ERPAL Core - Flexible resource planning (7.x-1.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (141 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Next
ru: Вперёд

en: Status
ru: Статус

en: Content
ru: Содержимое

en: Type
ru: Тип

en: more
ru: ещё

en: Currency
ru: Валюта

en: Tags
ru: Теги

en: Project
ru: Проект

en: Categories
ru: Категории

en: File
ru: Файл

en: Edit
ru: Редактировать

en: Reset
ru: Сбросить

en: Number
ru: Число

en: Country
ru: Страна

en: Image
ru: Изображение

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Save
ru: Сохранить

en: History
ru: История

en: Filename
ru: Имя файла

en: User
ru: Пользователь

en: Files
ru: Файлы

en: Contact
ru: Контакт

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Table of contents
ru: Таблица содержимого

en: All
ru: Все

en: Contacts
ru: Контакты

en: Comment
ru: Комментарий

en: Filter
ru: Фильтр

en: Is default
ru: По умолчанию

en: Revisions
ru: Редакции

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Volume
ru: Объем

en: Details
ru: Подробности

en: Price
ru: Цена

en: Customer
ru: Покупатель

en: customer
ru: покупатель

en: Desc
ru: По убыванию

en: Invoices
ru: Счета

en: Task
ru: Задание

en: Street
ru: Улица

en: City
ru: Город

en: Logout
ru: Выход

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: show
ru: показать

en: Birthday
ru: День рождения

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: Activity
ru: Активность

en: Period
ru: Период

en: author
ru: автор

en: Log out
ru: Выход

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Website
ru: Вебсайт

en: Changed
ru: Изменение

en: Documents
ru: Документы

en: flag
ru: отметить

en: Apply
ru: Применить

en: Company Name
ru: Название компании

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: Addresses
ru: Адреса

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Attached files
ru: Прикрепленные файлы

en: Offset
ru: Пропустить

en: ZIP Code
ru: Почтовый индекс

en: Company name
ru: Название компании

en: Contact name
ru: Имя контакта

en: File system settings
ru: Настройки файловой системы

en: Notification
ru: Уведомление

en: Activities
ru: Мероприятия

en: VAT
ru: НДС

en: Price mode
ru: Режим цены

en: Parent task
ru: Родительская задача

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: Firstname
ru: Имя

en: Lastname
ru: Фамилия

en: Relations
ru: Отношения

en: No link
ru: Ссылки нет

en: Date settings
ru: Настройки даты

en: Processed @current out of @total.
ru: Обработано @current из @total.

en: Account number
ru: Номер счёта

en: Bank name
ru: Название банка

en: Search Terms
ru: Поисковая фраза

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: IBAN
ru: Номер счёта IBAN

en: Chance
ru: Шанс

en: Contact Type
ru: Тип контакта

en: View panes
ru: Представления-Фрагменты

en: revision user
ru: редакция пользователя

en: User menu
ru: Меню пользователя

en: Permissions settings
ru: настройка разрешений

en: (active tab)
ru: (активная вкладка)

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ru: Меню пользователя содержит ссылки, связанные с учётной записью текущего пользователя, а также ссылку «Выход».

en: save
ru: сохранить

en: Asc
ru: По возрастанию

en: File Usage
ru: Использование файлов

en: files
ru: файлы

en: Master
ru: Основной

en: Get the actual content from a content revision.
ru: Получить актуальное содержимое из редакций.

en: Relation type
ru: Тип отношения

en: Entity Reference
ru: Ссылка на сущность

en: Link label to the referenced entity
ru: Сделать метку ссылкой на сущность

en: Link to the referenced entity
ru: Ссылка на указанную сущность

en: Address type
ru: тип адреса

en: File tags
ru: Ключевые слова файла

en: Billing duration
ru: Интервал оплаты

en: Budgets
ru: Бюджеты

en: Service category
ru: категория сервиса

en: Bank accounts
ru: Счета в банках

en: Bank number
ru: БИК

en: Contact Relations
ru: Взаимосвязи контакта.

en: Contact Tags
ru: Ключевые слова для контакта

en: Customer Category
ru: категория клиента

en: Basic ERPAL tokens
ru: Базовые токены ERPAL

en: Contact street
ru: Улица

en: Contact ZIP code
ru: Индекс

en: Contact city
ru: Город

en: Contact country
ru: Страна

en: ERPAL Menu
ru: ERPAL Меню

en: Role in project
ru: Роли проекта

en: First left row
ru: Первая, левая строка.

en: First right row
ru: Первый в правом ряду

en: ERPAL CRM
ru: система управления клиентами ERPAL

en: Create new activity
ru: Создать новое упражнение

en: Create a new activity
ru: Создать новое упражнение

en: Missed
ru: Забытые

en: ERPAL Docs
ru: Документы ERPAL

en: Available hours per day
ru: Доступно часов  в день.

en: Contract data
ru: Данные договора

en: Holiday a year
ru: Праздники в году

en: Hours a week
ru: Часов в неделе

en: Member type
ru: Тип участника

en: VAT rate
ru: ставка НДС
