ERPAL Core - Flexible resource planning (7.x-1.0-beta2) - en to hu translation catalogue (118 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Next
hu: Következő

en: Status
hu: Állapot

en: Type
hu: Típus

en: more
hu: tovább

en: Currency
hu: Pénznem

en: Tags
hu: Címkék

en: Project
hu: Projekt

en: Categories
hu: Kategóriák

en: view
hu: megtekintés

en: File
hu: Fájl

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Country
hu: Ország

en: Image
hu: Kép

en: Category
hu: Kategória

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Save
hu: Mentés

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: User
hu: Felhasználó

en: Files
hu: Fájlok

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Created
hu: Létrehozva

en: Node
hu: Tartalom

en: Table of contents
hu: Tartalomjegyzék

en: All
hu: Mind

en: Submitted
hu: Beküldött

en: Contacts
hu: Névjegyek

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Filter
hu: Szűrő

en: Revisions
hu: Változatok

en: Last update
hu: Legutóbbi frissítés

en: Advanced
hu: Haladó

en: Volume
hu: Mennyiség

en: Price
hu: Ár

en: Customer
hu: Vevő

en: customer
hu: vevő

en: Desc
hu: Csökk

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Task
hu: Feladat

en: Street
hu: Utca

en: City
hu: Város

en: Logout
hu: Kijelentkezés

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Updated date
hu: Frissítési dátum

en: show
hu: megjelenítés

en: Gender
hu: Nem

en: Birthday
hu: Születésnap

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Languages
hu: Nyelvek

en: Activity
hu: Tevékenység

en: Period
hu: Pont

en: author
hu: szerző

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Tax rate
hu: Adókulcs

en: Changed
hu: Módosítva

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: flag
hu: jelölő

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Participants
hu: Résztvevők

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Addresses
hu: Címek

en: Country code
hu: Országkód

en: Offset
hu: Eltolás

en: Company name
hu: Cég neve

en: Contact name
hu: Kapcsolattartó neve

en: Notification
hu: Értesítés

en: Activities
hu: Tevékenységek

en: User account
hu: Felhasználói fiók

en: Tax
hu: Adó

en: Term image
hu: Kifejezés képe

en: No link
hu: Nincs hivatkozás

en: Date settings
hu: Dátumbeállítások

en: Origin
hu: Kezdőpont

en: Processed @current out of @total.
hu: @current / @total feldolgozva.

en: Account number
hu: Számlaszám

en: Bank name
hu: Bank neve

en: Search Terms
hu: Keresési kifejezések

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Contact Type
hu: Kapcsolat típusa

en: View panes
hu: Nézettáblák

en: Contact Menu
hu: Kapcsolatfelvételi űrlap menüje

en: revision user
hu: változatot készítő felhasználó

en: User menu
hu: Felhasználói menü

en: (active tab)
hu: (aktív fül)

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
hu: A <em>Felhasználói</em> menü a felhasználói fiókhoz kapcsolódó hivatkozásokat tartalmazza. Például „Kijelentkezés”.

en: save
hu: mentés

en: Default VAT rate
hu: Alapértelmezett ÁFA mérték

en: Asc
hu: Növ

en: File Usage
hu: Fájl használata

en: files
hu: fájlok

en: Master
hu: Mester

en: Get the actual content from a content revision.
hu: Aktuális tartalom egy tartalomváltozatból.

en: endpoints
hu: végpontok

en: Relation type
hu: Kapcsolattípus

en: Entity Reference
hu: Entitáshivatkozás

en: Link label to the referenced entity
hu: Link címkéje a hivatkozott entitáshoz

en: Link to the referenced entity
hu: Link a hivatkozott entitásra

en: Address type
hu: Cím típusa

en: Project title
hu: Projekt név

en: No files available
hu: Nincsenek elérhető fájlok

en: Bank accounts
hu: Bankszámlák

en: ERPAL Menu
hu: ERPAL Menü

en: Activity title
hu: Tevékenység cím

en: Phone number is too short.
hu: A telefonszám túl rövid.

en: Wrong phone number format.
hu: Rossz telefonszám formátum.

en: Communication
hu: Kommunikáció
