ERPAL for Service Providers (7.x-2.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (329 entries)

en: list
tr: liste

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Next
tr: Sonraki

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Groups
tr: Gruplar

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: more
tr: daha fazla

en: Access control
tr: Erişim denetimi

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Currency
tr: Para birimi

en: Priority
tr: Öncelik

en: More
tr: Devamı

en: Default currency
tr: Varsayılan Para Birimi

en: Quantity
tr: Miktar

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Home page
tr: Anasayfa

en: Projects
tr: Projeler

en: Project
tr: Proje

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Version
tr: Sürüm

en: Go
tr: Devam et

en: view
tr: görüntüle

en: My projects
tr: Projelerim

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Number
tr: Sayı

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Types
tr: Tipler

en: Parent
tr: Üst öge

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: up
tr: yukarı

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Book
tr: Kitap

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Summary
tr: Özet

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Time
tr: Zaman

en: Views
tr: Görünümler

en: remove
tr: sil

en: Main
tr: Ana

en: View
tr: Görüntüle

en: History
tr: Geçmiş

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Notes
tr: Notlar

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Total
tr: Toplam

en: Assigned
tr: Atandı

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Titles
tr: Başlıklar

en: Mail
tr: Posta

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Contact
tr: İletişim

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Separator
tr: Ayraç

en: All
tr: Tümü

en: hours
tr: saat

en: days
tr: gün

en: Active
tr: Etkin

en: Submitted
tr: Girdi Tarihi

en: Year
tr: Yıl

en: Host
tr: Sunucu

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: To
tr: Kime

en: Contacts
tr: İlişkiler

en: From
tr: Kimden

en: Custom
tr: Özel

en: Comment
tr: Yorum

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Is default
tr: Öntanımlı mı

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Message text
tr: İleti metni

en: Fields
tr: Alanlar

en: Count
tr: Sayaç

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Updated:
tr: Güncellendi:

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Month
tr: Ay

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Price
tr: Fiyat

en: Load
tr: Yükle

en: Customer
tr: Müşteri

en: customer
tr: müşteri

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Invoice
tr: Fatura

en: Calendar
tr: Takvim

en: Day
tr: Gün

en: Start
tr: Başlangıç

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Leaderboard
tr: Ana pano

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Clone
tr: Kopya

en: Task
tr: Görev

en: Add group
tr: Grup ekle

en: Operation
tr: İşlem

en: Duration
tr: Süre

en: Street
tr: Cadde

en: City
tr: Şehir

en: Street:
tr: Cadde:

en: City:
tr: Şehir:

en: Protocol
tr: İletişim Kuralları

en: Logout
tr: Çıkış

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Birthday
tr: Doğum günü

en: Attachments
tr: Ekler

en: Upload file
tr: Dosya yükle

en: Allowed HTML tags
tr: İzin verilen HTML etiketleri

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Source
tr: Kaynak

en: Request new password
tr: Yeni parola iste

en: Languages
tr: Diller

en: Features
tr: Özellikler

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Middle
tr: Orta

en: Period
tr: Nokta

en: Alignment
tr: Hizalama

en: author
tr: yazar

en: Unit
tr: Birim

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: Log out
tr: Çıkış

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Create new account
tr: Yeni hesap oluştur

en: White
tr: Beyaz

en: Not available
tr: Mevcut değil

en: Books
tr: Kitaplar

en: Website
tr: Web sitesi

en: Track
tr: Takip

en: Changed
tr: Değişti

en: My bookmarks
tr: Yer İmlerim

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Document
tr: Belge

en: Documents
tr: Belgeler

en: flag
tr: işaret

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: You are here
tr: Buradasınız

en: Removed
tr: Silindi

en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısa yolları

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: Bold
tr: Koyu

en: Tasks
tr: Görevler

en: Menus
tr: Menüler

en: Float
tr: Kesirli

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Participants
tr: Katılımcılar

en: file system
tr: dosya sistemi

en: Available
tr: Mevcut

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Addresses
tr: Adresler

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Attached files
tr: Eklenmiş dosyalar

en: Left above
tr: Sol üst

en: Right above
tr: Sağ üst

en: Left below
tr: Sol alt

en: Right below
tr: Sağ alt

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Greek
tr: Yunanca

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Print
tr: Yazdır

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: ZIP Code
tr: Posta Kodu

en: Containing any of the words
tr: Bu kelimelerden herhangi birini içeren

en: Containing the phrase
tr: Bu ibareyi içeren

en: Containing none of the words
tr: Bu kelimelerin hiçbirini içermeyen

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Company name
tr: Şirket adı

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: Main Content
tr: Ana İçerik

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Tickets
tr: Biletler

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Relations
tr: İlişkiler

en: Message subject
tr: İleti konusu

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: Edit Link
tr: Bağlantıyı Düzenle

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Date settings
tr: Tarih ayarları

en: First sidebar
tr: İlk kenar çubuğu

en: Second sidebar
tr: İkinci kenar çubuğu

en: Email:
tr: E-posta:

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Start time
tr: Başlangıç zamanı

en: Total price
tr: Toplam fiyat

en: Secondary
tr: İkincil

en: Account number
tr: Hesap numarası

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Displays the fields with an optional template.
tr: Seçime bağlı şablonları olan alanları gösterir.

