ro: Timpul estimat

en: Is ticket
ro: e tichet

en: Project category
ro: Categoria proiectului

en: Project team
ro: Echipa proiectului

en: The description of a task
ro: Descrierea unei sarcini

en: Subtasks (list)
ro: Sub-sarcini (listă)

en: Fixed price tasks
ro: Sarcini cu preț fix

en: Project starts
ro: Începutul proiectului

en: Project ends
ro: Sfărșitul proiectului

en: Show subtasks
ro: Arată sub-sarcini

en: Add sub task
ro: Adaugă o sub-sarcină

en: Clone tasks
ro: Clonează sarcini

en: Task delete options
ro: Șterge opțiunile sarcinii

en: Delete sub tasks
ro: Șterge sub-sarcinile

en: Export tasks
ro: Exportă sarcinile

en: How to print tasks
ro: Cum să printezi sarcini

en: Add a ticket
ro: Adăugați un tichet

en: Edit this project
ro: Editează acest proiect

en: Edit this task
ro: Editează această sarcină

en: Create a subtask
ro: Creează o sub-sarcină

en: Edit this ticket
ro: Editează acest tichet

en: ERPAL projects
ro: Proiecte ERPAL

en: ticket
ro: tichet

en: Create a ticket
ro: Creează un tichet

en: Create a task
ro: Creează o sarcină

en: Content label
ro: Etichetă de conținut

en: Save budget
ro: Salvează buget

en: budgets
ro: bugete

en: budget
ro: buget

en: Edit any budget
ro: Editează orice buget

en: View any budget
ro: Vizualizează orice buget

en: Please set currency
ro: Vă rugăm să alegeți valuta

en: Price per hour
ro: Preț pe oră

en: ERPAL Export
ro: Export ERPAL

en: Created relation types
ro: Creează tipuri de relații

en: Configured ERPAL
ro: ERPAL configurat

en: Configured ERPAL-Calendar
ro: Configurează ERPAL- Calendar

en: Install ERPAL
ro: Instalează ERPAL

en: Filesystem settings
ro: Setările sistemului de fișiere

en: Preparing site
ro: Se pregatește site-ul

en: Company name:
ro: Numele companiei

en: Main Address
ro: Adresă principală

en: ZIP-Code:
ro: Cod poștal

en: Phone number:
ro: Telefon

en: Editable by comments
ro: Editabil după comentarii

en: You're not allowed to execute %name!
ro: Nu aveți dreptul să executați %name!

en: Unknown command %name!
ro: Comandă %name necunoscută!

en: %name is required!
ro: %name este necesar!

en: Execute all commands
ro: Execută toate comenzile

en: Execute command
ro: Execută comanda

en: List all available commands
ro: Listați toate comenzile disponibile

en: Execute multiple commands at once
ro: Executare comenzi multiple deodată

en: Alias for %command
ro: Alias pentru %command

en: Commander
ro: Comandant

en: drush path
ro: cale drush

en: execute a command
ro: execută o comandă

en: Show fullscreen
ro: Arată ecran intreg

en: Add a task.
ro: Adaugă o sarcină

en: HOST-IP:
ro: IP-GAZDĂ

en: HTTP Port
ro: Port HTTP

en: No bookmarks available
ro: Nu sunt marcaje disponibile

en: Parent activity
ro: Activitatea părinte

en: Approve selected
ro: Aprobă selecția

en: Mailbox settings
ro: Setările casuței de email

en: Validate certificate
ro: Validează certificatul
