ERPAL Core - Flexible resource planning (7.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (98 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: more
fr: plus

en: Currency
fr: Devise

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Project
fr: Projet

en: Categories
fr: Catégories

en: view
fr: voir

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Country
fr: Pays

en: Category
fr: Catégorie

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Save
fr: Enregistrer

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: User
fr: Utilisateur

en: Files
fr: Fichiers

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Table of contents
fr: Table des matières

en: All
fr: Tout

en: Submitted
fr: Soumis

en: Comment
fr: Commentaire

en: Filter
fr: Filtrer

en: Revisions
fr: Versions

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Advanced
fr: Avancé

en: Price
fr: Prix

en: Customer
fr: Client

en: customer
fr: client

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Task
fr: Tâche

en: Street
fr: Rue

en: City
fr: Ville

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Sort by
fr: Trier par

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: show
fr: afficher

en: Gender
fr: Sexe

en: Birthday
fr: Anniversaire

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Languages
fr: Langues

en: Activity
fr: Activité

en: Period
fr: Point

en: author
fr: auteur

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Tax rate
fr: Taux de taxe

en: Changed
fr: Modifié

en: flag
fr: marqueur

en: Apply
fr: Appliquer

en: Postal Code
fr: Code postal

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Addresses
fr: Adresses

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Country code
fr: Code pays

en: Offset
fr: Décalage

en: Company name
fr: Nom de la société

en: Contact name
fr: Nom du contact

en: Activities
fr: Activités

en: Price mode
fr: Mode de prix

en: Parent task
fr: Tâche parente

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Tax
fr: Taxe

en: Term image
fr: Image du terme

en: No link
fr: Aucun lien

en: Date settings
fr: Paramètres de date

en: Origin
fr: Origine

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Bank name
fr: Nom de la banque

en: Search Terms
fr: Termes de recherche

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Tax ID
fr: N° de TVA intracommunautaire

en: View panes
fr: Volets de vue

en: Contact Menu
fr: Menu du Formulaire de Contact

en: revision user
fr: utilisateur de la révision

en: User menu
fr: Menu utilisateur

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
fr: Le menu <em>Utilisateur</em> contient les liens du compte utilisateur, comme le lien "Déconnexion"

en: save
fr: Enregistrer

en: File Usage
fr: Utilisation du fichier

en: files
fr: fichiers

en: Master
fr: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis sa version.

en: Relation type
fr: Type de relation

en: Link label to the referenced entity
fr: Lier le libellé à l'entité référencée

en: Link to the referenced entity
fr: Lien vers l'entité référencée

en: Create new contact
fr: Créer un nouveau contact

en: My Company
fr: Mon Entreprise