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Search Terms
tr: Arama Kuralları

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Latin
tr: Latince

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: Styles
tr: Biçemler

en: Create Date
tr: Oluşturma Tarihi

en: View panes
tr: Panelleri gör

en: Content pane
tr: İçerik paneli

en: Main content
tr: Ana içerik

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Delivery date
tr: Teslim tarihi

en: Submitted by !username on !datetime
tr: !username tarafından !datetime tarihinde gönderildi

en: revision user
tr: değiştiren kullanıcı

en: Column 1
tr: Sütun 1

en: Column 2
tr: Sütun 2

en: Column 3
tr: Sütun 3

en: Column 4
tr: Sütun 4

en: Column 5
tr: Sütun 5

en: Column 6
tr: Sütun 6

en: User menu
tr: Kullanıcı menüsü

en: AT Admin
tr: AT Yönetim

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
tr: %error_operation argümanları şu argümanlarla işlenirken bir hata oluştu: @arguments

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Default country
tr: Öntanımlı ülke

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
tr: <em>Kullanıcı</em> menüsü 'Oturumu kapat' gibi kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantıları içerir.

en: Administer shortcuts
tr: Kısayolları yönet

en: Add shortcut
tr: Kısayol ekle

en: Edit shortcut
tr: Kısayolu düzenle

en: Delete shortcut
tr: Kısayolu sil

en: Private file system path
tr: Özel dosya sistemi yolu

en: Public files
tr: Ortak dosyalar

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
tr: %directory dizini mevcut değil ve oluşturulamadı.

en: Image style
tr: Resim stili

en: Certificate
tr: Sertifika

en: Khmer
tr: Kmerce

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Site logo
tr: Site logosu

en: AT Core
tr: AT Çekirdek

en: Aside
tr: Hariç

en: Tertiary
tr: Üçüncül

en: Asc
tr: Artan

en: File Usage
tr: Dosya Kullanımı

en: files
tr: dosyalar

en: Master
tr: Ana (master)

en: Get the actual content from a content revision.
tr: İçerik sürümünden gerçek içeriği al.

en: endpoints
tr: uç noktalar

en: Headings
tr: Başlıklar

en: Relation type
tr: İlişki türü

en: Entity Reference
tr: Varlık Referansı

en: Link label to the referenced entity
tr: Etiketi başvurulan varlığa bağlayın

en: <h3>Smartphone Layout</h3><p>Smartphone devices such as iPhone, Android and Windows phones have two orientations - landscape and portrait. You can configure a layout for landscape orientation only - portrait orientation always displays in one column with sidebars stacked below the main content.</p>
tr: <h3>Akıllı Telefon (Smartphone) Yerleşimi</h3><p>iPhone, Android ve Windows telefonları gibi akıllı telefon aygıtlarında iki yön vardır: yatay ve dikey. Sadece yatay yöndeki bir yerleşimi yapılandırabilirsiniz - dikey yön her zaman tek sütunlu ve yan sütunlar ana içeriğin altında istifli olarak gösterilir.</p>

en: <h4>Portrait smartphone</h4><div class="smartphone-portrait-layout">One column</div><p>The smartphone portrait layout always displays in one column with sidebars stacked horizontally below the main content. All widths are always 100%.</p>
tr: <h4>Dikey akıllı telefon (smartphone)</h4><div class="smartphone-portrait-layout">Tek sütun</div><p>Akıllı telefon dikey yerleşimi her zaman tek sütunlu ve yan sütunlar ana içeriğin altında istifli olarak gösterilir. Tüm genişlikler her zaman %100'dür.</p>

en: Relation Author
tr: İlişki Yazarı

en: AT Responsive Panels - 1 column
tr: AT Responsive Panels - 1 sütun

en: AT Responsive Panels - 3 column
tr: AT Responsive Panels - 3 sütun

en: Top (conditional)
tr: En üst (şartlı)

en: Bottom (conditional)
tr: En sona (isteğe bağlı)

en: AT Responsive Panels - 2 column
tr: AT Responsive Panels - 2 sütun

en: %type_name: Administer settings
tr: %type_name: Ayarları yönetme

en: %type_name: Register other accounts
tr: %type_name: Diğer hesapları kaydet

en: %type_name: Register other people
tr: %type_name: Başkalarını kaydet

en: AT Five column 5x20
tr: AT Beş sütun 5x20

en: AT Four column 4x25
tr: AT Dört sütun 4x25

en: AT One column
tr: AT tek sütun

en: AT Two column 66/33
tr: AT İki sütun 66/33

en: AT Two column brick
tr: AT İki sütun tuğlalı

en: AT Three column 3x33
tr: AT Üç sütun 3x33

en: Middle (conditional)
tr: Orta (koşullu)

en: %type_name: Administer own settings
tr: %type_name: Kendi ayarlarını yönetme

en: Entity label
tr: Varlık etiketi

en: Edit @group_name
tr: @group_name grubunu düzenle
